Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
9.12.: Jan Vičar obdržel francouzskou cenu Akademie umění za grafiku

9.12.: Adventní a vánoční čas v třebíčském muzeu

8.12.: Zapalme svíčku...

8.12.: Vrátka v Třebíči převzala nový sociální automobil

8.12.: Přednáška Prusko-rakouské války pohledem archeologie v jihlavském muzeu

8.12.: Jihlavský filmový klub uvede švédský film Sedmá pečeť

7.12.: Zoo Jihlava se zapojila do výměny samců babirus

7.12.: Pančava v Jihlavě soutěží o Cenu české krajiny

7.12.: Nezapomeňte si koupit dálniční kupón na rok 2019

6.12.: Změna ve svozu bioodpadů v zimním období v Jihlavě

6.12.: V neděli 9. prosince začíná platit několik novinek ve vlakovém jízdním řádu

6.12.: Uhynul oblíbený samec tuleně obecného Artos

6.12.: Pomáhat je hračka

6.12.: Oblastní charita v Třebíči vypravuje na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí

6.12.: Město Chotěboř připravuje kompletní rekonstrukci náměstí

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
8) Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

7) Zloděj od svatého Jana…

6) Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

5) Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

4) Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

3) Atentát na Vladimíra Iljiče v Kollárově škole

2) Kalamita na lince A

1) Děda, jehož se Husák bál

Dřevěné mlýny, Bedřichov

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Festival ohňových umění Polná v plamenech v sobotu 28. června
Festival ohňových umění Polná v plamenech se bude konat v sobotu 28. června v Polné již po páté v areálu rybníka Peklo. Na diváky čeká v sobotu 28. června od 20 hodin hlavní program plný show s ohněm, moderními světelnými efekty, akrobacií a doposud největšími pyrotechnickými efekty. Kromě sobotního galavečera je však od pátku do neděle připravena také open stage „Plameňák“ a řada pohybových, muzikálních a tanečně-ohňových workshopů, které povedou velmi zajímavé osobnosti české umělecké scény, například Lu Hawa Goldin (Yellow sisters), Lubomír Kábrt (semifinalista Česko Slovensko má talent 2013) a Pyroterra (semifinalisté Britains got talent 2014).
Vyvrcholením celého festivalu je vždy ohňový galavečer, který započne v sobotu 28. 6. od 20.00. Moderování se letos ujali sami organizátoři festivalu, Jakub Skočdopole a Marek Solnička, kteří stojí za festivalem již od úplného začátku. Samotný program začne koncertem africké a reggae hudby v tandemu pražské skupiny ANEBOAFRO spolu s Chomutovskou kapelou TARATIBU. Kromě pulzující hudby, která nikoho nenechá chladným, si diváci sami zatančí nějaký z afrických tanců.

„Se soumrakem to začne hořet.“. Kolem 21.15 vzplanou první ohně a celý ohňový galavečer zahájí speciální show v podání účastníků workshopů a účinkujících ve společné choreografii pod vedením Lucie Hawy Goldin. Následně vystoupí se svými show účinkující z různých koutů ČR. Letos na diváky čeká rituální fireshow pořádající skupiny AD INFINITUM z Polné, sólové vystoupení s hořícími poi Tomáše „Poi“ Bartoše, tanečně akrobatická show v podání Plzeňské skupiny HELLFIRE, premiérová ohňová show Pražské skupiny FIRELOVERS a velkolepá tanečně-bojová show s ohněm, světlem a speciálními pyroefekty v podání čerstvých semifinalistů soutěže Britains got talent 2014, pražské skupiny PYROTERRA. Letošní novinkou je také šermířské vystoupení ohňových gladiátorů BELLATORS ze Strakonic a divácky interaktivní scénky mezi jednotlivými vystoupeními, při kterých někteří diváci zažijí i pořádné plameny na vlastní kůži. Celý večerní program společně zakončí všichni účinkující v závěrečné choreografii, za doprovodu kapely a premiéry festivalové písně „Polná v plamenech“ spolu s velkolepým ohňostrojem.

DOPROVODNÉ AKCE - 27. - 29. 6. 2014:

WORKSHOPY „Po celé dva dny se bylo moci vzdělávat a učit v oboru ohňových umění“
Pro zájemce je na sobotu a neděli připravena řada tanečně-ohňových a rytmických workshopů, na kterých mohou účastníci rozvinout své pohybové i technické fondy, seznámit se s novými způsoby a přístupy k tanci s ohněm a prohloubit své pohybové i teoretické dovednosti v oblasti točení s poi, tyčí, meteorem, ale také tanci s vějíři, rytmikou a letos poprvé také twirlingem pod vedením Lubomíra Kábrta.

Zázemí pro workshopy, ubytování účastníků a celovíkendové festivalové občerstvení bude umístěno přímo v Městském sále na zámku v Polné. Pro workshopy bude využit nejen hlavní sál, ale také venkovní letní kino. K dispozici tak bude dostatek místa pro všechny workshopy i v případě velmi špatného počasí.
„PLAMEŇÁK“ – open stage, příležitost pro začínající talenty

V pátek 27. 6. 2014 na hlavní scéně v areálu u rybníka Peklo započne ve 20.00 hod. první festivalový večer v duchu tance s ohněm. Diváky z řad laické i odborné („ohňové“) veřejnosti čeká rozehřívací večer ve formě tzv.: otevřené scény (open stage). Jelikož je filozofií festivalu spojovat lidi s láskou k aktivnímu - ohňovému životnímu stylu, snaží se organizátoři dát každý rok co největší prostor kromě profesionálních a zkušených skupin v nabité sobotní gala show také novým a začínajícím tanečníkům s ohněm. Za tímto účelem je zde právě páteční open stage s názvem „Plameňák“. Smyslem open stage není hodnocení jednotlivých čísel, nebo hledání toho nejlepšího, ale jistá forma prezentace před živým publikem, složeným z diváků - laiků i zkušených profesionálů. Právě zpětná vazba od zkušenějších kolegů může být pro začínající umělce tou nejsilnější motivací, či inspirací k zlepšování sebe i svého vystupování s ohledem nejen na kvalitu provedení, ale především také na bezpečnost.

Nakrmíme všechny, i vegany!
Během celého festivalu (od pátku do neděle) bude pro návštěvníky i aktivní účastníky připraven festivalový stánek s rozmanitým výběrem občerstvení. Kromě masa - grilovaných klobás, uzené krkovičky a domácích bramboráků si na své přijdou i vegetariáni a vegani, pro které organizátoři připravili velmi pestrý výběr slaných a sladkých pokrmů i nápojů.

VSTUPNÉ:
100,- Kč dospělý od 15 let
80,- Kč děti do 15 let
300,- Kč zvýhodněné rodinné (2+2)
Sleva pro držitele Rodinných pasů.
David HAVLÍČEK


Dnešní kulturní kalendář


14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .

Kulturní zprávy a glosy: