Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
5.12.: Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 150 tisíc; vandal poškodil auto; muž fyzicky napadl přítelkyni

5.12.: V Domě Gustava Mahlera v Jihlavě vystaví svá díla Soňa Jurkovičová a Lenka Klofáčová Pavézková

5.12.: Meteorologové varují před náledím, tvořit se bude na celé Vysočině

4.12.: Výprava po historických památkách Austrálie, Thajska a Kambodže v jihlavském muzeu

3.12.: Z policejního deníku: muž a žena zaplatili za zboží, nemají nic; opilá řidička dvakrát bourala

3.12.: Vyřízení parkovací karty bude v Třebíči jednodušší

3.12.: Policisté prověřují krádež mobilu; pátrají po muži a ženě z fotografií

3.12.: Na Českém mlýně v Jihlavě se začalo zasněžovat

3.12.: Meteorologové varují na Vysočině před ledovkou

3.12.: Kácení stromů zahájí rekonstrukci plynovodu pod Ledečskou ulicí v Havlíčkově Brodě

3.12.: Filmový klub v Jihlavě uvede islandský snímek Ada

3.12.: Do Edenu v Bystřici nad Pernštejnem zavítají v neděli andělé, čerti a přijde i Mikuláš

3.12.: Aby byl advent skutečně bezpečný; policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

2.12.: Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, ukradl kufr s notebookem; opilý muž se dobýval do ubytovny, i když tam nebydlí

2.12.: Výstava Krajka psaná paličkami v jihlavském muzeu

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Z policejního deníku: opilý muž napadal svoji matku; zloděj se vloupal do chatky, ukradl třeba propanbutanové lahve
Sdílet článek
Čtyřiatřicetiletý muž z obce na Třebíčsku v sobotu 23. října v místě svého bydliště v rodinném domku se v podnapilém stavu nejprve hádal se svojí matkou. Při hádce udeřil rukou do stolu a způsobil si zranění na pravé ruce. Na místo si k ošetření přivolal záchranáře. Na místo byli vysláni také policisté z Náměště nad Oslavou, kteří u muže provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem 3,22 promile alkoholu v krvi. Na místě si muže převzali záchranáři a převezli jej na ošetření do nemocnice v Třebíči. Po ošetření se muž vrátil domů a znovu začal hádku se svojí matkou, kterou hrubě urážel a napadal. V bytě rozhazoval věci a stále křičel. Matka měla ze syna obavu, a proto zavolala na místo policisty. Policisté u muže opětovně provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem – 3,14 promile alkoholu. Vzhledem k předchozímu protiprávnímu jednání a zejména s ohledem na to, že by v jednání mohl opětovně pokračovat a způsobit tak zranění sobě nebo další osobě, byl zajištěn a převezen na záchytku do Jihlavy k vystřízlivění. Přestupek bude projednávat místně příslušný správní orgán. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
image-1
Vloupal se do rodinného domu
Policisté z obvodního oddělení Kamenice nad Lipou prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo 22. října od půl deváté ráno do půl čtvrté odpoledne na Pelhřimovsku. "Dosud neznámý pachatel zde násilím vnikl do vnitřních prostor domu skrze jednokřídlé okno umístěné v prostoru toalety. Postupně prohledal několik pokojů. Z obytných prostor odcizil dětskou peněženku s bankovkou nominální hodnoty dva tisíce korun a různé šperky. Při vniknutí do objektu neznámý pachatel poškodil uzávěr vody včetně přívodní hadice, přičemž došlo k zatopení podlah všech obytných místností v přízemí objektu. Majiteli vznikla škoda na odcizených věcech a na poškození vybavení domu v celkové výši kolem 49 tisíc korun", informoval policejní mluvčí Martin Hron. Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Za takový trestný čin hrozí pachateli až dvouletý trest odnětí svobody.
V souvislosti s případy vloupání do objektů policisté apelují na majitele, aby nepodceňovali zamykání dveří, zavírání oken či balkonových dveří, i když opouštíte obydlí jen na skok. Neupozorňujte na svou nepřítomnost (sociální sítě apod.). Kombinujte mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky) s prvky elektronického zabezpečení (alarmy, kamery). Volte certifikované výrobky. Chraňte své cennosti..

Neznámý pachatel vnikl do zahradní chatky
Neznámý pachatel, který v době od 20. října do 23. října vnikl na částečně oplocenou zahradu ve Velkém Meziříčí, zatím nezjištěným předmětem vypáčil vstupní dveře do dřevěné zahradní chatky, kterou prohledal a odcizil dvě propanbutanové láhve o objemu dva kilogramy, vařič na propanbutanové lahve, nerezovou konvici a bílý smaltovaný hrnec s poklicí. "Krádeží a poškozením dveří způsobil majiteli škodu v celkové výši 1 350 korun. Policisté místo ohledali, zajistili upotřebitelné stopy a po zloději pátrají. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže vloupáním a porušování domovní svobody", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Při střetu s vozidlem se chodec lehce zranil
V sobotu 23. října kolem půl sedmé večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Třebíči na silnici III/36061 v ulici Táborská. "Po příjezdu policistů na místo jsme prvotním šetřením zjistili, že sedmasedmdesátiletý řidič osobního vozidla Škoda projížděl ve směru jízdy od ulice Míčova a přitom ohrozil chodce, který přecházel pozemní komunikaci po vyznačeném přechodu pro chodce. Došlo ke střetu přední části vozidla Škoda s chodcem. Při nehodě se devětašedesátiletý chodec zranil a záchranáři jej převezli do nemocnice v Třebíči", uvedla mluvčí policistů D. Čírtková. Na osobním vozidle vznikla hmotná škoda ve výši 15 tisíc korun. Policisté provedli na místě u řidiče i chodce dechové zkoušky – obě měly negativní výsledek. Další okolnosti a míra zavinění jsou předmětem šetření ze strany policistů z dopravního inspektorátu Třebíč.

Za volant usedl muž, v krvi měl přes 1,5 promile alkoholu
Policisté zastavili v neděli 24. října dvacet minut před třetí hodinou ranní osobní vůz Mercedes Benz. Třiadvacetiletý řidič projížděl ve Velkém Meziříčí na Žďársku po ulici Sokolovská a Františkov. "Řidič policistům nepředložil řidičský průkaz. Policisté poté řidiče vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění, zdali jeho schopnost k řízení vozidla není ovlivněna požitím alkoholu. Dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu - 1,67 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,49 a 1, 50 promile alkoholu v dechu", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve, které dobrovolně absolvoval ve zdravotnickém zařízení. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Muž řídil osobní vozidlo a byl pod vlivem alkoholu
Policisté pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v neděli 24. října čtyřicet minut po půlnoci zastavili k provedení silniční kontroly osobní motorové vozidlo Škoda Superb. Jeho řidič s vozidlem projížděl po ulici Žižkova a U Hřbitova v Jihlavě, kde ho následně zastavila policejní hlídka. "Při silniční kontrole vzniklo podezření, že by jeho schopnost řízení mohla být ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou, a tak byla vyzván k provedení orientační dechové zkoušky na přítomnost alkoholu v dechu. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,08 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také obě opakované dechové zkoušky - 1,01 a 1,02 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž řidič nesouhlasil a lékařské vyšetření i odběr krve odmítl", informovala Dana Čírtková. Policisté dvaadvacetiletému muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič pod vlivem alkoholu
V pátek 22. října po deváté hodině večerní kontrolovali policisté auto, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu. Osobní automobil Škoda Fabia zastavila policejní hlídka na silnici II/347 v Závidkovicích na Havlíčkobrodsku. "Řidičem vozidla byl třiačtyřicetiletý muž z Havlíčkobrodska. Součástí silniční kontroly bylo odborné měření na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu. Provedené odborné měření na alkohol u řidiče vykázalo hodnotu 0,21 promile alkoholu v dechu. Opakovaná dechová zkouška vykázala obdobnou hodnotu alkoholu v dechu", informoval mluvčí policistů Martin Hron. Policisté řidiči zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Přestupek na úseku dopravy bude řešit příslušný správní orgán.
Eva ŠINKOVSKÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je 5. prosinec
(22. listopad kalendáře iuliánského)
• 2021 rok křesťanského letopočtu
• 7510 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 5. 12.:
Druhá neděle adventní Sv. Sáby, opata
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 22. 11. (5. 12.):
Sv.ap. Filemon, Archipos a mč. ap.rovn. Apthie; mč. Cecílie; svt. Kliment Ochridský
Pror. Habakuk; ct. Athanasij, zátvornik pečerský; sv. Štěpán - Uroš, král srbský
Svt. Spiridon Divotvorce, ep. trimituntský; mč. Petr Aleut; ct. Herman Aljašský
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: