Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
19.5.: Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

19.5.: Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna

18.5.: Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

18.5.: Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu

18.5.: Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně

18.5.: Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče

18.5.: Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř

18.5.: Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku

17.5.: Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského

17.5.: Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině

17.5.: Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor

17.5.: Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

17.5.: Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře

17.5.: Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem

16.5.: Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi
Sdílet článek
Oznámení o krádeži nafty u obce Čáslavsko na Pacovsku na Pelhřimovsku přijali policisté v pondělí 15. dubna v ranních hodinách. Zloděj odstranil železný kryt a poté poškodil visací zámek zajišťující a chránící palivové víčko nádrže u pracovního stroje. Z nádrže se mu poté podařilo odčerpat motorovou naftu v množství nejméně 185 litrů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši téměř sedm tisíc korun. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
image-1
Podvodné jednání při prodeji dětské obuvi
Policisté ve Žďáře nad Sázavou se zabývají dalším případem internetového podvodu. Zatím neznámý pachatel na internetovém portálu Marketplace reagoval jako zájemce o zboží na inzerát ženy, která v tomto systému nabízela na prodej dětskou sportovní obuv za částku 500 korun. Přes aplikaci Messenger pak prodávající dostala zprávu od kupujícího prostřednictvím zprávy. V aplikaci Messenger se poté vzájemně domluvili na způsobu odeslání zboží přes kurýrní službu. Po vzájemné dohodě zaslal kupující z na e-mail ženě odkaz na podvodnou stránku kurýrní služby. Poté žena odkaz otevřela, vstoupila ale na podvodnou stránku kurýrní služby, poté rozklikla ikonu "získat peníze" a stránka ji automaticky přesměrovala na stránku vypadající jako její internetového bankovnictví. V tomto bankovnictví poté vyplnila přístupové údaje do svého internetového bankovnictví, včetně údajů ke své platební kartě. Když jí přišla žádost o přijetí částky 500 korun, což měla být platba za dětské boty, tak žena tuto transakci potvrdila vložením svého PIN kódu k bankovní aplikaci na svém mobilním telefonu. Z jejího účtu jí pak neznámý pachatel odčerpal částku ve výši téměř 18 000 korun.
Taková jednání označujeme jako reverzní inzertní podvody, což jsou podvodné praktiky, při kterých podvodníci snaží získat vaše citlivé údaje o platební kartě1. Pachatel reaguje na inzerované zboží a poškozenému nabídne platbu přes platební kartu a vyzvednutí zaplaceného zboží kurýrní službou, kde jsou již peníze uloženy a za tímto účelem zašle odkaz na podvodnou platební bránu.
K ochraně před reverzními inzertními podvody existuje několik opatření, která může každá přijmout: Preferujte platbu při osobním převzetí zboží. Pokud je to možné, setkejte se s prodávajícím osobně a zaplaťte za zboží přímo na místě. Zjistěte si co nejvíce informací o prodávajícím. Můžete se podívat na jeho profil na sociálních sítích nebo zkontrolovat recenze od jiných uživatelů. Nikdy neposílejte peníze přes odkaz - pokud vám prodávající požádá o platbu přes odkaz, buďte obezřetní. To může být známka podvodné transakce. Zkontrolujte URL adresu: Při zadávání platebních údajů se ujistěte, že jste na správné webové stránce. Nastavte si limity na platební kartě: Nastavte si limity na své platební kartě, abyste minimalizovali riziko zneužití. Pamatujte, že obezřetnost je klíčová. Pokud něco vypadá podezřele, raději se vyhněte transakci.! V případě, že se stanete obětí podvodu, kontaktuje linku tísňového volání 158, a také svoji banku kvůli zablokování platební karty a ochraně svého účtu.
Autor: Dana Čírtková

Zloděj si kolo moc neužil
Nezajištěné pánské jízdní kolo ukradl zloděj v sobotu 13. dubna v době od půl sedmé ráno do půl páté odpoledne z volně přístupného kovového stojanu na jízdní kola ve volně přístupném areálu fotbalového stadionu na ulici Ledečská v Havlíčkově Brodě. Zloděj majiteli kola způsobil krádeží škodu v celkové výši 14 000 korun. "Policistům se podařilo ve velmi krátké době krádež objasnit a ustanovit osobu, která je důvodně podezřelá z krádeže kola. V pondělí 15. dubna policisté ve věci zahájili úkony zkráceného přípravného řízení a podezřelému čtyřiatřicetiletému muži sdělili podezření z přečinu krádeže", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Po zkompletování spisového materiálu bude věc dále předána se zprávou o výsledku zkráceného přípravného řízení na okresní státní zastupitelství v Havlíčkově Brodě k dalšímu opatření.

Při nehodě pěti osobních aut utrpěli dva lidé zranění
Při dopravní nehodě pěti osobních aut, která se stala v úterý 16. dubna krátce před osmou hodinou ráno na silnici II/360 mezi Třebíči a obcí Slavice, utrpěly lehké zranění dvě osoby, které záchranáři převezli na ošetření do nemocnice v Třebíči. Provoz byl řízen kyvadlově. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková (Foto)

Dopravní nehoda se obešla bez zranění
Policisté přijali v pondělí 15. dubna deset minut po půl desáté dopoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala na křižovatce místních komunikací v Kamenici na Jihlavsku. "Podle prvotního policejního šetření na místě dopravní nehody šestapadesátiletý řidič linkového autobusu jedoucí ve směru jízdy od komunikace II/351 směrem k obci Kamenička chtěl odbočit vlevo. Při odbočování vlevo ale nedal přednost v jízdě vozidlu Dacia, jehož řidič jel s vozidlem po hlavní komunikaci ve směru k silnici II/351. Došlo ke střetu pravé zadní části autobusu Iveco s pravou přední částí vozidla Dacia. Ke zranění osob při nehodě nedošlo", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Dechovou zkoušku policisté provedli s oběma řidiči na místě dopravní nehody. Výsledek obou dechových zkoušek byl negativní. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na autobusu a osobním vozidle v celkové výši 80 000 korun. Autobus i osobní vozidlo byly po nehodě pojízdné a nebylo tak nutné zajišťovat jejich odtah. Dopravní nehodu vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Při vyhýbání se s autobusem poškodil zaparkované vozidlo
V pondělí 15. dubna patnáct minut po sedmé hodině ranní přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na ulici Revoluční před křižovatkou s ulicí Alšova v Třebíči. "Devětadvacetiletý řidič projížděl s autobusem značky Mercedes po ulici Revoluční a pokračoval směrem k ulici Řípovská. Zřejmě se při jízdě plně nevěnoval řízení a při vyhýbání se s protijedoucím autobusem dostatečně neohlídal pravou stranu autobusu a poškodil levý přední roh zaparkovaného osobního vozidla Škoda Superb", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Při dopravní nehodě se nikdo nezranil. Na vozidlech vznikla hmotná škoda v celkové výši 60 000 korun. U řidiče autobusu policisté provedli dechovou zkoušku, která měla negativní výsledek. Věc dopravní nehody s přestupcem vyřešili policisté na místě uložením pokuty

Za volant usedl pod vlivem alkoholu
Policisté v pondělí 15. dubna kolem půl druhé ráno kontrolovali řidiče vozidla Ford Tranzit, který chtěl dojet s vozidlem dojet k bytovému domu v Humpolci na Pelhřimovsku. "Policisté řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla a poté k podrobení se dechové zkoušce. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní a naměřená hodnota vykázala hladinu 1,72 promile alkoholu v krvi. Pozitivní výsledky měly také obě opakované dechové zkoušky - 1,78 a 1,96 promile alkoholu v krvi. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla D. Čírtková. Třicetiletý muž je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Eva ŠINKOVSKÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je 19. květen
(6. květen kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 19. 5.:
Středa po neděli po Nanebevstoupení Páně Sv. Petra Celestina, papeže a vyznavače
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 6. 5. (19. 5.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: