Vydáno 4.5.2008
Malý Beranov - z historie kostela Božského Srdce páně
Zavřít foto...
Malý Beranov - z historie kostela Božského Srdce páně
Plány
Ihned zahájeny byly s povolením Okresního úřadu v Jihlavě veřejné sbírky na budoucí kostel po celém okolí, které měly velmi slibný úspěch. Zejména občanstvo v Malém Beranově a Heleníně ukázalo štědrou ruku.
Nicméně zdálo se, že se stavbou chrámu nebude lze započíti dříve, než za nějakých 10 let a že zbožní věřící z obce pojali se úkolu nad své síly.
Původní plány na nový kostel maloberanovský vypracoval již r. 1933 obětavě a zcela zdarma architekt ing. Břetislav Štorm. Jeho návrh byl řešen s originelní jednoduchostí a přece mohutností takřka katedrální. Kostel měl býti dvoulodní a věž postavena při pravé straně chrámového průčelí. Tento projekt nebyl uskutečněn a ing. Alois Janáček dal přednost později i před svým vlastním samostatným projektem chrámu jednolodního se štíhlou věží v průčelí návrhu novému, jak jej vypracoval pražský architekt ing. Jaroslav Čermák. Tento mladý a nadaný projektant se totiž zúčastnil na podzim roku 1936 církevní slavnosti slibů P. Leona Povolného na Strahově. Při této příležitosti se mu zmínil dr. Jarolímek o zbožném, ale těžko splnitelném úmyslu občanů v Malém Beranově, jež si během svého působení na Jihlavsku upřímně oblíbil. Ing. Čermák projevil o věc srdečný zájem a slíbil, že nové plány chrámu rovněž zdarma vyhotoví.
Poněvadž kanonie kláštera Strahova zakoupila již pro chrám v Malém Beranově vhodný pozemek, na němž je již počítáno s budoucí farou, nabývala ušlechtilá myšlenka stále jasnější formy.
Vydány byly také tištěné letáky s obrazem budoucího chrámu a dr. Jarolímek, přesídlivší do kláštera strahovského, získával Malému Beranovu stále více příznivců. Předsednictví Kostelní jednoty předal svému nástupci v Jihlavě katechetu P. Josefu Šírkovi, jenž obětavě další činnost Jednoty vedl a usměrňoval. Místopředsedou ustanovil p. Jana Kodeta a svěřil mu řízení sbírek i prací v Malém Beranově.
Když byl r. 1937 položen a posvěcen základní kámen stavby, dosáhly sbírky výše 112.000 K.
V dubnu r. 1938 zahájena stavba chrámu, jejíž provádění zadáno staviteli arch. Jos. Mácovi z Třebíče, podle plánů ing. arch. Jar. Čermáka z Prahy. Nebylo sice ještě mnoho peněz, ale velký příznivec Malého Beranova
P. dr. Bohuslav Jarolímek, tehdá již tajemník J. M. opata dr. Zavorala, který též Jihlavsko veřejně miluje, podporovali podnik štědrou rukou. Nehledě k velikému daru J. M. opata Zavorala, získáni další zbožní příznivci, takže stavební fond dosáhl statisícové výše.
Veškeré účetní práce vedl Jan Kodet a občanstvo Malého Beranova pomáhalo.
Vyskytly se nesnáze, ale s pomocí Boží byla do roka stavba dokončena, takže 8. října 1939 mohlo býti provedeno slavné posvěcení chrámu, které vykonal a jehož se zúčasnil nyní již zvolený opat - koadjutor dr. Bohuslav Jarolímek, J. M. papežský prelát, Monsignore prof. dr. Otto Gaube z Jihlavy, biskupský rada a městský farář P. Christian Honsig, kvardián P. Vavrečka a velký počet duchovenstva z okolí. Slavnost byla církevní manifestací osady i celého okolí. Nový chrám je obdivován pro své překrásné řešení a neobyčejný architektonický vkus, jimž byl proveden.
Spolupráce
Šťastné ukončení stavby zdařilo se za spolupráce mnoha nejlepších mistrů, rukou pilného dělnictva a obětavých propůjčovatelů povozů.
Návrh stavby:
Ing. arch. Jaroslav Čermák, Praha, Řeznická ul.
Provedení:
Stavitelské a tesařské práce - stavitel arch. Josef Máca z Třebíče
Krytina a podlahy - firma Slavíkovy střechy z Horšova Týnce
Truhlářské práce - K. Holoubek z Třebíče
Zámečnické - František Noha z Třebíče
Instalatérské - Adolf Šandera u Luk n. Jihl.
Klempířské - Antonín Krejčí z Luk n. Jihl.
Odborný závod kostelních prací Bohumil Beka z Kutné Hory
Akademický sochař Josef Vítek z Prahy
Fr. Nožina, truhlářství ze Čtyř Dvorů u Českých Budějovic
Pozlacovač Hynek Dvořák z Jihlavy
Malíř Vojtěch Švejna z Jihlavy
Rohožky František Hanák a Spurný z Brna
Sklenářské práce - Jaroslav Angelis z Jihlavy
Natěračské - Vilém Fexa z Jihlavy
Kamenické - Josef Hurda a synové z Jihlavy
Kovový svatostánek od arijské fmy H. Grünfeld z Prahy.
Celkové vydání ke dni 12. listopadu 1939 činí 381.693 K, v čemž je zahrnut náklad na stavbu kostela s vnitřním dosavadním zařízením. Mimo to je však třeba zakoupiti ještě zpovědnici, lavice, varhany, zvony, kamna, a skříně do sakristie, sochy sv. Josefa, sv. Jana Nepomuckého, větší sochu Panny Marie a pořídit oplocení kostelního pozemku, jež si vyžádá ještě nákladu 18.000 K.
Celkový souhrn příjmů k uvedenému dni je 317.593 K.
Jak patrno, není všechno zaplaceno a Kostelní jednota má ještě před sebou mnoho práce i úkolů. Snad se jí i poslední obtíže podaří zdolat s pomocí Boží a dobrých lidí, jak tomu bylo dosud.
Podstatou celého bohulibého díla v Malém Beranově byla láska a zůstane jí jistě až do konce.
Vladimír Urbánek
- pokračování v úterý 6. května -
Ladislav VILÍMEK