Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
18.7.: Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

18.7.: Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor

18.7.: Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online

18.7.: Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny

17.7.: Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

17.7.: Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další

17.7.: Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie

16.7.: Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“

16.7.: Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

16.7.: V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk

16.7.: Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá

16.7.: Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech

16.7.: Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic

15.7.: Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin

15.7.: Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
Sdílet článek
V červnu 2024 pokračoval klesající trend v celkovém počtu uchazečů o zaměstnání evidovaných v Kraji Vysočina. Počet klesl o 89 lidí na 9 709, počet hlášených volných pracovních míst se mírně snížil na 8 261 a podíl nezaměstnaných osob zůstal stejný jako minulý měsíc, tedy 2,7 procenta. Ze všech krajů České republiky má Kraj Vysočina nejnižší podíl nezaměstnaných osob, a těsně tak porazila i hlavní město Prahu.
image-1
Pracovní trh je dynamický a neustále se vyvíjí, což vyžaduje, aby jak jednotlivci, tak firmy, byli schopni pružně reagovat na nové technologické požadavky a trendy. Díky úsilí Úřadu práce a projektu Národního plánu obnovy (NPO) mohou lidé z různých profesních oblastí získat potřebné dovednosti pro práci v průmyslu 4.0, který je charakterizován automatizací, digitalizací a integrací moderních technologií do průmyslové výroby a služeb. To je klíčové především pro udržení konkurenceschopnosti jednotlivců na trhu práce.

„Úřad práce v Kraji Vysočina zaznamenal v prvním pololetí roku 2024 značný úspěch v poskytování vzdělávacích kurzů a rekvalifikací v rámci Národního plánu obnovy. Zatímco v prvním pololetí loňského roku se projekt rozbíhal pomalu a pouze 12 osob úspěšně dokončilo vzdělávací kurzy, letos se situace dramaticky zlepšila. V prvním pololetí roku 2024 úspěšně absolvovalo vzdělávací kurzy 439 osob. Tento výrazný nárůst ukazuje na pozitivní vývoj a efektivitu projektu NPO v našem kraji, což přispívá k lepším pracovním příležitostem na trhu práce,“ říká Ing. Lenka Nováková, ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ČR v Jihlavě. A k tomuto tématu ještě dodává: „Digitální kurzy jsou dostupné přímo na webu Úřadu práce, který nabízí široký výběr přes tisíc kurzů. Tato nabídka zahrnuje jak velmi odborné kurzy, které jsou určeny pro pokročilé uživatele či odborníky v dané oblasti, tak i kurzy vhodné pro začátečníky, kteří se teprve seznamují s digitálními dovednostmi. Velký nárůst byl také u rekvalifikací, kde na konci 1. pololetí 2024 bylo 2 217 podpořených osob, zatímco v prvním pololetí minulého roku jich bylo pouze 713.“

K 30. 6. 2024 evidovala krajská pobočka Úřadu práce ČR v Jihlavě celkem 9 709 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl opět nižší oproti předchozímu měsíci, konkrétně o 89 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je počet vyšší o 736 lidí.

V průběhu června do evidence uchazečů o zaměstnání přibylo 1 158 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 71 osob méně a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 165 osob méně.

Z evidence bylo během sledovaného měsíce vyřazeno celkem 1 247 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 297 osob méně než v předchozím měsíci a o 571 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 992, tj. o 309 osob méně než v předchozím měsíci a o 398 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. 869 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce, tj. o 248 méně než v předchozím měsíci a o 192 více než ve stejném období minulého roku.

Všechny okresy Kraje Vysočina vykazují dlouhodobě nižší nezaměstnanost, než je celorepublikový průměr.

Nezaměstnanost v červnu ve většině okresů Kraje Vysočina zůstala shodná s minulým měsícem, pouze v okrese Havlíčkův Brod se podíl nezaměstnaných osob snížil o 0,1 p.b. na 2,4 %.

Podíl nezaměstnaných osob (počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let k obyvatelstvu stejného věku) k 30. 6. 2024 zůstal shodný s předchozím měsícem, a to na úrovni 2,7 %. Podíl nezaměstnaných žen se rovněž nezměnil a zůstal na hodnotě 3,1 %, zatímco podíl nezaměstnaných mužů klesl o 0,1 p.b. na hodnotu 2,3 %.

Ke konci června bylo evidováno na krajské pobočce Úřadu práce ČR v Jihlavě 5 328 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 54,9 %. V evidenci bylo také 1 598 osob se zdravotním postižením, což představovalo 16,5 % z celkového počtu nezaměstnaných.

Ke konci tohoto měsíce bylo evidováno 401 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Jejich počet se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 57 osob; ve srovnání s červnem 2023 bylo na rajské pobočce úřadu práce v Jihlavě evidováno o 6 absolventů škol méně. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,1 %.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 3 327 uchazečů o zaměstnání, tj. 34,3 % všech uchazečů vedených v evidenci.

V červnu 2024 nedošlo na trhu práce v Kraji Vysočina k žádným výrazným změnám. Celkový podíl nezaměstnaných zůstal na stejné úrovni jako v předchozím měsíci. Trh práce v kraji je tedy stabilní, s mírným poklesem počtu uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst.

Kraj Vysočina evidoval k 30. 06. 2024 celkem 8 261 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 56 nižší než v předchozím měsíci a o 270 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 1,2 uchazeče, nejvíce v okrese Žďár nad Sázavou (2,5) a naopak nejméně v okrese Pelhřimov (0,5). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 440 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadaly 3,6 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 2 536, na jedno volné místo připadalo 0,2 uchazeče z této kategorie. Z celkového počtu 8 261 volných pracovních míst bylo 2 869 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 5 392 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.

Během měsíce června 2024 docházelo převážně k uzavírání dohod financovaných z operačního programu Zaměstnanost plus. Z nově uzavřených dohod, které jsou financované z národních finančních zdrojů, lze zmínit např. veřejně prospěšné práce na pozice „ostatní uklízeči a pomocníci“ a „uklízeči veřejného prostranství“. Během minulého měsíce došlo i k uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce na dobu neurčitou.

Společensky účelná pracovní místa byla uzavírána napříč projekty. V projektu Záruky pro mladé např. „řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů)“ a „pracovníci odvozu a recyklace odpadů“. V projektu Nová etapa např. „pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor“, „revizní technici ve strojírenství, technici STK“, „obsluha zemních a příbuzných strojů“, „průvodci v kulturních zařízeních“, „úředníci ve skladech“ nebo „odborní pracovníci v oblasti správy průmyslu a dopravy“. Díky projektu Věk není překážkou nalezli uchazeči o zaměstnání uplatnění jako „pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby)“ a „ostatní uklízeči a pomocníci“. A v neposlední řadě díky OZP II projektu, který je určený pro zdravotně postižené, nastoupili uchazeči na pracovní pozice „ostatní uklízeči a pomocníci“, „lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků“, „pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor“ nebo „pomocní pracovníci ve sběrných surovinách“.
Martin BUŠO
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 19. červenec
(6. červenec kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 19. 7.:
Pondělí po neděli osmé po Svatém Duchu Sv. Vincence z Pauly, vyznavače
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 6. 7. (19. 7.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: