Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
28.11.: Živý betlém i letos zahájí adventní čas v jihlavské zoo. Dílny, rozsvícení stromečku nebo komentovaná krmení - to a mnohem více návštěvníky čeká v adventním čase.

28.11.: Z policejního deníku: do chaty se vloupal vandal; opilý muž skončil na záchytce

28.11.: Vražedné řádění myslivců má další oběť. Kolik lidí ještě musí přijít o život, než se nebezpečné strýce s puškami podaří zkrotit?

28.11.: Vesmírný Spolubál v Novém Městě na Moravě uzavře svojí první a poslední dekádu

28.11.: Unikátní almanach pelhřimovské nemocnice je v prodeji

28.11.: Silnice na Vysočině kloužou, problémy mají řidiči i na dálnici D1

28.11.: Respirační nemoci nejvíce trápí lidi na Žďársku a na Jihlavsku

27.11.: Z policejního deníku: zloděj si odnesl různé nářadí; zloděj se vloupal do chaty, nadělal nepořádek a ukradl různé věci

27.11.: Táborská zoo trénuje důvtip hravých surikat i ostatních zvířat

27.11.: Tradiční předvánoční včelařská výstava ve Velké Bíteši nabídne medové speciality i třeba svíčky z včelího vosku

27.11.: Následná péče je tu stále, ale nově třeba s muzikoterapií či hagioterapií

27.11.: Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic

27.11.: Dobročinný bazar MOCI POMOCI už po druhé pomůže pavlovským zvířátkům

26.11.: Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; opilý řidič boural

26.11.: Tradiční flér trh v sobotu v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu unikátních výrobků

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

„Je dobré, že se lidé mohou potkat a něco společně zažít,“ říká Lenka Chalupová
Sdílet článek
V domech s byty zvláštního určení v Třebíči, Hrotovicích a Náměšti nad Oslavou funguje při Charitní pečovatelské službě Třebíč Volnočasový klub Archa. Ten nabízí nepřeberné množství aktivit jak pro obyvatele domů, tak i širokou veřejnost. Programy plné zpívání, besed a společného tvoření mají za úkol nejenom obohatit život seniorům, ale působí i jako prevence sociální izolace. O jeho fungování jsme si povídali s pracovnicí Charity a jednou z realizátorek klubu, paní Lenkou Chalupovou.
image-1
1. Jak jste se dostala ke své profesi a co vám osobně přináší?

Začínala jsem jako pečovatelka v Charitní pečovatelské službě. Předtím jsem absolvovala kurz pracovníka v sociálních službách a následně dostala kontakt na Charitu s informací, že hledá nové zaměstnance. Zkontaktovala jsem tehdejší vedoucí služby, postupně se vše vyvíjelo a dnes tady pracuji již 10 let. Svým způsobem mě moje práce opravdu naplňuje. Jsem ráda mezi lidmi a ta cílová skupina seniorů je mi blízká. Mám svoji práci moc ráda.

2. Popíšete nám činnosti, na které se Archa zaměřuje?

Volnočasový klub Archa je klub, který zajišťuje aktivizace pro seniory v domech s byty zvláštního určení, dříve nazývaných jako pečovatelské domy. V těchto domech máme kanceláře. Založit Archu napadlo kolegyni někdy v roce 2011, kdy chtěla vytvořit nějaký smysl pro lidi v domech, aby se nejenom potkávali a probíhal mezi nimi sociální kontakt, ale aby taky smysluplně naplňovali svůj čas. Nabízíme jim proto pestrý program, vybrat si z naší nabídky může opravdu každý. Realizujeme přednášky, hudební vystoupení, mezigenerační vystoupení s mateřskou školou, tvořivé programy – jeden z oblíbených je tisk ubrusů nebo enkaustika a v posledních letech si senioři oblíbili také hraní kuželek. Jednou za čtrnáct dní máme v domech pravidelné setkání a týden dopředu je vyvěšený plakát k akci. Účast je dobrovolná a přijít může i veřejnost.

Do roka pořádáme dvě velké pravidelné akce. Jednou z nich je výlet, kdy jezdíme do okolí Třebíče. Vloni jsme se podívali do řeznického muzea v Náměšti nad Oslavou a tamního krásného zámeckého parku. Byli jsme ale také i ve Valči nebo Jaroměřicích nad Rokytnou. A potom slavíme Svátek seniorů, který připadá na 1. října a my se jej snažíme vždy na konci září zrealizovat.

3. Co nesmí člověku chybět, aby tuto práci mohl vykonávat?

Člověk musí tuhle práci dělat srdcem, mít ji rád. Asi se totiž nedá úplně dělat, aniž by vás nenaplňovala a nedávala vám ten správný smysl. Musíte se v ní cítit dobře.

4. Proč je tak důležité, aby senioři trávili svůj čas smysluplně?

Uvedu to na příkladu. Když jsme začínali s enkaustikou nebo tiskem ubrusů, tak se senioři obávali, že to sami nezvládnou. A my se je snažíme podpořit v uvědomění, že to není o tom udělat něco na první dobrou, aby tam byl ten wow efekt, i když on tam kolikrát je! Je pro ně zkrátka důležité, aby si posílili svoji vlastní sebedůvěru. Stalo se už, že mi říkali: „Oni mi naší mladí doma nevěří, že jsem to udělala já.“ nebo „Vnučka si výrobek odvezla, že jej bude mít ode mě na památku.“ Co si budeme povídat, věkem se ztrácí různé dovednosti i chuť a schopnost komunikovat se svým okolím, a to vše se jim snažíme v klubu dodat a vynahradit.

5. Kolik osob klub aktuálně využívá a zároveň zajišťuje?

Z toho přijde lidí 20, jindy 8. Záleží na tom, jaký je zrovna program, nebo i zdravotní stav seniorů. Někdy mají naplánované lékařské kontroly, nebo je navštíví rodina. Už se nám ale i stalo, že svým blízkým řekli: „Ne, nemám čas, jsem na Arše, přijď až potom.“

Není to jenom moje práce, ale nás všech, co se na provozu klubu nějakým způsobem podílíme. Krom mě se v tom pohybují asi tak další 3 lidé.

6. Přichází stále stejné osoby nebo se tváře na setkáních mění?

V podstatě ano. Když se nastěhují do domu další lidé, přichází k nám i nové tváře. Ale ne každý celoživotně vyhledával nějakou aktivitu a sdružování se. Vždy je ovšem oslovíme, seznámíme s náplní volnočasového klubu a řekneme jim, aby se přišli třeba alespoň jednou podívat.

7. Jaká aktivita sklízí u návštěvníků největší úspěch?

Všichni mají rádi hudbu, takže když máme nějaké setkání, například k MDŽ, masopust nebo Svátek seniorů, tak ty akce obvykle přilákají nejvíce lidí. Ale já myslím, že všechny aktivity mají pro každého něco. V Hrotovicích například hrajeme pravidelně mezigenerační turnaj s dětmi z dětského domova. Děti se na něj moc těší a ptají se vždy svých tet, kdy zase půjdou. Je to moc hezké. V Třebíči spolupracujeme s Mateřskou školou Benešova, Mateřskou školou Světýlko, městskou policií, občanskou poradnou, zdravotními pomůckami DMA. Dlouhodobě spolupracujeme s akademickou malířkou Zuzanou Krajčovičovou, se kterou provádíme tisk na látky, teď jsme spolupracovali i s keramičkou Zuzanou Morkusovou. Děláme ale i přednášky o zdravé výživě, cestopisné přednášky, zkrátka od každého něco.

8. Co senioři naposledy zažili a jaká akce je v nejbližší době čeká?

V Komunitním centru Moravia nedávno proběhl každoroční Svátek seniorů. Dopolední program obsahoval hudební vystoupení Vladimíra Bendy, a potom vystoupily dvě seniorky, paní Kučerová a paní Hlinková, se svojí vlastní básní. Rády píšou básničky, a tak nám je zarecitovaly.

V Třebíči bude dále setkání s mateřskou školkou, podzimní tvoření nebo tisk ubrusů.

9. Mohla byste se s námi podělit o zážitek, který Vám utkvěl v paměti?

Jedná se o spoustu zážitků, které v sobě mají to správné kouzlo okamžiku. Je hezké, když vidíte, že se lidi těší na setkání jako takové. Oceňuji, když přijdou a zkusí si pro ně třeba něco nového. Potěší mě například i to, že se u nich při hraní kuželek objeví taková ta zdravá soutěživost. Vědomí, že se lidé mohou potkávat a něco společně zažít, dává mé práci ten největší smysl.
Marie PALOČKOVÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je úterý 28. listopad
(15. listopad kalendáře iuliánského)
• 2023 rok křesťanského letopočtu
• 7512 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 28. 11.:
První neděle adventní
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 15. 11. (28. 11.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: