Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti
Sháníte
marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!
Zachránil mývala a přivezl ho do táborské zoo, která je jako jediná zoologická zahrada v Česku může chovat
Sdílet článek
Tomáš Prchal z Frýdlantska chová u svého domu slepice. Poslední čtyři měsíce ale pozoroval, že mu na ně někdo chodí. Za tuto dobu jich zmizelo hned šest. Rozhodl se proto na zloděje nalíčit sklopnou past, do které ho doufal chytit. Past nakonec úspěšně sklapla a uvěznila mladou samici mývala. Pan Prchal ale nechtěl, aby ji někdo zastřelil. Kontaktoval proto táborskou zoologickou zahradu, která má jako jediná zoo v Česku výjimku z chovu mývalů severních. Jejich chov je totiž na celém území EU zakázaný.
„Přístup pana Prchala nás velmi příjemně překvapil. Je vidět, že mu na životě zvířat opravdu velmi záleží. Nejen, že mývalí samici zachránil, ale ještě ji měl týden doma v pokoji v kleci na psa. Na internetu se dočetl, že jsme jediná zoologická zahrada v Česku, která může mývaly chovat. Kontaktoval nás a velice rychle jsme se domluvili na jejím převzetí. Pan Prchal nakonec zachráněné zvíře dokonce na vlastní náklady dovezl až k nám do Tábora. Taková obětavost kvůli zvířatům se už tak často nevidí. Panu Prchalovi patří velký dík za jeho ukázkový přístup,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec, podle nějž je ochrana ohrožených zvířat hlavním posláním táborské zoo.
Mývalí samice, která je aktuálně v karanténě, je třetím jedincem mývala severního, kterého táborská zoo aktuálně chová. V blízké budoucnosti se s mývalem lidé bohužel nikde jinde nesetkají. „Roztomilý a mezi návštěvníky oblíbený mýval severní patří mezi 88 druhů zvířat a rostlin, které se jako invazivní nesmí v EU chovat či pěstovat. Zákaz se netýká jen soukromých chovatelů, ale také zoologických zahrad, ve kterých mohou chovaná zvířata pouze dožít. Naše zoologická zahrada však získala od ministerstva životního prostředí výjimku, díky které do ní jakožto jediné zoo v Česku půjde mývaly umísťovat i v budoucnosti. Jsme rádi, že naši návštěvníci o tato roztomilá zvířata nepřijdou. Jinde než v Táboře je ale už brzy neuvidí,“ říká ředitel zoo Korec. Kromě mývala má táborská zoo výjimku také pro chov nosála červeného, kterého může jako jediná zoo v Česku a pravděpodobně i v Evropě také rozmnožovat.
Nařízení EU o invazivních druzích považuje Korec za nedomyšlené a dlouhodobě ho kritizuje. „Směrnice EU o invazivních druzích je nesmyslná a nedomyšlená, na což jsem upozorňoval ještě před tím, než vstoupila v platnost. Zásadním problémem je to, že invazivní druhy určuje plošně, aniž by brala v potaz lokální specifika. Typickým příkladem je ibis posvátný, jehož chov je zakázán i v severoevropských zemích, kde by přitom ve volné přírodě nepřežil. Stejně tak ani nosál červený nedokáže přežít mrazivé teploty, tudíž pro naši přírodu v Česku problém nepředstavuje. Společně s dalšími odborníky jsme volali po tom, aby si seznam invazivních druhů mohl sestavit každý stát sám podle vlastních podmínek, bohužel se to nestalo. Jednotlivé země seznam mohou rozšiřovat, ale už ne z něj nějaký druh vyškrtnout. Neprošla ani plošná výjimka pro zoologické zahrady. Návštěvníci zoo tak přijdou o možnost vidět na vlastní oči mnoho oblíbených druhů zvířat,“ dodává ředitel zoo Korec.
Mýval severní chovaný v ZOO Tábor jako všežravec nepohrdne nejrůznějším ovocem, rád si pochutná i na hmyzu, larvách, žížalách či vajíčkách. Ve volné přírodě loví také ryby, sladkovodní korýše, žáby a vodní želvy. Do vody se za potravou vydává velmi často.
Mýval žije samotářským životem, pouze během říje připadající převážně na zimní měsíce vyhledává jedince opačného pohlaví. Samci jsou polygamní, což znamená, že se páří postupně s několika samicemi. Naopak samice jsou monogamní a páří se vždy jen s jedním partnerem. Aktivní jsou nejvíce v noci.
Mýval pochází ze severní a střední Ameriky. V jižních oblastech USA jsou mývalové aktivní po celý rok, kdežto v severních oblastech svého výskytu upadají do zimního spánku. Přední tlapky má téměř tak šikovné jako u opic, jsou schopní otevřít i domovní dveře na kliku nebo ledničku. Pokud má v dosahu vodní zdroj, svou potravu si před konzumací otírá nebo omývá.
Foto: Zachráněnou samici mývala severního od Tomáše Prchala převzala vedoucí ošetřovatelka táborské zoo Eva Nemravová
Filip SUŠANKA
Sdílet článek na Facebooku