Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
27.1.: Z policejního deníku: agresivního muže policisté vykázali; silně opilý muž napadal v obchodě zákazníky

27.1.: Výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Havlíčkův Brod nazvaná Na Korábu umění

27.1.: V jihlavské nemocnici se zúčastní voleb šedesát pacientů, dvě maminky si s předstihem vyřídily voličský průkaz

27.1.: Při jednom zákroku dopadli jihlavští kriminalisté čtyři distributory drog

27.1.: Křemešnická pouť se umístila na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina

27.1.: Budoucí středoškoláci se na Vysočině mohou hlásit do pěti nových oborů, přihlášky na střední školy je nutné podat do 1. března

26.1.: Život se musí žít - studentský projekt se zajímavými hosty v novoměstské galerii

26.1.: Ženě zakázal soud Jihlavu, nařízení porušila

26.1.: Z policejního deníku: krádež auta; zloděj si vytáhl z cizího batohu mobil

26.1.: Výprava do Mexika s Katarínou Ruschkovou PodpoVRCHem

26.1.: Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, a to pouze ve středu a v neděli

26.1.: Infocentra v Dukovanech a Dalešicích vloni přivítala přes 45 tisíc návštěvníků a dalších 10 tisíc provedly průvodkyně virtuálně

26.1.: Hrad Kámen se na jaře otevře návštěvníkům, opravy jej zavřou až po prázdninách

25.1.: Z policejního deníku: vandal rozbil skleněné dveře; policisté dopadli recidivistu, který se v Jihlavě vloupal do aut

25.1.: Při cestě ze služby neváhali pomoci, policistům za projevení osobní statečnosti poděkoval krajský policejní ředitel

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Z policejního deníku: poník střet s autem nepřežil; policisté opět varují: nenechávejte cenné věci v autě
Sdílet článek
Řidiči osobního auta Škoda vběhl v pátek 2. prosince pět minut před druhou hodinou v noci na silnici I/38 mezi obcemi Červený Kříž a Štoky na Havlíčkobrodsku bezprostředně před vůz poník. Zvíře náraz nepřežilo a zůstalo ležet v příkopu. Při nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle Škoda a usmrceném poníkovi 260 tisíc korun. Při dopravní nehodě řidič utrpěl lehké zranění, ale ošetření na místě dopravní nehody nepožadoval s tím, že si případné vyšetření vyhledá sám. Ke zranění jiných osob nedošlo. Případná alkohol u řidiče vyloučili na místě dopravní nehody policisté dechovou zkouškou. Kdo je majitel poníka je předmětem dalšího šetření. Policisté nehodu dále šetří. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
image-1
Nenechávejte si při opuštění vozidla cenné věci na sedadlech
O tom, že auto není trezor a že se nevyplácí nechávat volně odložené cenné věci na sedadlech ve vozidle poté, co auto zaparkujete na dálničním odpočívadle u čerpací stanice a odejdete se občerstvit, se přesvědčili hned dva řidiči osobních vozidel značky BMW. K oběma případům došlo ve čtvrtek 1. prosince na dálničních odpočívkách u dálnice D1. V obou případech přišli majitelé vozidel nebo jejich spolujedoucí o osobní věci, platební karty nebo výpočetní techniku za desítky tisíc korun.
K dokumentaci prvního případu vyjížděli policisté z dálničního oddělení Velký Beranov ve čtvrtek kolem sedmnácté hodiny na dálniční odpočívku na 96. kilometr dálnice ve směru jízdy na Prahu. Zatím neznámý zloděj zřejmě využil krátkého okamžiku, než majitel vozidla stihl uzamknout dveře u vozidla BMW a vnikl dovnitř předními dveřmi. Následně odcizil z předního sedadla spolujezdce odloženou tmavou příruční tašku, ve které se nacházely osobní doklady, mobilní telefon, několik platebních karet a peníze různých měn. Krádeží vznikla majiteli vozidla škoda v celkové výši přesahující 65 000 korun.
Ke druhému případu došlo ve stejný den kolem půl osmé večer, když řidič zastavil s vozidlem na parkovišti pro osobní vozidla na dálniční odpočívce dálnice D1 na 139. kilometru dálnice ve směru jízdy na Brno. Od vozidla odešel a než se zhruba po půl hodině vrátil, neznámý zloděj se vloupal dovnitř auta. Zatím nezjištěným způsobem zloděj rozbil skleněnou výplň pravých předních dveří a následně z vozidla odcizil odložený batoh černé barvy, ve kterém se nacházel notebook, peněženka s osobními doklady, platebními kartami. V batohu byly také peníze. Majiteli vznikla krádeží a poškozením výplně okna škoda v celkové výši téměř 50 000 korun.
V souvislosti s těmito dvěma případy policisté opětovně apelují na všechny řidiče, aby si uvědomili, že zloději velmi často trvá jen krátký okamžik vloupat se do auta a z něj odcizit vše, co má větší či menší hodnotu. K protiprávnímu jednání je často může zlákat například bunda, odložená na předních nebo zadních sedadlech, odložený kufřík, taška, kabelka, notebook.
Policisté majitelům vozidel doporučují:
- Při odchodu od vozidla důkladně zkontrolujte, zda jste řádně vozidlo zajistili, uzamkli a nenechali otevřená okénka.
- Rozhodně se nemusí vyplatit spoléhat na to, že poté, co auto na parkovišti opouštíte, se vozidlo okamžitě uzamkne. Raději vyčkejte a zkontrolujte, zdali je skutečně zamčené.
- Přesvědčte se, zda nejsou zvenčí vidět předměty, které jste nechali ve vozidle a raději je zevnitř vozidla ukliďte do zavazadlového prostoru, kam není vidět.
- Zkontrolujte, zda jste nenechali na viditelných místech vystavené hodnotné předměty, jako jsou kabelky, peněženky, kamery, fotoaparáty, počítačové komponenty, mobilní telefony, kufříky a další věci, které mohou být terčem zlodějů. Velkým lákadlem pro zloděje jsou autorádia a navigační systémy.
- Jedním z preventivních opatření je také vhodné místo k parkování. Hlídaná parkoviště, viditelná a frekventovaná místa ztěžují zlodějům vloupání.
- Pokud zjistíte, že vám z vozidla byly odcizeny věci, vše oznamte Policii České republiky na linku 158, nebo na nejbližší policejní oddělení.

Z nádrže zmizela motorová nafta
Policisté z Pacova zadokumentovali krádež motorové nafty. Dosud nezjištěný pachatel se v přesně nezjištěné době od 30. listopadu do 2. prosince na volně přístupné louce u Pekelského potoka na Pelhřimovsku vypáčil zámek víčka k palivové nádrži pásového bagru, který zde parkoval. Poté odcizil z nádrže motorovou naftu. "Poté přešel o kousek vedle k zaparkovanému buldozeru, kde překonal zámek u palivové nádrže a odčerpal motorovou naftu. Majitelům strojů vznikla poškozením nádrží a krádeží motorové nafty hmotná škoda v celkové výši téměř devět tisíc korun", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Na místo vyjeli policisté a kriminalistický technik, kteří místo činu ohledali s cílem zajistit upotřebitelné stopy a po pachateli pátrají.

Silně opilý muž skončil na záchytce
Na protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě skončil v sobotu 3. prosince kolem půl čtvrté odpoledne muž, který budil veřejné pohoršení Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. "Muž byl v silně podnapilém stavu a povaloval se na zemi na místě přístupném veřejnosti a opíral se o vchodové dveře domu. Ohrožoval tak své zdraví a svůj život, proto ho přivolaná policejní hlídka zajistila a převezla na protialkoholní záchytnou stanici. Policisté u devětačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem – 3,53 promile alkoholu v dechu", uvedla Dana Čírtková.

Opilá řidička narazila do keře a sloupu, řidičák u sebe neměla
V pátek 2. prosince večer před devátou hodinou jela řidička s osobním vozem značky Peugeot po ulici Havlíčkova ve směru od centra města v Chotěboři na Havlíčkobrodsku a na kruhovém objezdu nezvládla řízení svého vozidla a na zasněžené komunikaci přejela vpravo mimo komunikaci, kde narazila přední částí vozidla do vzrostlého keře a kovového sloupu sloužícímu k vyvěšení vlajek. "Policisté u řidičky provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem - 2,37 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška, která vykázala hodnotu 2,38 promile alkoholu v dechu. Po poučení řidička odběr žilní krve nepožadovala a souhlasila s naměřenými hodnotami", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo, bylo pouze poškozeno vozidlo, vzrostlý keř a sloup v celkové výši 80 tisíc korun. Řidička na místě nehody nepředložila řidičský průkaz. Pětačtyřicetiletá žena je podezřelá ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Žena za volantem dostala smyk, který nezvládla
Policisté přijali v pátek 2. prosince deset minut po půl osmé hodině ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Žďársku. "Řidička s osobním motorovým vozidlem Škoda Octavia projížděla po silnici II/390 ke křižovatce se silnicí II/602. Při jízdě se podle jejího vyjádření plně nevěnovala řízení, protože se na okamžik ohlédla zpět na děti sedící v dětských sedačkách na zadních sedadlech vozidla. Když přejela do levé poloviny vozovky, tak se ulekla a strhla řízení vpravo. Poté s vozidlem dostala smyk, který nezvládla. Poté sjela do pravého silničního příkopu, kde přední část vozidla narazila do stromu", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění dvou spolujedoucích, které byly ošetřeny posádkou zdravotnické záchranné služby, která obě transportovala do zdravotnického zařízení. Na místě dopravní nehody policisté provedli u jednatřicetileté řidičky dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Při nehodě došlo ke hmotné škodě na vozidle Škoda Octavia asi ve výši 50 000 korun.

Řidič ohrozil na přechodu pro chodce dvě chodkyně
Policisté přijali v pátek 2. prosince kolem šestnácté hodiny odpoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Moravských Budějovicích na Třebíčsku. "Čtyřiaosmdesátiletý řidič s osobním vozem Renault jel ve směru jízdy k náměstí ČSA a nechoval se ohleduplně a ukázněně, kdy hrozil dvě chodkyně, které přecházely vozovku po vyznačeném přechodu pro chodce. Dvě chodkyně, z nichž jedna byla nezletilá, utrpěly lehké zranění, se kterým se nechaly ošetřit ve zdravotnickém zařízené v Třebíči", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku ke zjištění případného ovlivnění alkoholem. Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Na vozidle byly užity na všech nápravách zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu. Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem šetření ze strany policistů z dopravního inspektorátu Třebíč.

Za volant usedl podnapilý řidič
V pátek 2. prosince kolem půl osmé ráno kontrolovali policisté řidiče osobního vozidla Škoda Fabia. Řidič s vozidlem projížděl po silnici I/38 ve směru od obce Prostředkovice a u čerpací stanice ve Vílanci na Jihlavsku ho zastavili k provedení silniční kontroly policisté. "Řidiče vyzvali, aby jim předložil doklady potřebné pro provoz a řízení vozidla a poté, aby se podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní – 1,29 promile alkoholu v dechu. Pozitivní byly také obě opakované dechové zkoušky - 1,50 a 1,30 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření, které bude spojené s odběrem krve, což na místě bezdůvodně odmítl. Vzhledem k tomu, že existovalo reálné nebezpečí, že by podnapilý řidič mohl dál pokračovat v jízdě, policisté muže zajistili a převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy", uvedla policejní mluvčí D. Čírtková. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Ve věci policisté vedou zkrácené přípravné řízení a v sobotu 3. prosince policisté sedmadvacetiletému řidiči sdělili podezření z výše uvedeného přečinu.
Eva ŠINKOVSKÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 27. leden
(14. leden kalendáře iuliánského)
• 2023 rok křesťanského letopočtu
• 7512 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 27. 1.:
Středa po neděli třetí po Zjevení Páně Sv. Jana Zlatoústého,biskupa, vyznavače a Učitele Církve
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 14. 1. (27. 1.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: