Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
6.9.: Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural

6.9.: Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů

6.9.: V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky

6.9.: Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn

6.9.: O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci

6.9.: Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun

6.9.: Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem

6.9.: Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

5.9.: Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

5.9.: Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo

5.9.: Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči

5.9.: Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou

5.9.: Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody

4.9.: Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích

4.9.: Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Jihlavské letopisy Ladislava Vilímka:

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Sdílet tento článek L. Vílímka...
Vydáno 22.6.2008
Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
Na svátek Nanebevzetí Panny Marie konalo se roku 1849 slavné svěcení základního kamene k nové nemocnici na Špitálském předměstí. Slavnostního obřadu se zúčastnily všechny zdejší úřady a korporace a všichni kněží. Od minoritů kvardián P. Klarus Neubauer spolu s kaplany P. Viktorem Fertschlem, P. Maxmiliánem Stařákem a P. Bonaventurou Müllerem, který v roce 1865 sepsal krátkou historii tohoto kláštera.
Na jaře roku 1868 schválila říšská rada řadu ústavních doplňků, v nichž byla církvi odňata celá řada do té doby uznávaných práv. V Rakousku tak prakticky došlo k likvidaci konkordátu uzavřeného roku 1855. Jihlavský magistrát si podle farní kroniky pospíšil s vyslovením bezvýhradné podpory vládě, což bylo pro fary velikým překvapením. Do popředí zájmu se opět dostala problematika nového hřbitova, neboť starý u sv. Ducha byl na překážku rozvoji města a neodpovídal novým hygienickým požadavkům. Po řadě vzrušených jednání bylo nakonec přistoupeno k vysvěcení nového na Panenském předměstí. Slavnost se konala 26. září 1869. Průvod tehdy vyšel z kostela sv. Jakuba k minoritům, kde se k němu přidali zdejší duchovní a pak pokračoval dále, až na nový hřbitov. Vlastní svěcení provedl D. P. rada Kornel Köpl od sv. Jakuba a slavnostní řeč měl minoritský kvardián.
11. května 1871 se v Jihlavě u minoritů opět konala biskupská vizitace novým brněnským biskupem Karlem Nöttigem. Během ní bylo ve zdejším chrámu biřmováno přes 3.400 věřících. V roce 1874 byla v dnešní Fibichově ulici otevřena nová škola, Giselaschule, mající oddělení dívčí a chlapecké. O katecheturu se nakonec postarali minorité, byť se tomu P. Theodor Hammert zpočátku bránil a chtěl převzít pouze dívčí oddělení. Další rok byl rokem milostivého léta. Ve všech jihlavských kostelích se 29. května vyzvánělo a 30. května probíhaly slavné bohoslužby. Podle kostelů byly dohodnuty čtyři kající průvody, ale nakonec se uskutečnily pouze dva. V tomtéž roce byla v září otevřena v Husově ulici dívčí měšťanka, kde výuku náboženství v pěti třídách přijal minorita P. Šebestián Čapka.
Pěkné slavnosti se dočkal zdejší klášter 10. září 1876, kdy zde slavil sekundici minoritský kvardián P. Klarus Neubauer, který nepřetržitě po 32 let vedl zdejší faru. O vystrojení obřadu se tehdy postaralo samo město.
K roku 1880 bylo provedeno sčítání obyvatel. Jihlava měla 21.378 duší, z toho 20.836 katolíků. Farnost minoritská tehdy čítala 6.372 duší. Dne 29. září 1880 zemřel po 44 letech zdejšího působení kvardián P. Klarus Neubauer, bylo mu požehnaných 88 let. V roce 1883 se uvádí při zdejším konventu i fara se čtyřmi kněžími a jedním laikem.
V roce 1886 vysvětil zdejší kvardián P. Kornel Brust nové obrazy křížové cesty ve farním chrámu u sv. Jakuba. Téhož roku bylo provedena úprava Minoritského náměstí. Vedle osázení prostoru třemi lípami a několika dalšími stromy poblíž východní strany kostela byla zbourána a odstraněna stará sakristie. Její základové zdivo bylo počátkem 21. století zdokumentována a zakonzervováno. Tehdy došlo i k přemístění kříže s litinovou ohrádkou, který stával mezi dvěma stromy v ose východního výstupku chrámové lodi. Kříž byl zhotoven jihlavským kamenickým závodem Hurda a stal se vzorem pro podobný kříž postavený věřícími v Kamenici u Jihlavy, o čemž přináší svědectví tamní kronika obce Kameničky.
V 80. letech došlo rovněž ke zvětšení stávajícího starého betlému. Zasloužil se o to sám kvardián P Brust. Do té doby stával betlém na oltáři sv. Františka. Nové figurky vyřezal p. Boudný starší z Brtnice. Novou podobu pak betlém získal díky faráři P. Mansvetu Adámkovi, který přikoupil další figurky od p. Boudného mladšího a k tomu získal celý betlém od p. Kecka z Jihlavy, který byl řezbářem a současně kotlářem na rakouské námořní lodi. O koupi se rovněž přičinil P. Cyril Janota. Objekty domů a paláců pocházejí od pp. Neuwirtha, Mikscheho, Pettana a jiných výrobců.
V roce 1887 se konala generální vizitace a biřmování za účasti českého biskupa Salesiuse Bauera. Dne 24. srpna 1894 zemřel po dlouhé a těžké nemoci kvardián P. Brust a na jeho místo nastoupil P. Manauet Adámek. Ten také 28. října téhož roku pronesl při svěcení nového kostela na hřbitově slavnostní kázání, když světící akt provedl D. P. rada Nepomuk Králík od sv. Jakuba. Pro budoucí časy pak bylo rozhodnuto, že pouť se zde bude konat vždy na svátek Nanebevstoupení Páně a to od minoritů, protože hřbitov leží na jimi spravovaném Panenském předměstí. Obhospodařován měl být oběma faráři, jak od minoritů, tak od sv. Jakuba, do jejichž ochrany byl svěřen i postupně se rozrůstající inventář. Jinak správu hřbitovní kaple měl mít zvláštní, pro tento účel zvolený, výbor. První pouť se zde slavila 23. června 1895. Později městská rada rozhodla, aby pouť obstarávali střídavě minorité a premonstráti.
V závěru 19. století docházelo stále častěji k národnostním střetům mezi místními katolíky. Jedním z nejméně oblíbených českých kněží byl pro německé věřící P. Isidor Zahradník od sv. Jakuba. Pochopení tehdy našel u zdejšího kvardiána P. Adámka. Ten dostal nápad, pozvat P. Zahradníka jako slavnostního kazatele na porciunkuli. Němci tehdy zaplnili minoritský chrám do posledního místečka, ale jakmile vystoupil P. Zahradník, nastal rozruch a veškeré shromáždění na protest opustilo kostel. Jak poznamenal kronikář, zůstala jen hrstka opravdových katolíků. Dokonce i na oběd odmítli pozvaní hosté přijít. Tím vším velmi utrpěla duchovní správa, o čemž tehdy nebylo pochyb. Taková však byla doba.
- pokračování v úterý 24. června -
Ladislav VILÍMEK


Z jihlavských letopisů:
Pro servery Regionalist a iglau.cz exklusivně píše
Ladislav Vilímek...

(Další desítky článků Ladislava Vilímka viz. také v rubrice Iglau.cz Z jihlavských archivů...")

14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .
Diskuse čtenářů Iglau.cz:
Regionalist-Iglau
- poslední příspěvek přidán 6.10.2010 (21:24)

- poslední příspěvek přidán 7.4.2010 (07:31)