Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

Netopýr v trolejbusu…

Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

Dvojitá pomsta pana domácího

Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

Vzpomínka na Bosého Laca

Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

Zloděj od svatého Jana…

Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Zrestaurovaná socha Tomáše Garrigua Masaryka v Humpolci bude slavnostně odhalena 28. října
Sdílet článek
Zrestaurovaná socha Tomáše Garrigua Masaryka se koncem července vrátila zpět na své místo do parku na Tyršově náměstí v Humpolci. Oficiální slavnostní odhalení opravené sochy včetně doprovodného programu plánuje město Humpolec tematicky na 28. října.
image-1
Zaslouženou péči v ateliéru restaurátorů dostal první československý prezident od Humpolce ke svým letošním 170. narozeninám. Řeč je samozřejmě o jeho soše, kterou se Humpolečtí pyšní na Tyršově náměstí od roku 1937. Za svou existenci si ale zažila tři politicky vynucené deinstalace a tři velké návraty. Pro Humpolecké se tak stala symbolem demokracie a svobody, ovšem zub času i náročná stěhování poznamenaly nejen její vzhled, ale hlavně její technický stav. „Při hloubkové sondě restaurátoři zjistili, že šrouby spojující její díly jsou značně zkorodované, zvlášť v nohách sochy, kde byly na hranici životnosti. Zároveň se zaměřili na oživení jejího vzhledu, ovšem s velkým citem a respektem k zachování původní patiny i známek stáří nebo stop po historických zkušenostech,“ uvedl starosta Humpolce Karel Kratochvíl, který sochu Masaryka navštívil přímo u restaurátorů v ateliéru brněnské společnosti Marston-CZ.

Deinstalace a převoz zhruba devět set kilogramů vážícího a přes tři metry vysokého Masaryka z Humpolce do Brna se uskutečnily letos 19. května. Mezitím došlo také k dokončení revitalizace parku, jemuž socha dominuje. Obnova začala dle návrhu zahradní architektky Evy Jonešové letos v březnu. „Návrh revitalizace byl cíleně jednoduchý proto, aby nepotlačil význam a hmotu sochy a aby zachoval záměr důstojně obnovit tento pietní prostor,“ zmínil již dříve místostarosta Humpolec Vlastimil Brukner. Už jen růže čekají na správný čas k vysazení, který nastane letos na podzim. Slavnostní představení opravené sochy a obnoveného parku plánuje město Humpolec na 28. října ku příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu.

Autorem humpolecké bronzové sochy prvního československého prezidenta je sochař Vincenc Makovský. Masaryk byl na Tyršovo náměstí před architektonicky cennou Medovu vilu od Josefa Gočára instalován v roce 1937. Už o tři roky později ji Humpolečtí sundali a ukrývali před německými nacisty. V roce 1945, tedy po skončení druhé světové války, sochu opět instalovali tam, kam patřila. Jenže v roce 1959 se stala trnem v oku komunistům. Ti ji uložili do skladu radnice na devět let, do roku 1968, kdy ji Humpolečtí znovu postavili k Medově vile. Poslední, třetí politická deinstalace sochy se odehrála v roce 1972. Po sametové revoluci vznikl v Humpolci takzvaný přípravný výbor, který usiloval o to, aby se socha Tomáše Garrigua Masaryka vrátila, což se podařilo 10. března 1990.

Foto: Deinstalace sochy a její převoz do ateliéru restaurátorů
- zprav -
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 25. září
(12. září kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 25. 9.:
Pátek po neděli šestnácté po Svatém Duchu
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 12. 9. (25. 9.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: