Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
27.1.: Z policejního deníku: agresivního muže policisté vykázali; silně opilý muž napadal v obchodě zákazníky

27.1.: Při jednom zákroku dopadli jihlavští kriminalisté čtyři distributory drog

27.1.: Budoucí středoškoláci se na Vysočině mohou hlásit do pěti nových oborů, přihlášky na střední školy je nutné podat do 1. března

26.1.: Život se musí žít - studentský projekt se zajímavými hosty v novoměstské galerii

26.1.: Ženě zakázal soud Jihlavu, nařízení porušila

26.1.: Z policejního deníku: krádež auta; zloděj si vytáhl z cizího batohu mobil

26.1.: Výprava do Mexika s Katarínou Ruschkovou PodpoVRCHem

26.1.: Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, a to pouze ve středu a v neděli

26.1.: Infocentra v Dukovanech a Dalešicích vloni přivítala přes 45 tisíc návštěvníků a dalších 10 tisíc provedly průvodkyně virtuálně

26.1.: Hrad Kámen se na jaře otevře návštěvníkům, opravy jej zavřou až po prázdninách

25.1.: Z policejního deníku: vandal rozbil skleněné dveře; policisté dopadli recidivistu, který se v Jihlavě vloupal do aut

25.1.: Při cestě ze služby neváhali pomoci, policistům za projevení osobní statečnosti poděkoval krajský policejní ředitel

25.1.: Přednáška o komunistickém prezidentovi Antonínu Zápotockém v jihlavském muzeu

25.1.: Pomozte táborské zoo zachránit kozlíky vymírajícího českého plemene

25.1.: Lyžníci na historických lyžích a v dobových kostýmech se v sobotu vydají na osmikilometrovou trasu z Polničky do Radostína

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Loni došlo na Jihlavsku k celkem 1 609 trestným činům, policistům se jich podařilo objasnit přes padesát procent
Sdílet článek
V roce 2022 došlo na Jihlavsku k celkem 1 609 trestným činům, z tohoto počtu se jich policistům podařilo objasnit 51,46 % (tj. 828 trestných činů), a dále v průběhu loňského roku zjistili pachatele u 135 trestných činů spáchaných v předchozích letech. Pro porovnání v roce 2021 došlo k celkem 1 245 trestným činům, z tohoto počtu se jich policistům podařilo objasnit 55,6 %, a v roce 2020 to bylo 1 325 skutků.
image-1
V loňském roce se tak v porovnání s rokem předcházejícím zvýšil počet spáchaných trestných činů o 364 skutků. K nejvyššímu nárůstu došlo u majetkové trestné činnost, kde vzrostl počet o 308 případů, znatelně více je také násilných trestných činů.

K nejvíce trestným činům došlo v loňském roce v Jihlavě a obcích v jejím okolí. Na území patřícím do působnosti obvodního oddělení Jihlava prověřovali policisté celkem 1 202 trestných činů, z nichž se jim podařilo 51,3 % objasnit (v roce 2021 došlo k 898 trestným činům s objasněností 54,7 %). Na Polensku došlo v loňském roce k 162 trestným činům, objasnit se z tohoto počtu podařilo policistům 49,4 % (v roce 2021 bylo spácháno 114 trestných činů s objasněností 66,7 % případů). Na Telčsku prověřovali policisté 125 trestných činů, z nichž je objasněno 52 % (v roce 2021 došlo k 127 trestným činům s objasněností 50,4 %). Na Třešťsku došlo vloni k 120 trestným činům, objasnit se jich policistům podařilo 55,8 % (v roce 2021 bylo spácháno 106 trestných činů s objasněností 57,6 % případů).

Násilná trestná činnost

V loňském roce došlo na Jihlavsku k 219 násilným trestným činům, z nich kriminalisté objasnili 77,6 %. Dodatečně objasnili dalších osmnáct případů. (v roce 2021 došlo k 168 těmto činům s objasněností 75,6 %). V meziročním porovnání se tak násilná trestná činnost zvýšila, a to o 51 spáchaných trestných činů.

Zvýšil se počet loupeží, a to z jedenácti spáchaných v roce 2021 na sedmnáct, ke kterým došlo vloni. Dobrou zprávou ale je, že se všechny případy podařilo kriminalistům objasnit.

Nejčastějším násilným činem bylo v loňském roce opět úmyslné ublížení na zdraví, kterých bylo 114, o rok dříve to bylo 86. Objasnit se policistům podařilo více než osmdesát procent případů.

Častěji páchaným činem je v této oblasti nebezpečné vyhrožování (30 skutků), což je o čtyři více než ve stejném období o rok dříve. Případy nebezpečného pronásledování řešili policisté dva. Více bylo případů týrání osoby žijící ve společném obydlí, kterých bylo vloni pět, což je o jeden více než o rok dříve. Mezi násilnými činy bylo vloni také 23 vydírání (o rok dříve jich bylo sedmnáct) a osmnáct případů porušování domovní svobody (třináct z nich již policisté objasnili), což je o tři více než o rok dříve.

Mravnostní trestná činnost

V 47 případech se v loňském roce jednalo o mravnostní trestné činy, z nich je v současné době objasněno 59,6 %. Dalších osm případů objasnili policisté z předchozí doby. (v roce 2021 došlo ke stejnému počtu mravnostním trestným činům).

Majetková trestná činnost

V loňském roce došlo na Jihlavsku k 789 majetkovým trestným činům. Objasnit se jich do konce roku podařilo policistům 30,3 %. Dodatečně policisté v této oblasti vloni objasnili dalších 46 případů. (V roce 2021 bylo spácháno 481 majetkových trestných činů s objasněností 30,4 % případů.

U majetkové trestné činnosti se počet spáchaných trestných činů v porovnání s předcházejícím rokem výrazně zvýšil, a to o 308 skutků.

V 215 případech se jednalo o krádeže vloupáním (v roce 2021 jich bylo 128), v 242 o krádeže prosté (rok 2021 - 138 trestných činů) a 332 skutků jsou zbývající majetkové trestné činy (v roce 2021 jich bylo 215).

Vloni došlo k třiadvaceti vloupáním do rodinných domů, z nichž více než třicet procent již policisté objasnili, je to o sedm případů více než o rok dříve. Vloupání do bytů bylo sedm (v předchozím roce došlo k pěti případům).

Zvýšil se počet vloupání do rekreačních chat, z šesti případů spáchaných v roce 2021 na 27, ke kterým došlo vloni. Snížil se počet vloupání do obchodů, bylo jich osm (v roce 2021 došlo k patnácti případům), a pět případů již policisté objasnili. Dále došlo ke dvěma případům vloupání do kiosků, o rok dříve jich bylo pět.

Zvýšil se také počet vloupání do vozidel, a to z jednadvaceti v roce 2021 na 35 spáchaných vloni, z nichž policisté již přibližně čtvrtinu objasnili. Vyšší je také počet krádeží jízdních kol, z osmi předloni narostl jejich součet na osmnáct. Krádeží v bytech bylo vloni jedenáct s objasněností bezmála čtyřicet procent případů, což je o dva případy méně než v roce předcházejícím.

Krádeží vozidel bylo vloni čtrnáct, stejně jako v roce předchozím, objasnit se jich policistům podařilo téměř 65 procent. Krádeží v obchodech bylo vloni 113, o rok dříve jich bylo 45.

Případů poškození cizí věci řešili policisté vloni 74 (v roce 2021 jich bylo 52), podvodů 176 (o rok dříve to bylo 109 trestných činů) a zatajení věci pět.

Hospodářská trestná činnost

V loňském roce došlo k 116 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům podařilo 45,7 % případů. (V roce 2021 došlo k 104 hospodářským trestným činům s objasněností 42,3 %).

V oblasti hospodářské trestné činnosti bylo spácháno sedm úvěrových podvodů, deset trestných činů v souvislosti s platební kartou a osmnáct v souvislosti s přístupem do počítačového systému. Podvodů bylo dvacet a případů zkrácení daně řešili kriminalisté osm.

Ostatní trestná činnost

Ze zbývajících 438 trestných činů se policistům podařilo objasnit 77,2 %.

Mezi těmito zbývajícími trestnými činy je 110 přečinů maření výkonu úředního rozhodnutí (v roce 2021 jich bylo o jeden méně), 39 přečinů zanedbání povinné výživy (v roce 2021 jich bylo 48) a 82 přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky, těch bylo v přecházejícím roce o osmnáct více.

V 42 případech byl trestný čin spáchán v souvislosti s dopravní nehodou (v roce 2021 jich bylo 45). Zvýšil se meziročně počet případů výtržnictví, a to z patnácti v roce 2021 na 22 vloni. Vyšší je také počet trestných činů sprejerství, kterých bylo vloni 55 (v roce 2021 jich bylo o jedenáct méně).

Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita. Vloni prověřovali kriminalisté v této oblasti 45 trestných činů, což je o pět více než v předcházejícím roce.
Jana KROUTILOVÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 27. leden
(14. leden kalendáře iuliánského)
• 2023 rok křesťanského letopočtu
• 7512 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 27. 1.:
Středa po neděli třetí po Zjevení Páně Sv. Jana Zlatoústého,biskupa, vyznavače a Učitele Církve
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 14. 1. (27. 1.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: