Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
20.4.: Oba hlavní vjezdy do pelhřimovské nemocnice budou od 22. dubna do 15. května uzavřeny

20.4.: Medvědí trojka z táborské zoo se těší na návštěvníky

20.4.: Kraj Vysočina postaví v Třebíči nový pavilon praktické výuky pro budoucí zemědělce a veterináře

15.4.: Upleťte si pomlázku a najděte velikonoční vajíčko v táborské zoo

15.4.: Dětská pohotovost v jihlavské nemocnici čelí zneužívání a problémům s nerovnoměrným rozložením služeb

13.4.: Truck Trial v Pístově u Jihlavy: Když se monstra z oceli utkají s nezdolným terénem

12.4.: Výstava Leteckomodelářského klubu v zámeckých konírnách v Třebíči

12.4.: Květinové vazby na zámku ve Velkém Meziříčí budou k vidění po celé Velikonoce

10.4.: Smetanovy sady v Jihlavě čeká oživení: park dostane nové stromy, keře i cesty

10.4.: Pašijová hra Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou

10.4.: Nemocnice v Pelhřimově modernizuje diagnostiky kolorektálního karcinomu

10.4.: Kreativní velikonoční tvoření a prohlídky v jaderné elektrárně v Dukovanech

10.4.: Cesta z Třebíče na Pekelný kopec ožije mraveništěm, obřím včelím úlem či pavučinou

8.4.: Řidič Mercedesu se obcí prohnal rychlostí 126 kilometrů v hodině, přišel o řidičský průkaz

8.4.: V jihlavské nemocnici na Den zdraví poradí kuřákům i nastávajícím maminkám

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 18 568 pobytových kontrol a zahájili 216 správních vyhoštění cizinců
Sdílet článek
Policisté z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zaměřovali loni svoji činnost v rámci výkonu služby a při mimořádných bezpečnostních opatřeních zejména na problematiku odhalování nelegální migrace, oblast nelegálního zaměstnávání cizinců a porušování pobytového režimu ze strany cizích státních příslušníků.
image-1
V průběhu roku 2019 jsme oproti předešlým rokům zaznamenali opětovný nárůst cizinců s povoleným pobytem na území Kraje Vysočina. Ke konci roku byl aktuální počet trvale a přechodně usídlených cizinců v Kraji Vysočina 11 963, což je o 1 272 cizinců více než ke konci roku 2018.

Policisté se zaměřovali na odhalování trestné činnosti, která souvisí s tranzitní nelegální migrací, prováděli pobytové kontroly se zaměřením na tranzitní nelegální migraci v rizikových lokalitách v rámci běžného výkonu služby, formou schengenského vnitrostátního pátrání a v rámci vyhlášených krajských a celorepublikových bezpečnostních akcí. V rámci běžného výkonu služby hlídky cizinecké policie zajišťovaly také další úkoly v souvislosti se zjištěným protiprávním jednáním ze strany cizích státních příslušníků. Policisté se také zapojili do několika krajských bezpečnostních opatření v souvislosti se sportovními a kulturními akcemi na území celého Kraje Vysočina.

Jednou z hlavních priorit policistů odboru cizinecké policie byly v loňském roce pobytové kontroly. V průběhu roku 2019 jednotlivá oddělení odboru cizinecké policie provedla 18 568 pobytových kontrol. Z tohoto počtu bylo 1 242 pobytových kontrol provedeno v zařízeních poskytujících ubytovací služby, 1 484 kontrol v objektech určených pro výdělečnou činnost a 15 842 ostatních kontrol. V rámci všech pobytových kontrol policisté zkontrolovali celkem 67 589 cizinců.

„Při kontrolách jsme věnovali zvýšenou pozornost oblasti nelegálního zaměstnávání cizinců. Na teritoriu kraje vznikly lokality se zvýšeným výskytem cizinců, pocházejících převážně z Ukrajiny, Bulharska, Rumunska a Maďarska. Jedná se o lokality v okolí průmyslových zón a v blízkosti velkých výrobních firem a podniků, které zaměstnávají cizince prostřednictvím pracovních agentur,“ řekl plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Zejména v noční době a víkendech docházelo ze strany uvedených cizinců k protiprávním jednáním a narušování veřejného pořádku - jednalo se převážně o přestupky proti veřejnému pořádku a přestupky proti občanskému soužití. Těmto lokalitám proto věnujeme v průběhu celého roku v rámci běžného výkonu služby, ale také při mimořádných bezpečnostních opatřeních, zvýšenou pozornost a při zajištění veřejného pořádku úzce spolupracujeme s představiteli samospráv v daných městech a obcích. V rámci součinnostních akcí, které byly zaměřené na odhalování nelegální migrace a dodržování jednotlivých ustanovení zákona o pobytu cizinců, jsme úzce spolupracovali s pracovníky oblastního inspektorátu práce, celního úřadu, a také s ostatními organizačními články Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V rámci preventivních aktivit jsme prováděli pobytové kontroly zaměřené také na živnostenské provozovny, hotely a dalších zařízení. Jejich cílem byla kontrola oprávněnosti pobytu cizinců na území České republiky a dodržování pobytového režimu a jednotlivých ustanovení zákona o pobytu cizinců.

Policisté se věnovali kontrolám oprávněnosti pobytu cizinců na území České republiky, pravosti a platnosti dokladů, které cizinci předkládají. Zaměřovali se na odhalování účelových sňatků, na případy napomáhání k pobytu. Kontrolovali také, zda cizinci mají řádné povolení k výkonu práce na území České republiky, pokud je takové povolení podmínkou výkonu zaměstnání.

Další důležitou oblastí zájmu cizinecké policie v našem kraji byla loni problematika nelegální migrace. Na základě vyhodnocených poznatků a vývoje tranzitní nelegální migrace byly na teritoriu Kraje Vysočina vyhodnoceny jako rizikové lokality dálnice D1 (Brno - Praha) a silnice I/38 (Znojmo – Jihlava – Havlíčkův Brod). Obě komunikace byly v minulých letech využívány k transportu migrantů ze třetích zemí do cílových destinací, zejména do Spolkové republiky Německo a skandinávských zemí. V minulém roce bylo těžiště výkonu přesunuto především na dálnici D1. K přepravě migrantů v úkrytu byla využívána zejména dodávková a nákladní motorová vozidla, v ostatních případech mezinárodní autobusová doprava. Pozornost byla věnována především těmto vozidlům a také osobním vozidlům projíždějícím Krajem Vysočina.

V loňském roce cizinečtí policisté v našem kraji celkem v devatenácti případech zachytili migranty, kteří byli přes naše území přepravováni v nejrůznějších úkrytech. Všechny záchyty, kromě jednoho případu, byly na dálnici D1. K přepravě migrantů byla využívána dodávková a nákladní motorová vozidla. Jednalo se o cizince, kteří pobývali na území České republiky neoprávněně bez povolení k pobytu a na území naší republiky byli dopraveni z území sousedních států Rakouska nebo Slovenska. Co se týká státní příslušnosti odhalených migrantů, tak pocházeli z Iráku, Sýrie, Indie, Afghánistánu a Pákistánu.

Policisté odboru cizinecké policie v rámci kraje Vysočina v roce 2019 zahájili celkem ve 216 případech správní řízení ve věci správního vyhoštění z území členských států, což je ve srovnání s předloňským rokem o sedmnáct případů více. Jednalo se o případy, kdy cizinci pobývali na území neoprávněně, tedy bez patřičného víza či povolení k pobytu, nebo procházeli evidencí nežádoucích osob nebo vykonávali pracovní činnost, pro kterou neměli patřičná povolení.

„Z hlediska státní příslušnosti jsme nejvíce případů správních řízení vedli s občany Ukrajiny a Moldavska. Z celkového počtu správních vyhoštění byli celkem ve 136 případech cizinci zaměstnáni bez povolení k zaměstnání, ačkoliv je to podmínkou výkonu zaměstnání. Nejčastěji se jednalo o pracovníky z Ukrajiny a Moldavska, kteří pobývali na území České republiky v rámci bezvízového styku s Ukrajinou a Moldavskem na biometrické cestovní pasy,“ upřesnil kpt. Mgr. Aleš Tulis, vrchní komisař odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V roce 2019 policisté zjistili 112 případů neoprávněného pobytu na území České republiky, kdy se v drtivé většině jednalo o případy překročení doby, po kterou je cizinec oprávněn pobývat na území České republiky v rámci bezvízového styku. Nejčastěji se jednalo o státní příslušníky Moldavska a Srbska. V roce 2019 byla v souladu se zákonem v 16 případech v rámci správního řízení uložena povinnost cizinci opustit území České republiky. Postupem podle „dublinského řízení“ byly v roce 2019 předány tři osoby. V rámci podaných žádostí o převzetí cizinců a v rámci „readmisních dohod“ bylo v roce 2019 předáno celkem osm osob do Slovenské republiky.

Celkový počet cizinců omezených na osobní svobodě v roce 2019 dosáhl 262 osob. Z toho v 18 případech omezení podle trestního řádu, ve 233 případech podle zákona o Policii České republiky a v 11 případech dle zákona o pobytu cizinců na území České. V deseti případech byli cizinci umístěni do Zařízení pro zajištění cizinců. V roce 2019 bylo zjištěno celkem 75 cizinců vedených v Schengenském informačním systému, kdy cizinecká policie prováděla úkony k daným cizincům, které požadovali členské státy.

Oddělením pobytových agend Jihlava a Havlíčkův Brod bylo v roce 2019 ověřeno 481 pozvání. Výjezdních příkazů bylo uděleno 79 (35 v roce 2018). Počet pobytových kontrol provedených na základě žádostí Ministerstva vnitra ČR, odboru azylové a migračním politiky bylo 386 (322 v roce 2018).

Policisté z oddělení dokladů a specializovaných činností odboru cizinecké policie prováděli loni specifické činnosti zaměřené na zkoumání pravosti cestovních dokladů, řidičských průkazů, ale i dokladů předkládaných cizinci při žádostech o pobyt na území České republiky. Při pobytových kontrolách jsme zjišťovali padělané a pozměněné cestovní doklady. V loňském roce bylo zjištěno 18 neregulérních dokladů. Jednalo se především o padělané průkazy totožnosti osob ze států Evropské Unie (Rumunsko, Slovensko, Kazachstán), kterými si cizinci ze třetích zemí legalizovali pobyt na území České republiky. Padělané doklady byly dále zneužívány pro výkon pracovní činnosti, pro kterou cizinci nemají povolení. V rámci prováděných silničních kontrol docházelo k předkládání padělaných řidičských průkazů. Jednalo se především o řidičské průkazy Ukrajiny a Slovenské republiky. V 68 případech byla zpracována dokumentace pro národní centrum pro kontrolu dokladů v souvislosti se zjištěnými, nalezenými, zaslanými, postoupenými doklady a neregulérními doklady.

Loni policisté odboru cizinecké policie řešili 22 přečinů, které spáchali cizinci. Jednalo se především o přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, padělání a přečin padělání a pozměnění veřejné listiny. Na úseku přestupkového jednání bylo v roce 2019 řešeno celkem 5 851 přestupků. Z toho podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky 4159 přestupků a 1 692 podle jiných zákonů. Ve srovnání s rokem 2018 jde o celkový nárůst o 1 217 přestupků.

Mezi hlavní priority cizinecké policie pro letošní rok zůstává stále oblast nelegální migrace a odhalování nelegálního zaměstnávání.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je čtvrtek 3. červenec
(20. červen kalendáře iuliánského)
• 2025 rok křesťanského letopočtu
• 7514 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 3. 7.:
Sobota po neděli páté po Svatém Duchu Sv. Irenea, biskupa a mučedníka
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 20. 6. (3. 7.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: