Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
21.6.: Muž a žena z Třeště vyráběli a prodávali pervitin, skončili s pouty na rukou

20.6.: Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

20.6.: Výměnu řidičských průkazů urychlí bankovní identita, jen na Vysočině si je musí do konce roku vyměnit patnáct tisíc lidí

20.6.: Vzpomínka na betlémáře, malíře a kapelníka Josefa Lišku v jeho rodné Třešti

20.6.: Svatojánská noc na Michalově statku

20.6.: Pouť ke kostelíku svatého Jana Křtitele s jihlavskými havířky

20.6.: Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků

20.6.: Pobyt na přírodní terase pacientům v novoměstské nemocnici svědčí. Často ani nechtějí domů

20.6.: Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta

20.6.: Krajské volby budou 20. - 21. září, kandidátní listiny do zastupitelstev lze podávat do 16. července

20.6.: Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli

19.6.: Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile

19.6.: Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

19.6.: Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči

19.6.: Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
Sdílet článek
V květnu 2024 pokračoval klesající trend v celkovém počtu uchazečů o zaměstnání evidovaných v Kraji Vysočina. Počet klesl o 315 lidí na 9 798, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl na 8 317 a podíl nezaměstnaných klesl o 0,1 procentního bodu na 2,7 %. Kraj Vysočina se tak může spolu s Prahou pochlubit nejnižším podílem nezaměstnaných lidí v České republice.
image-1
Úřad práce je připraven pomoci studentům, kterým se nepodaří dostat na vysněnou střední školu. Kromě pomoci s orientací na trhu práce pomáhají specializovaní odborníci díky projektu Záruky pro mladé například i s přípravou životopisu, přípravou na pohovor, ale také nabízí celou škálu dotovaných rekvalifikací. Mimo projekt je v nabídce i digi kurzy, které jsou dostupné na webu www.jsemvkurzu.cz.

„Měsíc květen je v České republice tradičně spojován s přijímacími zkouškami na střední školy, které jsou klíčovým krokem pro žáky devátých tříd základních škol. S úspěšností přijetí v prvním kole přijímacího řízení ve výši 97,4 %, což je druhá nejvyšší úspěšnost v ČR, a velmi nízkým počtem žáků, kteří musí podstoupit druhé kolo přijímacích zkoušek, je pravděpodobnost přijetí na střední školu v našem kraji opravdu vysoká. Přesto úřad práce počítá se studenty, kteří se na střední školu nedostanou, a nabízí jim možnost využít vlastní dostupné zdroje a služby, které jim mohou pomoci najít vhodné možnosti pro jejich další vzdělávání a kariéru,“ říká Lenka Nováková, ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Jihlavě. “Pro osoby mladší 30 let je k dispozici projekt „Záruky pro mladé“, který je spolufinancovaný Evropskou unií. Zde se mladé lidi snažíme v první řadě vrátit zpět ke vzdělání, ale mohou se také zúčastnit různých poradenských programů a Job Clubů, kde získají rady ohledně hledání práce, psaní životopisu a přípravy na pohovory a hlavně mohou absolvovat různé rekvalifikace, které pomohou k uplatnění se na trhu práce. Mezi nejžádanější rekvalifikace patří např. rekvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách, studium pro asistenta pedagoga, různá řidičská oprávnění včetně profesních průkazů, ale také např. kurz tatéra nebo kosmetičky,“ doplňuje ředitelka Nováková.

Rekvalifikace jako takové Úřad práce ČR nabízí nejen studentům, ale i ostatním občanům. „A právě nadcházející léto je pro rekvalifikace asi nejvhodnější. V létě mají lidé více volného času nebo hledají příležitosti k osobnímu a profesnímu rozvoji mimo hlavní pracovní sezónu. Léto je pro mnoho lidí klidnějším obdobím, což jim umožňuje věnovat více času vzdělávání. A nakonec absolvování kurzu v letním období může zvýšit šance na nalezení zaměstnání na podzim, kdy je často nabízeno více pracovních pozic,“ připomíná Lenka Nováková.

K 31. 5. 2024 evidoval Úřad práce ČR Krajská pobočka v Jihlavě celkem 9 798 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 315 lidí nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 825 lidí.

V průběhu května do evidence uchazečů o zaměstnání přibylo 1 229 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 136 osob méně a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 94 osob méně.

Z evidence bylo během sledovaného měsíce vyřazeno celkem 1 544 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 620 osob méně než v předchozím měsíci a o 274 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 1 301, tj. o 603 osob méně než v předchozím měsíci a o 89 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku, 1 117 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce, tj. o 527 méně než v předchozím měsíci a o 440 více než ve stejném období minulého roku, 243 uchazečů bylo vyřazeno bez umístění.

Všechny okresy Vysočiny mají dlouhodobě nižší nezaměstnanost, než je celorepublikový průměr

Nezaměstnanost se v květnu snížila ve většině okresů Kraje Vysočina, z toho nejvíce v okresech Třebíč a Jihlava, kde poklesla o 0,2 p.b., dále v okrese Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou, kde se snížila o 0,1 p.b. V okrese Pelhřimov zůstala nezaměstnanost stejná jako minulý měsíc.

Podíl nezaměstnaných vyšší nebo stejný jako republikový průměr nevykázal v našem kraji ani jeden okres. Nejnižší podíl nezaměstnaných osob má v našem kraji Pelhřimov (2,0 %), kde se míra nezaměstnaných řadí k nejnižším v celé republice.

Podíl nezaměstnaných osob, tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 - 64 let k obyvatelstvu stejného věku, k 31. 5. 2024 klesl o 0,1 p.b. na 2,7 %. Podíl nezaměstnaných žen je shodný s minulým měsícem a to 3,1 %, podíl nezaměstnaných mužů se snížil o 0,2 p.b. na hodnotu 2,4 %.

Ke konci května bylo evidováno na ÚP ČR, Krajské pobočce v Jihlavě, 5 349 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 54,6 %. V evidenci bylo také 1 599 osob se zdravotním postižením, což představovalo 16,3 % z celkového počtu nezaměstnaných.

Ke konci tohoto měsíce bylo evidováno 458 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 85 osob. Ve srovnání s květnem 2023 bylo na Krajské pobočce úřadu práce v Jihlavě evidováno o 28 absolventů škol méně. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,7 %.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 3 467 uchazečů o zaměstnání, tj. 35,4 % všech uchazečů vedených v evidenci.

Podíl nezaměstnaných osob, tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku15 - 64 let k obyvatelstvu stejného věku, k 31. 05. 2024 klesl o 0,1 p.b. na hodnotu 2,7 %.

Kraj Vysočina evidoval k 31. 05. 2024 celkem 8 317 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 48 vyšší než v předchozím měsíci a o 223 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadala v průměru 1,2 uchazeče, nejvíce v okrese Žďáru nad Sázavou (2,6) a naopak nejméně v okrese Pelhřimov (0,5). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 469 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadaly 3,4 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 2 509, na jedno volné místo připadaly 0,2 uchazeče této kategorie. Z celkového počtu 8 317 volných pracovních míst bylo 2 824 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 5 493 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.

V měsíci květnu 2024 kopírovala situace v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti trend z minulého měsíce, tedy uzavíraly se především dohody financované z operačního programu zaměstnanost plus. V minulém měsíci byly z čistě národních finančních prostředků uzavřeny dohody na veřejně prospěšné práce na pracovní pozice „uklízeč veřejných prostranství“. Dále byly uzavřeny dvě dohody na společensky účelná pracovní místa zřízená za účelem samostatně výdělečné činnosti. Jedna dohoda byla během měsíce uzavřena v oboru „holičství, kadeřnictví“ a druhá na „opravy silničních vozidel“. Během měsíce došlo k několika uznáním zaměstnavatelů za zaměstnavatele na chráněném trhu práce, a to na dobu tří let i neurčitou.

Společensky účelná pracovní místa, financována z Operačního programu zaměstnanost plus, byla uzavírána napříč všemi projekty. V projektu Záruky pro mladé (určené pro lidi do 30 let) byli uchazeči o zaměstnání umisťováni na pracovní pozice „specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií“, nebo „uklízeči veřejných prostranství“. V projektu Nová etapa (pro lidi ve věku 30-54 let) byli uchazeči o zaměstnání umisťováni na pracovní místa „řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů)“, „prodavači v prodejnách“, „ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách“ nebo „ostatní pracovníci péče o děti v mimoškolských zařízeních“. Díky projektu Věk není překážkou (pro lidi nad 55 let) se podařilo vytvořit pracovní místa na pozicích „řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů)“, „pomocní kuchaři“. Díky projektu OZP II, který je určený pro zdravotně postižené, nastoupili uchazeči na pracovní pozice „ostatní uklízeči a pomocníci“, „uklízeči a pomocníci“ a „kurýři, doručovatelé balíků a nosiči zavazadel“.

Důležitým nástrojem APZ jsou rekvalifikace, které jsou určeny jak pro zájemce o zaměstnání, tak i pro uchazeče o zaměstnání. V květnu 2024 zahájilo rekvalifikaci v Kraji Vysočina 298 osob, což je o 14 méně než v dubnu 2024.

Martin BUŠO
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 21. červen
(8. červen kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 21. 6.:
Pondělí po neděli čtvrté po Svatém Duchu Sv. Aloise Gonzagy, vyznavače
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 8. 6. (21. 6.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: