Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti
Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:
Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!
Jihlavané si připomenou oběti justičních vražd
Sdílet článek
Pietní akt se uskuteční v neděli 7. srpna u památníku obětí politických procesů v ulici Tyršova u budovy Vysoké školy polytechnické Jihlava. Začátek je naplánován na 10. hodinu.
V Jihlavě si lidé připomenou oběti politických procesů 50. let. Vzpomínkové setkání se uskuteční už tuto neděli 7. srpna u památníku v ulici Tyršova u budovy Vysoké školy polytechnické, kde byla v minulosti věznice krajského soudu. 3. srpna 1951 tam na dvoře popravili politické vězně Václava Drbolu, Františka Kopuletého, Antonína Mitysku, Drahoslava Němce, Františka Pařila, Antonína Plichtu a Antonína Škrdlu.
Nedělní program začíná v 8:30 mší svatou v kostele svatého Ignáce na Masarykově náměstí, kterou bude celebrovat P. Cyril Vojtěch Kodet, O. Carm., převor konventu karmelitánů v Praze – Liboci. Od 10 hodin se pak uskuteční pietní akt u památníku Smírčí kameny v ulici Tyršova. „Hosté položí květiny, popravené uctíme minutou ticha a naplánovány jsou i projevy zástupců Konfederace politických vězňů ČR, zástupců města a kraje. Na závěr pak zahraje česká hymna,“ uvedl k programu mluvčí magistrátu Radovan Daněk.
Vzpomínková procházka
Od 11 hodin se mohou zájemci připojit k procházce Po stopách politických procesů a poprav 50. let. „Začátek je v budově Vysoké školy polytechnické a skupina půjde na Ústřední hřbitov k hrobům popravených a pomníku Zaváté šlépěje. Procházka povede kolem Dělnického domu, Šlezingerovy vily, kostela v ulici Matky Boží a skončí u sochy T. G. Masaryka před budovou jihlavského gymnázia,“ popsala trasu Magda Svatoňová z příspěvkové organizace města Brána Jihlavy. Právě ta procházky organizuje.
Procházka potrvá zhruba hodinu a půl a zájemce provede Marie Bohuňovská, autorka knihy Zaváté šlépěje. Osud sochaře Šlezingera.
Lucie MAXOVÁ
Sdílet článek na Facebooku