Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
2.3.: Čtyři mladíci napadli v Třebíči muže, kterého zranili a pokusili se jej okrást; skončili v policejní cele

2.3.: „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ na březích Dunaje; České centrum Bratislava přináší do venkovních prostor další fotografickou výstavu

2.3.: Z policejního deníku: krádež horského kola; krádež kabelky, řidiči pod vlivem alkoholu a drog

2.3.: Silničáři spotřebovali na Vysočině v zimě 3559 tun soli, loni jen 1341 tun

2.3.: Sběratel za etiketu z přibyslavské pálenice zaplatil 814 korun

2.3.: Milovníci koupání se mohou těšit na odbahněný a opravený Milovský rybník u Sněžného

2.3.: Hasiči zkoušeli projet ulicemi Třebíče; zavazující auto třeba rozhoupou a odstrkají z cesty

1.3.: Činnost určených škol se rozšiřuje i na mateřské školy

1.3.: Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku

1.3.: V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně

1.3.: V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1

1.3.: V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese

1.3.: Táborští medvědi zimní spánek neznají, jsou aktivní po celý rok

1.3.: Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

1.3.: Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

Netopýr v trolejbusu…

Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
Sdílet článek
Pracoviště odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havlíčkově Brodě, které minulý týden uzavřela karanténa související s COVID-19, bude od pondělí 18. ledna opět otevřeno. Úřední hodiny jsou stanoveny od 11 do 16 hodin.
image-1
I nadále platí omezení osobního kontaktu úředních osob s žadateli a účastníky správních řízení na nezbytně nutnou úroveň, a to zejména upřednostňováním písemného, elektronického či telefonického kontaktu před osobním kontaktem. Toto opatření platí pro všechny případy, kdy je to možné. Na jednotlivých pracovištích jsou viditelně vyvěšena oznámení s telefonními čísly, na kterých si občan individuálně dohodne způsob předání a vyřízení jeho podání nebo požadavku. Všem klientům doručujeme dopředu telefonicky kontaktovat pracoviště a domluvit si pokud možno elektronický způsob vyřízení požadavku. Všechna aktuální telefonní čísla jsou k dispozici na webových stránkách www.policie.cz

Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste; největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví

Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vykonává státní správu v oblasti zbraní, střeliva a bezpečnostního materiálu. S tím také bezprostředně souvisejí konkrétní vykonávané činnosti v této oblasti.

Ke dni 31. prosince 2020 bylo v Centrálním registru zbraní v Kraji Vysočina evidováno celkem 16 884 držitelů zbrojní průkazů, což představuje nárůst o 52 držitelů ve srovnání s rokem 2019. Z celkového počtu evidovaných držitelů zbrojních průkazů je 11 312 osob držitelem skupiny E - tedy za účelem ochrany života a zdraví, což představuje 67 procent z celkového počtu držitelů zbrojních průkazu.

Ke stejnému datu u držitelů zbrojních průkazů v našem kraji evidujeme 51 113 zbraní. V meziročním srovnání tento počet představuje nárůst o 1 182 zbraní. V Kraji Vysočina evidujeme 95 držitelů zbrojních licencí – jde například o podnikatele, sportovní kluby a další subjekty podle zákona o zbraních. Tento počet meziročně vzrostl o dvě zbrojní licence. Z celkového počtu držitelů zbrojních licencí je 52 držitelů ve skupině C - nákup, prodej zbraní a střeliva. U držitelů zbrojních licencí jsme ke konci roku 2020 evidovali 488 zbraní. Z výše uvedených přehledů vyplývá, že v Kraji Vysočina u držitelů zbrojních průkazů a zbrojních licencí evidujeme celkem 51 601 zbraní. V našem kraji evidujeme 10 držitelů muničních průkazů.

Na Vysočině je registrováno osm kusů bezpečnostního materiálu, kdy jde o vojenský materiál prodaný do civilu. Zpravidla se jedná o obrněné transportéry, když čtyři jsou registrovány na Havlíčkobrodsku, jeden na Jihlavsku a tři na Třebíčsku. V Kraji Vysočina je provozováno 72 střelnic. „Z důvodů ohrožení bezpečnosti policisté našeho odboru vydali ve třech případech rozhodnutí o pozastavení střelnice. V průběhu loňského roku jsme provedli u držitelů zbrojních licencí, držitelů bezpečnostního materiálu a provozovatelů střelnic celkem 35 kontrol, při nichž jsme zjistili devět přestupků,“ uvedl plk. Mgr. Petr Gruber, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že nižší počet kontrol ovlivnilo opakované vyhlašování nouzového stavu kvůli epidemii COVID-19.

Vyhlášená krizová a mimořádná opatření měla v průběhu loňského roku dopad také na další běžné činnosti odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Mezi další důležité činnosti odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál patří organizování zkoušek odborné způsobilosti žadatelů o vydání zbrojního průkazu. Těch bylo loni provedeno méně - celkem 16. Ke zkouškám bylo podáno celkem 436 přihlášek. Osmdesát uchazečů u zkoušky neuspělo.

Policisté odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál kontrolují plnění všech povinností držitelů na úseku zbraní a střeliva a zjištěná porušení řeší v přestupkovém řízení. V odůvodněných případech rozhodují policisté o zajištění zbraně, střeliva nebo dokladu a v odůvodněných případech rozhodují také o odnětí zbrojního průkazu. Loni bylo odňato celkem 33 zbrojních průkazů, z toho osm pro zdravotní nezpůsobilost, třináct pro ztrátu bezúhonnosti (držitel odsouzen pro trestný čin) a dvanáct z důvodu pozbytí spolehlivosti (dva a více přestupků držitele).

Každoročně v podzimních měsících provádějí policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál kontroly na mysliveckých honech. I organizování honů se v loňském roce dotkla mimořádná a krizová opatření a hony se loni v našem kraji téměř nekonaly. Proto se většinou nerealizovaly ani kontroly účastníků honů ze strany policistů odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Loni jsme tak provedli kontroly na pěti honech a zkontrolovali 130 osob a 142 zbraní. I když pořádání honů bylo loni spíše výjimkou, zaznamenali jsme při nich dvě střelná poranění účastníků. V jednom případě se jednalo o naháňku na černou zvěř, která nepodléhala žádné ohlašovací povinnosti, ve druhém případě o klasický hon.

Při naháňce černé zvěře, která probíhala 28. října 2020 u Brtnice na Jihlavsku, jeden z myslivců postřelil druhého. Postřelený muž skončil se zraněním v nemocnici. Incident se odehrál mezi Kněžicemi a Brtnicí na Jihlavsku. Divočáky zde lovilo šest myslivců. Policisté u všech provedli dechové zkoušky a u zraněného muže nařídili odběr krve. Dechové zkoušky u všech myslivců byly s negativním výsledkem Zbraň, ze které vyšel výstřel, byla zajištěna pro účely trestního řízení a případ si k dalšímu prověřování převzali jihlavští kriminalisté.

V sobotu 5. prosince 2020 se konal hon organizovaný Mysliveckým sdružením Dalešice. V průběhu třetí leče honu při výstřelu na zajíce z legálně držené brokové kozlice zasáhl padesátiletý myslivec dalšího účastníka honu nejméně sedmnácti broky do oblasti dolních končetin a způsobil mu tak poranění. Zraněný muž byl ošetřen na místě a následně musel být hospitalizován na chirurgickém oddělení třebíčské nemocnice. Honu se účastnilo celkem 19 střelců a devět honců. U všech policisté vyloučili dechovou zkouškou alkohol. Zbraň, ze které vyšel výstřel, který poranil padesátiletého muže, policisté na místě zajistili pro účely trestního řízení. Případ si převzali k dalšímu prověřování kriminalisté z oddělení obecné kriminality z Třebíče a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti.

Ilustrační foto: Policie ČR
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je středa 3. březen
(18. únor kalendáře iuliánského)
• 2021 rok křesťanského letopočtu
• 7510 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 3. 3.:
Středa po druhé neděli postní Sv. Kunhuty, císařovny a panny
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 18. 2. (3. 3.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: