Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
6.9.: Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural

6.9.: Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů

6.9.: V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky

6.9.: Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn

6.9.: O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci

6.9.: Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun

6.9.: Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem

6.9.: Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

5.9.: Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

5.9.: Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo

5.9.: Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči

5.9.: Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou

5.9.: Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody

4.9.: Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích

4.9.: Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Jihlavské letopisy Ladislava Vilímka:

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Sdílet tento článek L. Vílímka...
Vydáno 14.11.2009
Vyskytná nad Jihlavou ve stínu hákového kříže
Začtěte se spolu se mnou do části zápisů z obecní kroniky tehdejší obce Německé Vyskytné, dnes Vyskytné nad Jihlavou. Německý kronikář August Siegl popsal blížící se stín hákového kříže velice podrobně a velmi (za)jímavým způsobem.
ROK 1938
20. února - Projev Adolfa Hitlera v říšském sněmu, 10 milionů Němců se dostalo v důsledku versailské smlouvy do cizího područí.
11. března - Převrat v Rakousku. Příchod německých jednotek. Návštěva Adolfa Hitlera ve Vídni a Linzi.
22. března - Přestup Svazu německých rolníků k Sudetoněmecké straně.
10. dubna - Lidové hlasování v Rakousku a Německu, celkem 99 procent pro Hitlera. V samotném Rakousku získal 99,75 procenta hlasů.
11. dubna - Došel zákaz ke konání německé selské jízdy. Školení Civilní protiletecké ochrany (CPO) v Německé Vyskytné.
1. května - Den německé práce v Jihlavě. Na střelnici až 8 tisíc účastníků, velmi krásný den.
2. května - Adolf Hitler jede do Říma.
6. května - 40. narozeniny Konrada Henleina. Incident v Aši.
21. května - Velký shon. Povolávání záložníků. Obcí procházejí vojenské oddíly.
22. května - V Německé Vyskytné ubytován oddlíl jezdectva. V některých místech došlo k incidentům s vojáky. V Měšíně a Zborné se střílelo.
Druhý den časně ráno odchod ubytovaných vojáků.
5. června - Svatodušní neděle. Mladí turneři podnikli noční jízdu po okolí. Jedna skupina se vrátila z Ježené. Před vesnicí byla přepadena a ztlučena od Čechů.
2. července - Čtyři zástupci vyskytenských turnerů odjeli na slavnost do Breslau (Vratislav - pozn. autora).
31. července - Turnerské slavnosti v Breslau. Jednotlivé části byly vysílány rozhlasem. Mnoho pohlednic, které odtud naši lidé odeslali, nedošlo. Především pohlednice s obrazem vůdce se ztratily.
19. srpna - Anglická komise v Jihlavě, major Sir Quatkin. Měli si údajně prohlédnout také novostavbu české školy v Německé Vyskytné.
12. září - Adolf Hitler pronesl na sjezdu strany v Norimberku velkolepý projev, ve kterém se zabýval i poměry v Československu. Ještě téže noci došlo ke srážkám v Ústí nad Labem a v Chebu.
15. září - Československý rozhlas přinesl nařízení o odevzdání zbraní a o stanném právu. V Německé Vyskytné je možné vidět lidi Národní gardy, kteří vykonávají pomocnou službu četnictvu. Hlídají četnickou stanici.
17. září - Domovní prohlídky u funkcionářů SdP (Sudetendeutsche Partei). U Schmeilera bylo zabaveno 500 Kčs.
18. září - V Německé Vyskytné byli povoláni do zbraně tři muži. V noci došly mobilisační rozkazy. Ráno bylo vyvěšeno nařízení o odevzdání zbraní ve lhůtě do 24 hodin.
19. září - Večer se uskutečnilo v Drážďanech shromáždění sudetoněmeckých uprchlíků. Představitelé SdP Sander a Sebekowsky pronesli ostré projevy na situaci v Československu.
21. září - Československá tisková kancelář (ČTK) oznámila přijetí anglofrancouzských návrhů československou vládou. Velká sklíčenost u Čechů.
22. září - Nástup vlády Syrového.
23. září - ČTK ohlásila v noci všeobecnou mobilisaci československé armády, od 20 do 40 let.
24. září - Mobilisační den. Všechno rukuje. Narukovaní Češi spílají Němcům a ohrožují je nejhrubším způsobem. Do Vyskytné přichází vojsko na ubytování, je tu vystrojeno a vyzbrojeno. Čeští vojáci nadávají místnímu německému obyvatelstvu a vyhrožují mu. Listonošem Karlem Dolejším a místním kovářem Františkem Sovou jsou neodpovědným způsobem poštváni proti Němcům. Vyprávějí vojákům, jak zle Němci s Čechy nakládali a jak je utiskovali. Kromě jiného vyprávějí oba jmenovaní českým vojákům, že Němci řezníka Jindřicha Formana, který se 26. dubna oběsil, ušlapali k smrti a pak v lese oběsili.
26. září - V berlínském sportovním paláci pronesl prý Hitler velký projev. Během odpoledne musí Němci odevzdat svoje radiopřijímače. V jednotlivých případech si pro ně přišel osobně sám pan vrchní strážmistr Jakub Beran. Čechům však byla rádia ponechána. Odebrané přijímače byly používány četnictvem. Lidé se o tom vyjadřují s neskrývanou odmítavostí, čímž bylo od dalšího používání odebraných aparátů upuštěno.
28. září - Ráno bylo ve Vyskytné zatýkání. Četnické hlídky zesílené vojáky a legionáři vnikají do domů a zatýkají funkcionáře SdP, říšské Němce a jiné, Čechům nepohodlné Němce. Shromažďují je na četnické stanici, kde již stojí připravený autobus. Z Vyskytné byli zatčeni F. Schmeiler, F. Gieswein a cizinec W. Hofer, z Jiřína J. Eigl, z Ježené F. Korber, ze Starých Hor H. Petrides a z Rounku M. Fanta. Zatčení unikli F. Ullrich, M. Hammerová a Anton Siegl. Mlynář August Siegl (kronikář - pozn. autora) byl nemocen a obstaral si o tom lékařské vysvědčení. Při zatýkání se vyznamenal zvláštní bezohledností vrchní strážmistr Jakub Beran. Nedovolil lidem, aby se umyli a oblékli, ani se rozloučili se ženou a dětmi. V době zatýkání a odvádění lidí byly před obecnou školou postaveny dva kulomety v palebném postavení a s posádkou, další kulomet byl v okénku školní půdy a jeden v okně kostelní věže. V noci odpochodovala posádka z naší obce. Kolik dní se neobjevují německé noviny. V noci nařízeno úplné zatmění. Na Bílém Kameni a jiných místech dochází přímo ke štvanicím proti Němcům. Na Bílém Kameni pobíhal český legionář Jelínek s obnaženým kuchyňským nožem po vsi a chtěl Němcům uřezávat hlavy.
29. září - Rozhovor evropských státníků v Mnichově. Ve 12 hodin v noci podpis smlouvy Německo - Itálie - Anglie - Francie.
V raních hodinách 30. září přinášejí mladí turneři zprávu o mnichovské dohodě. Němci jsou opět povzbuzeni, u Čechů vládne velké zklamání. Někteří pláčou, někteří spílají vládě, Angličanům a Francouzům.
1. října - První pohraniční zóna obsazena německými oddíly. Němci žádají vrácení radiopřijímačů, jsou však vrchním strážmistrem Beranem hrubě odmítnuti.
3. října - V Jihlavě jsou rádia vrácena.
4. října - Také ve Vyskytné jsou vrácena rádia. Vrchní strážmistr Beran si opět dovoluje výpady proti Němcům, spílá jim "zrádců" a zdůrazňuje jim, že se nyní mohou vystěhovat. Štábní strážmistr Pivnička se vrátil ze severních Čech. ČTK přináší uklidňující a varovná provolání.
6. října - V Kutné Hoře byli propuštěni naši vězňové a ke třetí hodině ranní se vrátili do Vyskytné.
9. října - Všechny silnice a cesty vedoucí do Jihlavy jsou uzavřeny četnictvem. Na rantířovské silnici vrchní strážmistr Beran zadržuje lidi, vyslýchá je a prohlíží jejich kapsy. Poslední hraniční pásmo je prý obsazeno.
10. října - V Jihlavě na základě rozšiřovaných zpráv jsou očekávány německé oddíly. Všechno je na nohou. Po státní silnici ke Stonařovu se pohybuje přímo stěhování národů. Z Hybrálce a Smrčné přicházejí do Jihlavy krojované skupiny k přivítání. Večer byl zatčen majitel tiskárny Rippl, protože tiskl malé papírové praporky s hákovým křížem. Na státní silnici k Bedřichovu stojí 70 - 80 autobusů. Jak bylo později shledáno byly úřady a vojenské velitelství připraveny opustit město. Večer vyhlásil Konrad Henlein rozhlasem, že sudetoněmecké území je beze zbytku obsazeno. Úžas a zklamání v Jihlavě a v jazykovém ostrově jest nepopsatelné a bez hranic, zatím co Češi dávají nepokrytě najevo svou škodolibost.
12. října - Do Jihlavy přicházejí němečtí konsulární úředníci. Na jejich přímluvu je Rippl propuštěn na svobodu.
13. října - Ubytování vojska ve Vyskytné. Probíhá demobilisace. Lidé se nyní k Němcům chovají zcela jinak. Nyní se hlásí ke své národnosti bez rozpaků i Němci, sloužící pod nimi.
16. října - Nadučitel Scholz přináší od dr. Brummera z Jihlavy potěšující zprávu - že nejsme zapomenuti!!
27. října - Státní svátek 28. října odpadl.
19. listopadu - Řeč dr. Goebbelse v Liberci. Zmínil se také o zbytcích Němců v "Tschechei".
23. listopadu - V Jihlavě dochází ke srážkám, protože Němci si nechtějí nechat zakazovat nosit bílé punčochy a zdravit německým pozdravem.
24. listopadu - Dodatečné úpravy hranic mezi Německem a Československem.
25. listopadu - Nové těžké srážky v Jihlavě. K urovnání záležitosti přijíždí do Jihlavy poslanec Kundt.
30. listopadu - Volba nového státního presidenta v ČSR. Byl zvolen dosavadní předseda nejvyššího soudu v Praze, dr. Emil Hácha, nar. 12.7. 1872.
23. prosince - Zbraně vráceny, za kus bylo nutno zaplatit 2 Kčs.
26. - 31. prosince - Ve Vyskytné uspořádán okresním vedením německého turnerského spolku tábor pro dívky. Účastnilo se jej 87 děvčat ze všech míst jazykového ostrova. Vrchní strážmistr Jakob Beran nařizuje: Dívčí tábor rozpustit. Zákrokem u příslušných míst bylo však jeho nařízení zrušeno.
Tábor ukončen 1. ledna 1939.

ROK 1939
17. ledna - Večer všeobecný sraz turnerů a hasičů v Německé Vyskytné v hostinci u Wittka. Místnost vyzdobena obrazem vůdce a vlajkami s hákovými kříži.
8. - 10. března - Vánice s vichřicí.
11. března povstání na Slovensku.
12. března - Neděle, památný den německých hrdinů. Všude v německých obcích jazykového ostrova vlají vlajky s hákovými kříži bez československých státních vlajek. V samotné Vyskytné 74, v Rounku 20. Vzpomínková slavnost u pomníku padlých z I. světové války. Učitel Neumeier přednesl plamenný projev. Po něm zpívána německá hymna a Horst - Wesselova píseň. Nálada všeobecně slavnostní. Četnictvo se pokouší zakročit. Vrchní strážmistr Beran je bledý vztekem, nemůže však ničeho pořídit. Začal sepisovat domy, kde vlály prapory s hákovými kříži. Brzy však poznává, že žádný německý dům není bez vlajky a že jeho sepisování je zbytečné. Mezi tím přinášejí čeští poslové z ostatních míst četnického rajonu zprávy, že i tam jsou všude vyvěšeny vlajky s hákovými kříži. Požádá českého řezníka Formana, aby zapřáhl a vyjíždí ven do okolních vesnic hledat štěstí. V Jiříně, Ježené a Bílém Kameni svým zákrokem přece jen dosáhl v jednotlivých
případech alespoň toho, že vedle vlajky s hákovým křížem byla vyvěšena i vlajka státní, československá. Ve Vyskytné, Rounku a ve Starých Horách utrpěla však jeho autorita dokonalou porážku. Rovněž tak v Hybrálci.
13. března - Hluboká tma leží ještě nad Německou Vyskytnou a Rounkem, ale Němci jsou již na nohou. Vchody do naší vsi se obsazují, částečně se dokonce zatarasují. Nikdo není vpuštěn dovnitř ani ven. Každý cizí je poslán zpět. Poštmistr je probuzen ze spaní a vyzván, aby předal poštu. Bez odporu vyhovuje vyzvání a odevzdává zbraně, pokladnu a telefon. Pro každý případ je potom telefonní vedení přestřiženo. Na četnické stanici asi zpozorovali něco z toho, co se dělo na poště, protože se objevili vrchní strážmistr Beran a štábní strážmistr Pivnička, poprvé v nově přidělených ocelových přilbách a zjišťovali, co se zde děje. Beran se ptá po vedoucím. Předstupuje Hans Rinagel. V úzké předsíni mu nasazuje Pivnička obnažený bajonet na břicho a Beran ústí odjištěné karabiny. Ve vteřině vzniká tlačenice. Bleskurychle August Gleixner strhuje zbraně četníkům vzhůru. Z Beranovy zbraně vyjde rána a prochází stropem a střechou, aniž by způsobila nějakou jinou škodu. V dalším okamžiku leží četníci na zemi a jsou odzbrojeni.
Zatím co Pivnička prosí: Buďte lidi! - Beran pláče bezmocným vztekem. Tak stojí zde, před vchodem do pošty, on, který si tak rád hrával na všemohoucího v Německé Vyskytné. Nakonec byli odvedeni pod silnou ochranou do německé školy a zavřeni v místnosti 2. třídy.
Lidé stojí před školou, hovoříce o událostech dne. Vítězně vlají plamenné prapory s hákovými kříži z domovních štítů a pozdravují zasněženou krajinu. Vše volně vydechuje, neboť obávaný Beran je bezbranný, je jejich zajatcem. Sotva se dá u někoho mluvit o soucitu. Vyvrcholení významného dne plného událostí přešlo - tu a tam obracejí někteří svoje kroky k domovu, aby dohonili zameškané hospodářské povinnosti a zajisté také, aby vypili kávu zapomenutou v tomto zmatku. Na chvíli zmizela i stráž u horního vchodu do vsi. Ze všech stran se blíží pohroma. Kdosi k tomu přinesl zprávu, že v Jihlavě je klid, zrovna tak v ostatních německých obcích. Účinek této zprávy je hrozný. Najednou zastavuje před četnickou stanicí autobus, z něho vyskočí s řevem 8 četníků v ocelových přilbách. Před školou stojí ještě hlouček mužů. Ti slyší hluk a pohlédnou na sebe. Jsou tu již jenom někteří. Mně se zdá, že jsou již tu, co je? - míní kdosi polohlasem. No, co je? - pronáší rolník Josef Siegl pevně - Teď budou s námi vyjednávat. A již se vynořují tu a tam četníci s nasazenými bajonety. Ženou již před sebou jednoho a druhého Vyskytňáka. Zvolna, téměř klidně dává se hlouček mužů před školou po silnici vzhůru.
Schmeilerovou uličkou běží ke škole dva četníci: Kde jsou místní četníci? - řve jeden. Nahoře v okně se objevuje Beran: Tady jsme, pomozte nám, jsme uvězněni. Pozor, lidé mají krátké zbraně! - volá dolů česky. Na chodbě horního poschodí školní budovy byl pouze jediný strážce s italským bubínkovým revolverem, který v úkrytu zrezavěl a v něm měl pouze tři patrony. Jest překvapen náhle se objevivšími četníky a je v okamžiku přemožen, odzbrojen a zavřen do téže místnosti, ze které byli vysvobozeni a znovu vyzbrojeni místní četníci.
Z Hlávkovského kopce sestupuje houf Čechů ozbrojený loveckými puškami a klacky, od Ježené přijíždí nákladní auto s ozbrojenými Čechy, také z Větrného Jeníkova přivezl bělokamenský fořt Makeš svým autem četníky. Také po planderské silnici přiklusalo jízdní vojsko. Hlouček mužů na silnici byl obklíčen, na břicha jim nasazeny bajonety, jsou prohledáváni, nemají-li zbraně a poté odvedeni do školy. Tam, kde nebyli hledaní nalezeni, odtud byli i ženy a starci odvedeni na četnickou stanici. Tak 86 letý kostelník Franz Ostereicher, starý Josl v dřevákách, jakož i matka náčelníka turnerů, Marie Prischingová. Na četnické stanici jim paní vrchního strážmistra Berana spílala, plivala před nimi a nadávala jim pakáž s ksindl. Vrchní strážmistr Beran mimo jiné křičel na skupinu Čechů shromážděných před jedním stavením: Doneste si nože, sekery, vidle a jiné a čekejte na další rozkazy!
Byly prohledávány světnice, komory, skříně, postele, půdy, sklepy, stáje a stodoly. Mnozí uprchli přes zasněžená pole do lesů a pokračovali v cestě do jiných vesnic a do Jihlavy, kde podali zprávu o událostech. Jednotliví uprchlíci byli pronásledováni po polích a když byli chyceni, byli přivedeni zpět. Mnohý ležel v úkrytu a vyčkával. Vlajky s hákovými kříži bylo nutno odstranit, kde nebyl nikdo doma, byly vlajky četnictvem opatrně sundány a pečlivě uloženy.
Poslové udržují spojení s Jihlavou. Eigl Seppl koná tuto cestu třikrát denně tam a zpět. Anton Siegl ze mlýna byl právě při tom, když začal v Jihlavě zmatek. Přináší českou policejní ocelovou přilbu a gumový obušek jako trofej. Odpoledne byl i Sieglův mlýn postižen zatýkáním kosteleckým četnictvem. Oba mlynářovi synové, Anton a Hans, byli zatčeni strážmistrem Večeřou, jehož synek před rokem zapálil stoh slámy obecního starosty Kottnera. Nejprve byli odvedeni do kanceláře statku v Rantířově a pak převedeni do "koncentračního tábora" ve Vyskytné.
Před školou se shromážďuje mnoho rozčílených žen a dívek. Chtějí svým příslušníkům přinést jídlo, ale četnictvo je drsně odmítá. Nálada mezi těmi, co byli již dopoledne zatčeni jest stísněná. Anton Siegl dává znamení, že není důvod věšet hlavy. Večer přijíždí dva autobusy s policejní posilou asi 50 mužů, pravděpodobně z Prahy. U rantířovského mostu zastavili a vystoupili. Pušky nabity a pěšky pochodují do Vyskytné. Zanotují píseň, ale nemá to ten pravý zvuk. Po první sloce se zpěvem ustávají.
Po nastoupení posily táhne vrchní strážmistr Beran z Vyskytné do Jiřína. Tam jsou ve škole zavřeni rounečtí a jiřínští turneři a jiní mladí lidé a jsou střeženi četníky a ozbrojenými Čechy. Jsou jednotlivě předváděni, vyslýcháni a pak jednotlivě propouštěni. Venku byl každý jednotlivě čekajícími Čechy ztlučen, "každý dle své zásluhy". U dvou rouneckých to bylo obstaráno tak svědomitě, že zůstávají po několik hodin ležet v silničním příkopu a příští den musí vyhledat lékařskou pomoc.
Pak se Beran vrátil do Vyskytné. Nyní i tady začne výslech každého jednotlivce. Nejdříve jsou bráni ti, kteří jsou odhadnuti jako "méně nebezpeční", pak teprve "těžší". Výsledek nebyl asi tak skvělý, protože četnický kapitán z Německého Brodu, přítomný výslechu, se vyjádřil: No, to je něco! Celá vesnice je vzhůru, úřady byly obsazeny a nikdo o ničem neví. Každý byl u toho jenom náhodou! Tak přešla noc. Jako poslední byli vyslýcháni Anton Kriemshandl a Franz Wittek, kteří byli při odzbrojování místních četníků. Po výslechu byli o půl páté ráno propuštěni.
14. března - Vesnice jako po vymření. Uprchlíci se pouze ojediněle navracejí domů. Zatčení dostali při svém propouštění přísně nařízeno nevycházet v příštích dnech z domů. Večer se objevuje osobní auto s četníky, rovněž i nákladní auto. Zatím co osobní zvolna projíždělo vesnicí, na nákladní byly naloženy těžké bedny z četnické stanice, asi zbraně, munice a jiné věci a odvezeny. S nimi odjeli pravděpodobně i Pivnička a Beran, ten Jakub Beran, který se kdysi vyjádřil: Ti drzí Němci musí být pokořeni. Před odjezdem spálili v kamnech spoustu dokumentace, jak dokazovaly ještě příštího dne zbytky popela z papírů. Zatím co toto se dálo ve Vyskytné, zaujali rantířovští Češi hrozivé postavení. Zjistilo se, že hodlají přepadnout a zapálit Sieglův mlýn a stejně tak příbytky Němců Brulla a Urbana v Rantířově. Ihned byli uvědoměni Vyskytenští a Rounečtí, aby všechna místa obsadili a byl poslán posel do Hosova a Vysoké. Vše bylo připraveno, aby byli Češi náležitě přivítáni. Kolem 10. hodiny večerní se pak objevil ještě jeden oddíl asi 25 mladíků z Vysoké a Hosova a posílili tak posádku Sieglova mlýnu. Kdo však nepřišel, byli Češi. Pravděpodobně dostali včas vítr a nebo vyslechli a vyhověli pokynům rozhlasu. Tehdy ještě všichni Němci nevěděli o vůdcově rozkazu vtrhnout do československého státního území. Řeči o tom se považovaly za pouhou pověst. Nyní bylo nutno učinit vše pro ochranu vesnice a jejich obyvatel. Jak se později ukázalo, byli Češi mnohem lépe zpraveni, neboť je jisto, že tuto noc nebyl doma jediný český mužský ve Vyskytné a Rounku. Zdržovali se v lesích.
15. března - Celý Rounek se shromáždil na ulici před českou Lípou svobody. Pak byli přivedeni Češi, kteří r. 1919 lípu zasadili. Nyní měli tuto provokační lípu porazit. Poněvadž se zdráhali, bylo jim dáno 5 minut na rozmyšlenou. Před uplynutím se pak přece jenom odhodlali strom porazit a rozřezat. Zatím co Němci zpívali nadšeně německou hymnu a Horst Weselovu píseň, Češi, kteří před 20 lety zasadili svoji hrdou Lípu svobody, konali zajisté pro sebe velmi smutnou práci, byli to Kníže, Krejčí a Vacek. Pak se mladíci shromáždili kolem vlajky s hákovým křížem a pochodovali ve spořádaném útvaru do Nového Rounku a do Vyskytné, ale také do Jiřína. Tam měli k vyřízení nějaké účty z 13. března a také je tam vyřídili.
Za svítání se vrátili autobusem do Vyskytné uprchlíci z 13. března a byli nadšeně vítáni. Přinesli z Jihlavy nařízení odebrat Čechům zbraně a tak přikročili k vyřízení této věci. Ze všech domů znovu vlají hákové kříže, před školou se staví vítězná brána se dvěma vlajkami a nápisem Zdravíme našeho Vůdce! Hlídky nastupují také do Ježené a Rantířova, aby i tam odzbrojili všechny Čechy. Vesnice však čeká a čeká na příchod německých oddílů. Tu se mihne za rohem auto, zalesknou se zbraně. Heil! Heil Hitler! Volá zástup seskupený kolem tak dlouho skrývané vlajky SdP a zpívá německou hymnu. A již jsou tady, jihlavští turneři, až po zuby ozbrojeni. "Ve Vyskytné prý se střílelo, telefonoval učitel, kde je ten učitel?" Zvolna se vysvětluje příčina této události. Jeden z českých učitelů, kterému byla ne zrovna s mnoha poklonami odebrána opakovací pistole, zavolal z Rantířova jihlavskou policii. Ve svém rozčílení si ani neuvědomil, že mu odpovídají německy, neboť jihlavská policie byla právě převzata německými turnery. Těm oznámil, že se ve Vyskytné střílí a že by se tam měla poslat pomoc. Jihlavští se proto dlouho nerozmýšleli a žádaná pomoc se ihned vydala na cestu. Je však otázkou, zda si volající právě takovou pomoc představoval. V žádném případě však jí nebylo třeba, protože Vyskytenští již byli sami se vším hotovi.
O půl desáté se v Jihlavě objevily první německé vojenské jednotky. Odpoledne byly očekávány i v Německé Vyskytné. Byly konány přípravy pro jejich přivítání a pohoštění.
Sněhové mraky táhnou přes kopce a vítr stále sílí. Přihnal sněhovou bouři, že chvílemi není vidět na krok. Ale ulice se nevyprázdňuje. Všichni čekají na německé vojáky. Několik mladíků jim běželo naproti po silnici k Rantířovu. Konečně večer k šesté hodině jsou zde. Dva motocykly s přívěsnými vozíky a pěti muži posádky od SS standardy 2. Deutschland z Mnichova. U rantířovského mostu nechali stát jedno vozidlo a na mostě staví stráž. Nejdříve jdou do Sieglova mlýnu a pak chtěji na Svatý Rounek, jak říkají. Na ukazateli a na speciální mapě je totiž uvedeno St. Rounek, což značí česky Starý Rounek a oni čtou St. jako Sankt - Svatý. Druhé vozidlo přijelo do Vyskytné. Po cestě přibralo několik děvčat, které jim přiběhly naproti. Pod třepetajícími se vlajkami vjíždějí zvolna za jásotu obyvatel do vsi. Děvčata jim ukazují cestu k četnické stanici. Konám tady s několika mladými muži službu. Jeden zůstává nahoře, vše ostatní spěchá dolů. Sotva motocykl zastaví, je obklopen. Ze všech stran se natahují ruce vstříc. Ženy a děvčata zdobí chvějícíma se rukama zasněžené pláště vojínů květinami, květiny ve vánici, květiny a zeleň z květináčů na oknech. Zářící obličeje starých i mladých, rovněž vojínů. Sem tam se zaleskne slza v oku. Slzy radosti. Také starý kostelník je tady, 86 letý Franz Ostereicher. Musí i jemu nechat stisknout ruce skvělých mladých mužů, kteří k nám přišli jako první poslové Adolfa Hitlera. A již jsou tu hrnky horkého čaje, jsou zváni do chalup a do tepla. Oni však spěchají dál, do Svatého Rounku za kamarády. Ještě u nás nezůstanou. Jsou jenom přední hlídkou.
Výzkum a zjištění správného směru. Ale rádi znovu přijdou, protože jak pevně doufají, zůstanou v Jihlavě déle. Silnice jsou zledovatělé a zasněžené a pro těžká vozidla vůbec nesjízdné. A tak se s námi loučí a odjíždějí zpět do tmy. K tomuto předvoji patřili vojíni Schmolzing, Gabler, Koch, Mistelbacher a Spengler. V Rounku byly postaveny polní stráže s kulomety na dvou místech. Záloha se ubytovala hostinci u Kreuzů.
My ve Vyskytné jsme opět zůstali sami a dali jsme se do příprav k zabezpečení obce a jejího obyvatelstva v nastávající noci. Kromě stráže na četnické stanici byla zřízena ještě druhá stráž ve Wittkově hostinci. Dvě dvojčlenné hlídky sestavené z ozbrojených turnerů a turnerských dorostenců procházely každou hodinu vsí. Bylo to pravé sviňské počasí v první noci v Německé Říši. Skučící bouře táhla ulicemi vesnice, kolem stavení a přes střechy, částé husté mraky přinášely mokrý sníh. Přesto hlídky konaly svoji službu uvědoměle se zbystřenými smysly pátrajíce a naslouchajíce, zda se někde v bouřllivé noci nehýbe nebo neozývá něco podezřelého. Hodina za hodinou míjí, hlídky se vracejí a nové nastupují službu, aniž by měly nějaké hlášení.
16. března - Nastal nový den. Leckde leží metrové závěje. Zdá se však, že den bude poněkud klidnější. K polednimu oznamuje Mathias Franz z Rounku, že odpoledne přijede do Jihlavy vůdce Adolf Hitler. V okamžiku se zpráva šíří po vsi. Lidé se shromažďují ve svátečním oděvu a navzdory zasněženým a zavátým cestám a místy až po kolena vysokému sněhu, dávají se na cestu do Jihlavy. V Rantířově kohosi napadne, Šašek by mohl dát k disposici svoje velké nákladní auto. Stalo se. Část však musí přesto putovat pěšky.
16. března - Vůdce nepřichází. Večer byli lidé odvezeni domů vojenskými auty.
17. března - Ráno byl předveden na bezpečnostní stráž ředitel české měšťanské školy Oldřich Nečas a odborný učitel Václav Petrovický. Byli nuceni na základě třídních výkazů vysvětlit, odkud docházejí čeští žáci do české měšťanské školy. Krátce po osmé hodině ráno se ve vsi objeví štáb posádky. Je to 2. motorisovaný oddíl 103. dělostřeleckého pluku Bamberg, na čele s majorem Sermersheimem. Další baterie přicházejí do Rantířova, Ježené a do Jiřína. Důstojníci a poddůstojníci jsou ubytováni v soukromých domech, pan major u Sieglů, mužstvo ve školách a hostincích. V hasičském skladišti je zřízena autodílna. Odpoledne projíždí Jihlavou Konrad Henlein.
Bílokamenští vyšli při ubytování vojska naprázdno. Ale oni zabili prase a napekli buchet a Češi se jim posmívají, že koláče ztvrdnou a maso zasmrádne. Svěřují se nám se svou bolestí do Vyskytné a tak tam pan major posílá oddíl důstojníků a mužstva, aby věci právě připravené posloužily svému účelu a aby byl zlomen hrot českým posměškům.
18. března - Vládní president Hans Krebs navštěvuje rodné město Jihlavu.
19. března - Po hlavní mši ve vyskytenském kostele se zpívá "Velký Bože, chválíme Tebe" a německé hymny.
20. března - V Jihlavě probíhá velká slavnostní přehlídka, na které se podílí i posádka z Vyskytné.
21. března - Manželka vrchního strážmistra Berana se stěhuje z Vyskytné.
22. března - Velká oslava ve Wittkově hostinci za účasti obyvatel z okolních vsí a místní posádky.
24. března - Dva čeští četníci jsou opět dosazeni do Vyskytné, přednesen energický protest u Oberlandrata. V Rantířově onemocnělo několik vojínů za zvláštních okolností. Pravděpodobně jde o epidemii.
26. března - Rantířovská posádka pochoduje do Štoků. Zůstává pouze 20 mužů ve škole, kde vypukla nemoc. Následující den odcházejí také.
27. března - Přihlašování dobrovolníků do německé armády. Ve Vyskytné se hlási skoro všichni mladí lidé, v Rounku sedm.
28. března - Odchod posádky z Vyskytné do Jihlavy. Večer připraveny předběžné odvody k jednotce SS.
29. března - Odchod posádky z Jiřína a z Ježené, asi do Polné.
30. března - Kolem druhé hodiny ranní vyhořela židovská synagoga v Jihlavě. Z toho důvodu vyhlášen v Jihlavě vyjímečný stav. Po 10. hodině večerní nesmí nikdo na ulici.
1. dubna - Krásný sluneční den. Vyjímečný stav v Jihlavě zmírněn. Uzavírací hodina prodloužena do půlnoci.
5. dubna - Franz Gieswein jmenován vedoucím místní skupiny NSDAP v Německé Vyskytné.
10. dubna - Velikonoční pondělí. Oslav se zúčastnil obersturmfuhrer SS Groger z Jihlavy.
11. dubna - SS standarda Deutschland opustila Jihlavu.
13. dubna - Sezení místní školní rady ve Vyskytné. Mistní německé školní budovy se s okamžitou platností vypovídají české měšťanské škole a čeští žáci se příštího dne jednoduše pošlou domů. V noci vyhořela na stráni lesní chata ředitele české měšťanky Nečase.
14. dubna - Odpoledne přichází do vsi vyšší německý četnický důstojník z Německého Brodu a sděluje místní školní radě, že česká měšťanská škola bude se i nadále vyučovat ve stávající budově. Kolují pověsti o návratu Beneše a Stalina.
20. dubna - 50. narozeniny vůdce. Svátek. Slavnostní bohoslužby ve všech kostelích. Vojenská paráda v Jihlavě.
22. dubna - Odvody pro SS ve Vyskytné.
23. dubna - Velký projev zástupců SA v Jihlavě.
30. dubna - Josef Eigl narukoval k SS standardě Fuhrer do Celovce v Korutanech.
14. května - Domů se vrátil z Berlína zedník Anton Friedl, pracoval tam na budově nového říšského kancléřství.
19. května - V Rantířově v Berkově hostinci byla příslušníky SS přerušena česká schůze.
4. června - Vůdce promloluvá v 10 hodin do rozhlasu ke starým bojovníkům z I.světové války. Jihlava vítá v podvečer před radnicí účastníky jizdy velkoněmeckých básníků. Následuje setkání v Jihlavském dvoře (dnes Dělnický dům - pozn. autora) kde mimo jiné přednáší i vyskytenský kronikář August Siegl.
7. června - Na rantířovském nádraží byl neznámými pachateli zamalován čistě český nápis Rantířov.
20. června - Večer jednání o české škole ve Vyskytné. Přitom se seběhlo německé obyvatelstvo a došlo na bouřlivé projevy proti trvání české měšťanské školy v obci.
23. června - Oslavy v Jihlavském dvoře. Mezi hosty byl Hans Krebs, Karl Hans Strobl a vyskytenský August Siegl.
24. června - Velká sláva NSDAP v Jihlavě. Promluvil gauleiter Jury. Nakonec bouře s lijákem. Druhého dne slavnostní průvod Jihlavou, z Vyskytné přijelo 17 jezdců na koních.
29. června - Jihlavou projíždí SS standarda Fuhrer, mezi nimi Josef Eigl a jiní příslušníci z jazykového ostrova.
30. června - V noci byly zdemolovány víkendové chaty českých chatařů u Zaječího skoku pod Rantířovem. Má se zato, že to udělali čeští fašisté.
15. července - V noci byly demolovány židovské víkendové chaty v Pekelském údolí nad Rantířovem a v zahradě rantířovské hospody se objevil nápis Židi ven!
20. červenec - Spisovatel Horst Reuter navštívil Vyskytnou. Do obce přijelo na polní práce 12 mladých Němců z říše i protektorátu.
6. srpna - Slavnostní otevření německé školy v Rantířově. Průvod obcí a velká lidová slavnost.
13. srpna - Znovuotevření německé školy v Ježené. Projevy hostů a průvod vsí.
15. srpna - Slavnostní otevření německé školy v Bílém Kameni. Průvod a projevy hostů.
20. srpna - Přísaha SS standardy v Jihlavě, odhalení obnoveného památníku pruských vojínů v městském parku (dnes Smetanovy sady - pozn. autora). Malíř Herman Heppenheim maluje v Sieglově mlýně ve Vyskytné krojované postavy.
26. srpna - Mobilisace SS standardy Iglau, pro příslušníky přijíždí do Vyskytné nákladní auto a odváží je do Jihlavy. Pojedou do českého vnitrozemí hlídat železnici a důležité závody.
27. srpna - Vyskytenská Hitlerova mládež (HJ) zřizuje v domě čp. 48 svoji strážnici.
28. srpna - Válečná úprava jízdního řádu na železnici, z Jihlavy tam a zpět jen 4 vlaky denně.
30. srpna - Rantířovem projíždějí velké vojenské transporty. Novou českou školu ve Vyskytné obdrží definitivně Němci.
1. září - České děti se opět bůhví odkud scházejí do Vyskytné k zahájení školního roku, ale musí zpět domů. České vyučování už nebude v Německé Vyskytné více zahájeno. V rádiu mluví vůdce. Němci odpovídají na polskou palbu. V 11 hodin dopoledne je zatčen čtyřmi příslušníky SS statkář František Šašek z Rantířova a odvezen do Jihlavy.
2. září - V noci kolem 11. hodiny bylo pozorováno nákladní auto Dolejšího z Dušejova, že má rozhlasový přijímač, kterým provádí společný poslech varšavského vysílání. Jeho auto pak bylo na silnici zastaveno a zabaveno.
6. září - Farář Jan Prokeš byl přestěhován z Vyskytné do Dušejova a na jeho místo nastoupil Alfons Pluta.
8. září - Varšava, hlavní město Polska, obsazeno Němci. Všudde vlají vlajky.
12. září - V Ježené zatčen kameník Frntišek Zeman, protože prý řekl: Němce patří oddělat.
16. září - Večery stranických buněk NSDAP v našich vesnicích.
24. září - Obecní úřad vydává kmenové potravinové lístky.
30. září - Velkostatkář F. Šašek propuštěn na svobodu.
6. října - Vůdce podává v říšském sněmu zprávu o polském tažení - 10.000 padlých, 30.000 raněných, 3.000 pohřešovaných.
9. listopadu - Nepokoje v Praze.
14. listopadu - Dobrovolní branci nastupují k německé branné moci na shromaždišti v Jihlavě.
16. - 18. listopadu - Nepokoje v Praze. Vyhláška o nepokojích - 9 studentů zastřeleno, vysoké školy na tři roky uzavřeny.
24. - 26. listopadu - Odvody koní z Vyskytné a okolních vsí.
1. prosince - Povolány starší ročníky bývalých vojínů - Němců z československé armády. Půjdou na velké cvičiště v Aris ve Východním Prusku. Z Vyskytné a Rounku asi 10 osob.
4. prosince - Říšský vedoucí mládeže Baldur von Schirach v Jihlavě.

ROK 1940
1. ledna - Od tohoto data musí být všechno mléko a vejce dodávány do ústřední mlékárny v Jihlavě.
5. ledna - Do Vyskytné přiděleno zařizovací velitelství říšského pracovního tábora (RAD) pro dívčí mládež pod vedením Mimi Schneiderové a usadilo se v paláci bývalé české měšťanské školy.
27. ledna - Jihlavská SS jednotka jede do Prahy k nástupu.
15. února - Školení NSDAP pod vedením vedoucího úřadu Franze.
18. února - Předání praporu Sdružení říšského válečného svazu (Reichskriegerbund) ve Vyskytné.
29. února - Do pracovního tábora nastoupilo asi 60 děvčat z různých táborů v Sasku.
Dne 3. března byly slavnostně uvítány místním skupinovým vedoucím NSDAP Franzem Giesweinem a vůdcem místních rolníků Josefem Sieglem. Druhého dne šly poprvé na venkovní práce.
4. - 6. března - Strašná vánice, všechny cesty zaváté a nesjízdné.
16. březen - První výročí osvobození, velké oslavy v Jihlavě.
18. března - Nehoda v RAD, Elisabeth Rothe z Berlína povalena koněm a převezena do jihlavské nemocnice.
9. dubna - Německé vojsko vtrhlo do Dánska a Norska.
5. května - Zahájeny přípravy na oficiální otevření tábora RAD říšským protektorem a říšským vedoucím pracovní služby. Náves ve Vyskytné urovnána a posypána škvárou, před Valentou čp. 32 postavena tribuna a vlajkové stožáry.
8. května - Slavnostní otevření 1. tábora RAD pro dívčí mládež v protektorátě v Německé Vyskytné. Vesnice září ve slavnostním hávu a vlajkové výzdobě. Pouze Češi nevyvěsili vlajky. Na tribuně Freiherr von Neurath, Konstantin Hierl, K.H. Frank s chotí Karolou, von Tarbuk, major Freiherr von Kirchbach, dr. Engelmann a mnoho dalších. Po oslavě se jde do budovy bývalé české měšťanky, kde následuje prohlídka a pohoštění. Hosté dostávají mimo jiné i místní specialitu, koláč zv. Flotzerkuchen.
10. května - Německé vojsko vtrhlo do Holandska, Belgie a Lucemburska.
17. května obsazen Brusel.
29. května - Vojín SS Eigl Seppl z Vyskytné zraněn u Aires v severní Francii, kde zemřel v polní nemocnici.
5. června - Západní fronta znovu nastupuje. Denní rozkaz vůdce - Po tři dny v poledne budou půl hodiny vyzvánět zvony a po osm dnů budou vyvěšeny vlajky.
10. června - Itálie vypovídá válku Anglii a Francii.
14. června obsazena Paříž.
15. června padl Verdun a obsazeny Versailles.
17. června Francie prohlašuje, že je ochotna složit zbraně.
18. června - Hitler a Musolini se setkávají v Mnichově, aby zaujali společné stanovisko vůči Francii.
23. června - Hornické slavnosti ve Starých Horách, obrovská účast obyvatel Jihlavy i venkova.
17. - 23. července - Na dovolenku přicházejí bojovníci z Francie.
18. srpna - Známý berlínský fotograf pořídil ve Vyskytné řadu snímků pro své nové dílo.
1. října - Ruší se příslušnost Vyskytné a okolí k Oberlandratu Německý Brod a přiděluje se k Jihlavě.

Kronika Německé Vyskytné končí. Stín hákového kříže ji navzdory počátečnímu jásotu tragicky zastínil. Sám kronikář už po roce 1940 do kroniky nenapsal ani řádek. Kronika byla náhodně objevena až po válce pod hromadou sena. Dnes je uložena v jihlavském archivu. Je důležitým dokumentem, a to nejen z období protektorátu. Celou kroniku přeložili Oldřich Nečas a Josef Hort. Pro internetový deník Regionalist data vybral a upravil
Ladislav VILÍMEK


Z jihlavských letopisů:
Pro servery Regionalist a iglau.cz exklusivně píše
Ladislav Vilímek...

(Další desítky článků Ladislava Vilímka viz. také v rubrice Iglau.cz Z jihlavských archivů...")

14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .
Diskuse čtenářů Iglau.cz:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)

- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)