Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
25.1.: Ze zámku ve Velkém Meziříčí: svatba a vše kolem ní

25.1.: Výstava obrazů Jitky Janíkové s titulem Krajiny mysli v galerii Tympanon v Třebíči

24.1.: Čtyřiadvacetiletý recidivista skončil za opakované krádeže ve vazební věznici

24.1.: V Nížkově uhořelo téměř dva tisíce selat, požár způsobil škodu čtrnáct milionů korun

24.1.: Policisté z Kamenice nad Lipou muži rozmluvili skok z vysílače

24.1.: Kaple svatého Jana Nepomuckého u Zlaté studánky pod Křemešníkem nese titul Památka roku 2024 na Vysočině

23.1.: S jedničkou na vysvědčení do jihlavské zoologické zahrady za jednu korunu

23.1.: Policisté ze Speciální jednotky Dukovany mají nové vybavení

23.1.: Křídlatky na Vysočině vytlačují původní rostlinné druhy. Ochranáři vítají pomoc s jejich hledáním

22.1.: Zemědělská usedlost u Šlapanova byla prohlášena za národní kulturní památku

22.1.: U Pelhřimova zemřela po střetu s kamionem řidička osobního auta

22.1.: Novinka u porodu - individuální péče. Maminka si sama vybere porodní asistentku

22.1.: Nečekané rozhodnutí policie: Zdokumentované brutální týrání zvířat v oboře Březka je prý jen přestupkem

21.1.: Synagoga v Habrech z počátku devatenáctého století je národní kulturní památka

21.1.: Sbírka Vánočky pro kočky vynesla pro zvířata spoustu dobrot

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
Sdílet článek
Atmosféra tradičních Vánoc provoní v sobotu 14. prosince od 10 do 18 hodin jihlavský DIOD. Ve vaně bude plout kapr, na stole vonět jitrnice a perníčky, uprostřed svítit stromeček. Akce Ladovy Vánoce je určena všem, kteří milují Vánoce a chtějí nasát tu správnou sváteční atmosféru a nakoupit dárky pod stromeček nebo pro radost. Akce se koná již potřetí.
image-1
„Myšlenka vznikla před pěti lety, kdy nám v Jihlavě chyběla akce konaná ve vánočním čase určená celé rodině. Místo, kde spolu mohou rodiče i děti "zastavit čas" a užít si tak vše, co k Vánocům patří. Na místě si mohou rodiče s dětmi "osahat" tradice, které znají třeba jen z televize. Řeč je o odlévání olova, rozkrajovaní jablka nebo pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů. I mladší zamilované dvojice si přijdou na své pod větvičkou jmelí. U jednotlivých vánočních zvyků se kromě ukázky dozvíte i jejich význam,“ popisuje jedna z organizátorek Ladových Vánoc Kateřina Večeřová.

Na místě tak budou stanoviště, kde si bude každý moci přečíst více o vánočních tradicích. Třeba význam betlému, vánočního stromečku, nebo jmelí. A vyzkoušet si některé zvyky, třeba si odlít olovo, nebo pustit lodičku v podobě vlašského oříšku. Děti si budou moci nazdobit perníček, nebo so domů odnést vlastními silami vyrobený svícen: „Kdo bude chtít, může na místě napsat dopis Ježíškovi a vzít si ho domů za okno. Zakousnout si vánočku a u toho napsat pohled babičce a dědečkovi, který rovnou vhodí na místě do připravené poštovní schránky,“ popisuje organizátorka Lenka Martenková.

Tradice doplní přítomní prodejci. Těšit se můžete na svíčky, přírodní kosmetiku, oblečení, společenské hry, knihy, které podle nás patří pod každý vánoční strom. Knihy s ilustracemi nejen Josefa Lady budou malé návštěvníky provázet po celý den. Dětské oddělení Městské knihovny se k naší velké radosti připojilo k akci a bude ve stanovených časech předčítat dětem vánoční příběhy. Malí posluchači si při poslechu četby mohou vyrobit vlastní záložku do své oblíbené knížky.

Vstup na akci je zdarma, dobrovolné vstupné půjde na nákup pomůcek na porodnici jihlavské nemocnice a rodinné poradně Jimedis. Díky patří Statutárnímu Městu Jihlava, které akci podpořilo. Těšíme se na všechny, kteří chtějí nasát vánoční atmosféru. V jihlavském DIODu, v sobotu 14. prosince v čase 10-18 hodin.
- red -
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je sobota 25. leden
(12. leden kalendáře iuliánského)
• 2025 rok křesťanského letopočtu
• 7514 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 25. 1.:
Pondělí po neděli třetí po Zjevení Páně Obrácení sv. Pavla, apoštola
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 12. 1. (25. 1.):
Mč. Taťána a další s ní v Římě umučení; svt. Sáva Srbský
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: