Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:

Jihlavské letopisy Ladislava Vilímka:

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Sdílet tento článek L. Vílímka...
Vydáno 29.1.2011
Jihlava uctila památku obětí holocaustu
Den jako každý jiný. Jen stop ve sněhu postupně přibývalo. V obřadní síni židovského hřbitova v Jihlavě sálal malý teplomet a z černých mramorových desek na zdi vystupoval chlad. Tichou prázdnotu zatlačil do koutů závan tlumených hovorů a cvakání spouští fotoaparátů. Nebývale velký počet zvaných i náhodných účastníků přišel i letos vzpomenout obětí holocaustu.
K dnešnímu dni je zaevidováno celkem 1.339 jihlavských obětí tzv. konečného řešení židovské otázky. Jihlavských obětí. Jen malá hrstka přežila. Ještě menší jich přijela do Jihlavy, do svých vyprázdněných a vyhaslých domovů. Kdeže byly jejich poslední domovy. O tom krátce vypráví právě zahájená výstavka Poslední domovy. Nabízí smutný pohled na skupinu 24 židovských občanů vystěhovaných z Jihlavy do Žďáru nad Sázavou. Do cizího města, do cizích ulic, do cizích domů. Psal se říjen roku 1940 a okupační úřady v Jihlavě chtěly míst město bez Židů. A netrvalo dloudo a přišel květen 1942 a jihlavští se připojili k místním žďárským 52 Židům a všichni společně odjeli do sběrného střediska v Třebíči. Z osmi panelů na vás mlčky zhlíží snad tři desítky tváří z černobílých fotografií. Ti všichni, staří i mladí, zůstali tam kdesi v zemi bez hrobů. Z 52 žďárských se vrátil pouze jediný, z jihlavských vůbec nikdo...
Ve 13 hodin se uskutečnila pietní slavnost před pamětní deskou obětí II. světové války umístěné v budově gymnasia v Jihlavě. I tady se zavzpomínalo. Mezi oběťmi byli i židovští studenti z Jihlavy a okolí, 67 jmen můžeme číst na bronzové desce. A jméno, jejich profesora Fuchse a rabína Grünfelda. A jen pro pořádek, na desce nenajdete jména těch, co běsnění a hrůzy koncentráků přežili. A tak vám je připomenu:
Elly Bernsteinová, Renata Ruth Borová-Weissensteinová, Laura Feuersteinová Joleschová, Vítězslav Fischmann, Eliška Fischmannová, Hanuš Grünberger, Mariana Gümplová, Josef Hofmann, Karel Kavan-Kohn, Ilsa Königsteinová, Arnošt Meisel, Karel Roubiček, Leo Schling, Hanuš Schulz, Otto Schwarz, André Spitzer a Ivo Spitzer.
Byly položeny kytice. Promluvil pan primátor Jaroslav Vymazal. Cvakaly spouště. Z prosluněného lednového odpoledne táhl do budovy gymnasia chlad. Smutné okamžiky zářivého dne. Lidé postáli minutu ticha a v tichu se rozešli...
Obě akce byly důstojnou připomínkou obětí holocaustu v Jihlavě. Nezbývá, než poděkovat Magistrátu města Jihlavy, Židovské obci v Brně, Českému svazu bojovníků za svobodu, pamětnici paní Henriettě Lieblové z Prahy, všem redaktorům a reportérům jihlavských novin a rozhlasu. Všem návštěvníkům. Přišli, viděli, vzpomínali a uctili památku jihlavských židovských obětí.
Ladislav VILÍMEK


Z jihlavských letopisů:
Pro servery Regionalist a iglau.cz exklusivně píše
Ladislav Vilímek...

(Další desítky článků Ladislava Vilímka viz. také v rubrice Iglau.cz Z jihlavských archivů...")

14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .
Diskuse čtenářů Iglau.cz:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)

- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)