Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

Netopýr v trolejbusu…

Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

Dvojitá pomsta pana domácího

Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

Vzpomínka na Bosého Laca

Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

Zloděj od svatého Jana…

Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Město Velké Meziříčí pokračuje v obnově hrobky rodiny Kallabovy
Sdílet článek
Hrobka rodiny Kallabovy, která patří mezi nejvýznamnější hroby na starém hřbitově na Moráni, prošla první fází obnovy. Poté, co v loňském roce nechalo město opravit zadní stěnu náhrobku, pokračují nyní práce na obnově samotné plastiky pod vedením akademického sochaře Vlasty Douši.
image-1
Předmětem druhé fáze opravy hrobky je kompletní rekonstrukce přední části objektu, tedy pískovcového podstavce s litinovou plastikou. Pískovcový sokl s plastikou, dominanty celého objektu, prochází během čtvrt roku obnovou. Dočkají se mechanického očištění, obnovy barev i spárování, dotvoření kovových doplňků a nového nátěru. Druhou etapu oprav kulturní památky za 207 000 korun uhradí, tak jako tu předchozí, město s přispěním krajské dotace. Ta pokryje zhruba polovinu nákladů. V rámci první fáze opravy, která proběhla na podzim loňského roku, nechalo město opravit bezmála šestimetrovou stěnu v zadní části náhrobku. Vlhkost pronikající do cihlového zdiva a teplotní změny způsobily během let nedůstojný stav celého objektu. Stavební práce zahrnující čištění povrchů objektu, rekonstrukci původní a doplnění nové modelace či další stavební práce vyšly na 750 000 korun. Necelou polovinu nákladů uhradila dotace Kraje Vysočina z programu Památky 2019.

Hrobka velkomeziříčské podnikatelské rodiny Kallabovy se nachází ve východní části hřbitova u obvodní zdi, označena je číslem 15. Původně se kolem hrobky nalézala litinová ohrádka, která se však nedochovala. Centrálním bodem hrobky je velký podstavec, na kterém je litinová socha znázorňující ženskou postavu s knihou v ruce opírající se o kříž. Za sochou ve zdi se nachází povětšinou prázdné výklenky, ve kterých bývaly desky s nacionály zemřelých. Dodnes se dochovala pouze jedna deska v němčině, na které je uveden František Kallab s manželkou. Z šesti náhrobků patřících členům rodiny se podařilo zachránit jen čtyři, a z toho pouze tři zůstaly na původním místě.

Rodina Kallabova byla stará soukenická a podnikatelská rodina, která žila ve Velkém Meziříčí po mnohé generace. Jejich předkové bývali cechmistři. V roce 1846 založil poslední cechmistr František Kallab se svými syny továrnu na sukno. Ta se brzy rozrostla do obřích rozměrů se skoro pětistovkou zaměstnanců, a jejich sukno se pro svoji jemnost stalo velmi žádaným nejen na domácím, ale i zahraničím trhu. Díky zakládání nadací se František Kallab ve Velkém Meziříčí zasloužil o rozvoj vzdělanosti a její dostupnosti pro chudé žáky.
Michaela HUDKOVÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 25. září
(12. září kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 25. 9.:
Pátek po neděli šestnácté po Svatém Duchu
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 12. 9. (25. 9.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: