Vydáno 1.12.2008
Změna názvu města Jihlavy se nekonala
Zavřít foto...
Změna názvu města Jihlavy se nekonala
Správa archivu ministerstva vnitra v Praze obdržela 28. června 1945 žádost od jistého pana A. P. z Prahy XIII. o změnu úředního názvu města Jihlavy. Přípis byl nakonec uložen ad acta, neboť město samo o změnu názvu neusilovalo a podle posudku pracovníků archivu nebyl pro takovou změnu žádný důvod.
Přečtěme si doslovný přepis dopisu Archivu ministerstva vnitra v Praze zaslaný dne 31. srpna 1945 Ministerstvu vnitra v Praze:
Věc : Město Jihlava, návrh na změnu jména.
Ministerstvo vnitra v P r a z e.
Správa archivu min. vnitra zasílá ve shora uvedené věci toto vyjádření:
Město Jihlava vzniklo ze slovanské vesnice, která existovala již ve XII. stol. I němečtí badatelé, až na malou vyjímku, počítají s jejím slovanským původem. Německý živel se tu usadil teprve asi ve druhé čtvrti XIII. stol. resp. r.1235, kdy tu vznikalo nové horní město, jemuž pak byla králem Václavem I. propůjčena r.1249 horní privilegia.
Největšího významu dosáhlo toto město v následující době až do XV, stol., neboť mělo nejvyšší zákonodárství v horních věcech, vrchní horní soud pro horní města Čech a Moravy a jeho horní právo platilo až v Sasku a Sedmihradsku. Od válek husitských význam města klesal, po zřízení apelačního soudu ztratilo izvláštní postavení v soudnictví.
Přes všechny dějinné převraty zůstala Jihlava převážně německá, ale v druhé polovici XVI. stol. měla i české písaře a dopisovala si s úřady - vyjma německá královská města na Moravě - česky, měla i českého kazatele a českou školu. Po třicetileté válce, jíž město velmi utrpělo, následovala ovšem doba, která německý živel v něm a jeho význam jen posilovala, /: Josef Dobiáš, Německé osídlení ostrůvku jihlavského. Časopis archivní školy VIII., str.37, 75, 80, 82. Lad.Hosák, Historický místopis země moravskoslezské, str.7 /1938/. M.Simböck, Die Iglauer Sprachinsel und ihre Besiedlung. Zeitschrift des deut. Vereines für die Geschichte Mährens und Schlesiens VII., str.168. A. Altrichter, Kolonisationsgeschichte der Iglauer Sprachinsel, tamtéž XII., str.83-84. A.Zycha, Zur Ursprungsgeschichte der Stadt Iglau, tamtéž XVI., str.204, Ottův Slovník naučný XIII., str.354, 356 :/
Až dodnes se však udrželo vedle německého názvu Iglau jméno Jihlava /: in Giglaua 1233 :/, jež přijala stará slovanská vesnice od pomezné řeky, při níž vznikla. /: 1226 Giglaue, 1227 Ihlaua, 1233 Gyglaua, Giglava :/. Toto jméno lze podle univ. prof. Dr. Dobiáše stejně dobře vyložit ze slovanštiny, jakož z germánštiny; jihlavští Němci pokládali však v XVI. stol. české jméno za původnější než německé, topograf Gregor Wolny uvádí název „Giglawa“ jako moravský vedle německého názvu „Iglau“ a latinského „Iglavia“ a sám německý historik Zycha soudí, že jméno města Jihlavy nasvědčuje slovanskému původu. /: Dobiáš, str.40, 91, Hosák, str.3, Altrichter, str.76, A. Sedláček, Snůška starých jmen, RČA I. 60, str.111, Gregor Wolny, Mähren VI., str.1, Zycha, str.204 :/
Není zajisté důvodu k tomu, aby s největší pravděpodobností slovanské jméno obce slovanského původu z doby před vznikem německého horního města, jméno s dlouholetou historickou tradicí, jehož může české obyvatelstvo i dnes vhodně a bez závady užívati, bylo odstraněno. Podle názoru archivu min. vnitra nelze zajisté dobře zavrhnouti místní jméno české proto, že místo jím označené mělo nepříznivý vliv nebo význam po stránce národnostní resp. germanisační. Pak by konec konců sotva mohly obstáti i české názvy jiných míst v pohraničním území, k nimž se z minulé doby víží namnoze nepříjemné vzpomínky na náš národní útlak a na naše ponížení. Odstraněním takových českých názvů by byla tedy vlastně bezdůvodně porušována zásada stálosti místního názvosloví, která zůstává velmi důležitou.
Správa archivu min. vnitra proto navrhuje, aby dosavadní úřední název města Jihlavy zůstal zachován.
Správa archivu ministerstva vnitra:
(razítko a podpis)
Dočteno. A můžeme si oddechnout. Město Jihlava, zaplať Pánbu, si místní jméno udrželo dodnes. Ať klopýtalo či hrdě vykračovalo po všech možných i nemožných ismech. Přejme proto Jihlavě i sobě krásná příští léta!
30.11.2008
Ladislav VILÍMEK