Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti
Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:
Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!
Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody
Sdílet článek
Jsou symbolem noci, v pohádkách často doprovází čarodějnice a v minulosti je rádi viděli hlavně sedláci, kterým pomáhaly bojovat s přemnoženými hlodavci decimujícími úrodu. Tito důležití ptáci ale v poslední době z přírody stále rychleji mizí, jejich charakteristické houkání už neprotíná ticho noci tak často jako dříve.
Pravděpodobně už víte, že řeč je o sovách. Táborská zoologická zahrada chová velkou kolekci sov, kterou tvoří kalous ušatý, puštík bradatý, puštík obecný, sova pálená, sovice sněžní a výr velký. Přestože jejich odchovy nejsou v zajetí úplně jednoduché, i soví přírůstky každoročně rozšiřují zvířecí rodinu táborské zoo. Zatím posledním sovím mládětem je krásná sovice sněžní, která roste jako z vody. Je pořád trochu plachá, takže zahlédnout ji vyžaduje kromě trpělivosti také velkou dávku štěstí. Takovou, jakou měl ošetřovatel Pavel Nalezený, kterému mládě rádo zapózovalo. No není roztomilé?
Sovice sněžní jsou největším ptákem žijícím v arktických oblastech. Občas zavítá i do jižněji položených států, doloženo je její pozorování i na českém území. Na rozdíl od většiny ostatních sov loví převážně ve dne, vyhledává savce do velikosti zajíce a ptáky do velikosti husy. Mezi samcem a samicí můžeme pozorovat pohlavní rozdílnost tzv. dimorfismus, kdy samec má na bílém podkladu pouze několik roztroušených tmavých skvrn, zatímco samice je hustě tmavě příčně pruhovaná. Zajímavostí je, že sovice dokáže hladovět až 40 dnů, energii během té doby šetří tím, že se takřka nehýbe.
ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9:00 do 18:00.
Filip SUŠANKA
Sdílet článek na Facebooku