Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
V prostorách Uměleckoprůmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se bude ve dnech 14. až 20. června konat Česko-rakouský sklářský workshop 2021.
Sklářští výtvarníci z Čech a Rakouska, zde budou tvořit plastiky na bázi foukaného skla a rozpracovávat je podle vlastní fantazie ve specializovaných dílnách školy za účasti místních pedagogů. Pro dotváření objektů budou k dispozici brusičské, malířské, nebo třeba vitrážnické ateliery.
Cílem sympozia je předání nápadů a zkušeností mezi účastníky i předvedení sklářské zručnosti a invence.
Akce je určena široké veřejnosti, která si bude moci volně tvůrčí postup prohlédnout a to zejména v prostoru školní hutě. K dispozici budou pro zájemce také komentované prohlídky vedené pracovníky školy. Opravdoví nadšenci budou mít šanci ptát se přímo umělců.
Při podvečerních přednáškách bude představen nový knižní sklářský průvodce; o své tvorbě promluví zúčastnění výtvarníci.
Workshop doprovází živou tvorbou právě probíhající česko-rakouské výstavy uměleckého skla a designu Element sklo: Matérie fantazie v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a historického sklářství Element sklo: Historie za sklem na hradě Ledeč nad Sázavou.
Expozice umístěná v prostorách hradu v Ledči nad Sázavou je zaměřena na představení dějin sklářství v uvedených regionech, oblastech se společnými kořeny sklářské tradice. Návštěvník se přístupnou formou seznámí s nejstarším sklem z archeologických nálezů a následujícím rozkvětem sklářského fenoménu od poloviny 18. století, vrcholícím před polovinou 20. století, až po centralizaci sklářské výroby v období socialistického hospodářství. Vedle samotného skla patří k lákadlům expozice diorama barokní sklářské pece s vybavením a dobovým sklářským obchodem nebo ukázka přírodních skel a sklářských surovin. Návštěvník uvidí také autentické stroje na rytí a broušení skla v dobových kulisách a četné další zajímavosti.
Výstava v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě představuje autorskou tvorbu současných sklářských výtvarníků, design sklářských provozů i práce studentů středních odborných škol. Místně se zaměřuje na oblast tří krajů – Vysočiny, jižních Čech a Dolního Rakouska. Výběr exponátů nabízí pohled na současné smýšlení o skle, na díla umělců, kteří považují sklo za jedno z více médií k přenosu svých idejí, na designéry, již stále drží a obnovují vysokou úroveň českého užitého umění. K vidění jsou tavené a broušené plastiky, skleněné objekty kombinované s kovem či kamenem, mozaiky a šperky, monumentálně instalovaná svítidla, vázy foukané do forem ze stromové kůry a mnoho dalšího.
Další informace na
www.sklonavysocine.cz