Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
26.1.: „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí

26.1.: Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo

26.1.: Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená

26.1.: Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život

26.1.: Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

26.1.: Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže

25.1.: Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky

25.1.: Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest

25.1.: Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog

25.1.: Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun

25.1.: Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

25.1.: Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu

24.1.: Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky

24.1.: Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta

24.1.: Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

Netopýr v trolejbusu…

Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Z policejního deníku: krádež v hudební zkušebně; nález munice či opilí řidiči, kteří bourali
Sdílet článek
Policisté pátrají po pachateli, který se v době od 17. listopadu do pátku 27. listopadu v Mrákotíně na Jihlavsku ukradl mimo jiné hudební aparaturu. Po vypáčení dveří vnikl pachatel do objektu, kde je hudební zkušebna a sebral metronom, basovou kytaru černé barvy, dámské náramkové hodinky a hudební aparaturu s příslušenstvím. Krádeží tak způsobil škodu přes sto tisíc korun. Další škoda vznikla poškozením dveří a zařízení. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
image-1
Nález dělostřelecké munice
V sobotu 28. listopadu přijali policisté před čtvrtou hodinou odpoledne oznámení o nálezu podezřelého předmětu připomínajícího munici u obce Ždírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. "Předmět byl nalezen v lokalitě lesa nedaleko silnice. Na místo vyjeli policisté, kteří místo nálezu zajistili. Přivolán byl policejní pyrotechnik. Jednalo se o dělostřeleckou munici, kterou pyrotechnik zajistil a odvezl k odborné likvidaci", informovala mluvčí Jana Kroutilová.

Poškrábání osobního auta neznámým vandalem
Policisté prověřují případ poškození vozidla, ke kterému došlo ve Žďáře nad Sázavou. "Pachatel od čtvrtka 19. listopadu do uplynulého pátku poškrábal pachatel lak automobilu Audi, a to vrypy na přední kapotě, dveřích a zadním blatníku. Majiteli vozidla tak způsobil předběžně vyčíslenou škodu za necelých patnáct tisíc korun", uvedla J. Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají.

Na Žďársku boural opilý řidič
V neděli 29. listopadu jel kolem čtvrté hodiny ráno devatenáctiletý řidič s vozidlem Renault Megane po silnici v Karlově na Žďársku. "Při průjezdu táhlou zatáčkou dostal smyk, který nezvládl, přejel mimo vozovku a s automobilem narazil do sloupu vedení. Po nárazu bylo vozidlo odhozeno zpět na komunikaci, narazilo ještě do plotu u domu a zděného sloupu. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,07 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky", popsala událost mluvčí policistů Jana Kroutilová. Na autě vznikla škoda asi za pětačtyřicet tisíc korun. Další škoda byla způsobena poškozením sloupu vedení, plotu a zděného sloupu. Muž přišel o řidičský průkaz. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu dále prověřují.

Opilý řidič boural
V sobotu 28. listopadu havaroval s vozidlem řidič, kterému policisté naměřili přes jedno a půl promile alkoholu. Kolem čtvrté hodiny odpoledne jel s automobilem Peugeot po silnici ve směru od Budíkovic na Třebíč. "Při jízdě po rovném úseku komunikace vyjel na krajnici, strhl řízení do protisměru a vyjel do silničního příkopu, kde narazil do kmene vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě se řidič zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen do třebíčské nemocnice na ošetření. U jednapadesátiletého muže provedli policisté dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,65 promile alkoholu", informovala J. Kroutilová s tím, že řidiči zadrželi řidičský průkaz. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla škoda přibližně za dvacet tisíc korun. Případ dále prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Podnapilý muž skončil s autem v příkopu
V neděli 29. listopadu jel před polednem řidič automobilu Škoda Felicia po silnici ve směru od Pacova na obec Pošná na Pelhřimovsku. "V prudké zatáčce dostal smyk, který nezvládl, vyjel na nezpevněnou krajnici a poté s vozidlem narazil do silničního příkopu, kde se automobilem převrátil na bok. Policisté provedli u pětašedesátiletého řidiče dechovou zkoušku a naměřili u něho hodnotu 0,42 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů J. Kroutilová. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz, policistům se snažil utéct
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaadvacetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V sobotu 28. listopadu jel po osmé hodině ráno s automobilem VW Passat po silnici v obci Mrákotín na Jihlavsku. "Automobil chtěli policisté zastavit, na výzvu ale řidič nereagoval. Následně vozidlo zastavil a snažil se utéct. Policisté muže zadrželi. Zjistili, že se jedná o muže, který má od loňského podzimu uložen soudem trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu dvou let", uvedla mluvčí s tím, že zadrženého muže odvezli policisté k provedení nezbytných úkonů na oddělení policie. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič měl přes jedno promile alkoholu
V neděli 29. listopadu zastavili policisté po půlnoci v Havlíčkově Brodě automobil Dacia Dokker, který jel ve směru od ulice Havířská na ulici Průmyslová. Vozidlo zastavili a provedli kontrolu. "Řidičem vozidla byl pětapadesátiletý muž, který se podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota u něho činila 1,14 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala J. Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Eva ŠINKOVSKÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je úterý 26. leden
(13. leden kalendáře iuliánského)
• 2021 rok křesťanského letopočtu
• 7510 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 26. 1.:
Úterý po neděli třetí po Zjevení Páně Sv. Polykarpa, biskupa a mučedníka
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 13. 1. (26. 1.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: