Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
26.5.: Třem bráškům z vlčí smečky v táborské zoologické zahradě je tento měsíc přesně pět let

26.5.: Tvůrci a výrobci betlémů mohou letos svá díla vystavit na vánoční expozici v muzeu v Třebíči

26.5.: Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu!

26.5.: Od krajských nemocnic na Vysočině začnou mizet triážní stany, první v Pelhřimově

26.5.: Nová hra Vysočinou za skleněnkou představí dětem kouzlo i tajemství sklářského řemesla

26.5.: Na střeše hejtmanství v Jihlavě se zabydlely včeličky

26.5.: Muzeum představí osud jedné třešťské rodiny na výstavě Zůstal nám po nich jen název ulice

26.5.: Kriminalisté v Třebíči dopadli muže, který vyráběl a distribuoval pervitin

26.5.: Dvůr historického Kurfürstova domu v Přibyslavi rozkvetl

25.5.: U Sejřku na Bystřicku narazil vlak do stromu, nikdo se nezranil

25.5.: Muž z Třebíčska se pohyboval v Jihlavě, přestože ji má zakázanou

25.5.: Hrad Roštejn se pro veřejnost otevře v úterý 2. června

25.5.: Energetické aukce mohou spotřebitele vyjít draho kvůli smluvním pokutám nebo nevýhodným cenám elektřiny či plynu. Spotřebitelé, mějte se na pozoru před pochybnými aukcionáři

25.5.: Chcete jít do ZOO Tábor i se psem? Žádný problém, pokud ho ovládáte

25.5.: Bazén E. Rošického v Jihlavě se otevře až na podzim; Vodní ráj se chystá na Beachvolejbalové léto

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Pan farář ze Zhoře a jeho koník Vanek

Netopýr v trolejbusu…

Jak děda František na přímluvu křtinské Panny Marie vstal z mrtvých…

Dvojitá pomsta pana domácího

Bedřichovák v zeleném, aneb pomsta svobodníkova a předpisů nedbalý kocour…

Vzpomínka na Bosého Laca

Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

Zloděj od svatého Jana…

Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Překračování nejvyšší povolené rychlosti je na denním pořádku
Sdílet článek
Policisté na Vysočině se kromě každodenních kontrol dodržování všech opatření souvisejících s vyhlášeným nouzovým stavem zaměřují od poloviny minulého týdne také na stále častější kontroly řidičů a na jejich chování v silničním provozu. I když vládními opatřeními omezený pohyb osob se projevuje v našem kraji ve snížení intenzity silničního provozu, silnice bez kolon lákají některé řidiče k příliš rychlé, agresivní a nebezpečné jízdě.
image-1
Proto policisté do silničních kontrol zapojili všechna vozidla pro skrytý dohled, která jsou vybavena radarem. Policisté dohlížejí na kázeň řidičů nejen na dálnici D1, kde v některých úsecích znovu začala modernizace, ale také na silnicích nižších tříd na území celého kraje. Kontroly se soustředí zejména v místech, kde dochází k častým dopravním nehodám a kde příliš rychlá a bezohledná jízda ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu.

„Lze říci, že se po vyhlášení nouzového stavu každodenní provoz na silnicích z hlediska jeho intenzity výrazně snížil. Je to patrné zejména v době ranních a odpoledních špiček, kdy je na všech komunikacích slabší provoz. Bohužel v silničním provozu dnešních dnů se stále častěji setkáváme s řidiči, kteří nouzového stavu zneužívají a často nerespektují základní ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Proto na nadcházející prodloužený víkend připravujeme dopravně bezpečnostní opatření, v rámci něhož počítáme s nasazením vyššího počtu policistů,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Kromě překračování nejvyšší povolené rychlosti také stále častěji při kontrolách nebo šetření dopravních nehod zjišťujeme, že řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu a že naměřené hodnoty přesahují často dvě i tři promile alkoholu. Na dálnici D1, kde se znovu rozjela v některých úsecích modernizace, je vedený provoz v omezeném režimu 2 + 2 jízdní pruhy v jednom jízdním pásu. I když je v těchto úsecích rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině a v levném jízdním pruhu je zakázána jízda nákladním vozidlům, policejní kontroly zjišťují denně desítky porušení.

Policejní hlídka před několika dny, v době platnosti nouzového stavu, měřila na dálnici v modernizovaném úseku v omezení na 88,5 kilometru ve směru jízdy na Prahu rychlost. Místem projelo osobní vozidlo tovární značky BMW 535 s českou registrační značkou a jeho řidič jel rychlostí 171 kilometrů v hodině, tedy nejvyšší povolenou „osmdesátku“ překročil o 91 kilometrů v hodině. Takový přestupek nelze projednat na místě, proto policisté přestupek zadokumentovali a předali do správního řízení příslušnému správními orgánu. Další řidič projížděl v úseku s dopravním omezením na 116. kilometru směrem na Prahu, kde je snížena rychlost na 80 km/h, rychlostí 120 km/h. I jeho přestupek policisté oznámili do správního řízení. V modernizovaných úsecích tito řidiči jedoucí tak vysokou rychlostí ohrožují nejen ostatní řidiče na dálnici, ale ohrožují také všechny stavební dělníky a pracovníky firem, které se na modernizaci podílejí.

Další vysoké překročení nejvyšší povolené rychlosti jsme zjistili v pondělí 6. dubna kolem půl jedné odpoledne Na 116,5 kilometru dálnice D1, kde je rychlost snížena na 80 km/h, dálniční policisté zaznamenali ve směru jízdy na Prahu průjezd osobního vozidla Škoda Fabia s českou registrační značkou, jehož rychlost výrazně přesahovala stanovenou osmdesátku. Osmadvacetiletý řidič místem projížděl rychlostí 136 km/h. Policisté vozidlo ke kontrole zastavili na 111. kilometru a s řidičem sepsali oznámení dopravního přestupku, který nebylo možné řešit na místě uložením pokuty. Přestupek v dopravě bude postoupen do správního řízení k příslušnému správnímu orgánu, který ve věci rozhodne.

Řidiči jezdí nepřiměřenou rychlostí i na ostatních silnicích celého kraje. Uplynulý víkend policisté zjistili několik desítek přestupků, které se týkaly překročení nejvyšší povolené rychlosti. Obcí Hubenov, kde je stanovená maximální povolená rychlost na 50 km/h, projížděl po silnici II/602 řidič osobního vozidla rychlostí 93 km/h. Na silnici I/38 v obci Radostín projížděl řidič osobního vozidla rychlostí 93 km/h. Všechny zjištěné přestupky, které nelze vyřešit na místě uložením pokuty v příkazním řízení, policisté zadokumentují a předají do správního řízení příslušnému správnímu orgánu obce s rozšířenou působností.

Policisté v žádném případě nebudou tolerovat nekázeň řidičů a všichni, kteří nehodlají dodržovat zásady bezpečné jízdy a budou porušovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí počítat s přísnými sankcemi v horních hranicích zákonem stanovených sazeb.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je středa 27. květen
(14. květen kalendáře iuliánského)
• 2020 rok křesťanského letopočtu
• 7509 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 27. 5.:
Středa po neděli po Nanebevstoupení Páně Sv. Bedy Ctihodného, vyznavače a Učitele Církve
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 14. 5. (27. 5.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: