Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
18.1.: Život mezi ortodoxními židy; třebíčská fotografka pronikla do uzavřené komunity v Jeruzalémě

18.1.: Studenti novoměstského gymnázia se podílejí na budoucí podobě nového dětského oddělení

18.1.: Renesance sekce České nukleární společnosti „Ženy v jádře“ započala v Třebíči

18.1.: Pozorování úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 od 4.33 hodin z jihlavské brány

18.1.: Krajská správa a údržba silnic Vysočiny: Nastala nutnost doplnění posypu ve skladech

18.1.: Desatero pro řidiče pro zimní cesty Vysočinou

18.1.: Bez domácího mazlíčka si neumí život představit 56 % obyvatel Vysočiny

17.1.: V Zadní synagoze v Třebíči představí výstavu Proměny třebíčské židovské čtvrti

17.1.: Posledním dnem pro podání přiznání k dani silniční za rok 2018 je 31. leden 2019

17.1.: Na autobusovém nádraží v Třebíči probíhá rekonstrukce toalet

17.1.: Město připravuje revitalizaci okolí viaduktu

16.1.: „Masaryk“ se cestou do Brna zastavil v Pelhřimově

16.1.: Válečné hroby nyní i v chytrém telefonu

16.1.: V jihlavském muzeu bude otevřena výstava s titulem Kočárky babičky Boženky

16.1.: V Třebíči v neděli vystoupí dechová hudba Straňanka ze Strání

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
8) Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

7) Zloděj od svatého Jana…

6) Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

5) Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

4) Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

3) Atentát na Vladimíra Iljiče v Kollárově škole

2) Kalamita na lince A

1) Děda, jehož se Husák bál

Dřevěné mlýny, Bedřichov

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Výstava Františka Skály s titulem Cesty v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě
Sdílet článek
Slavnostní vernisáží ve čtvrtek 20. února v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici 10 v Jihlavě bude zahájena výstava Františka Skály s titulem Cesty.
image-1
František Skála jako široce rozkročená umělecká osobnost je širší veřejnosti znám už od dob razantního nástupu skupiny Tvrdohlaví či svou výstavou v pražském Rudolfinu v roce 2004. Jeho práce je prodchnutá jedinečnou fantaskní poetikou a smyslem pro nadsázku. Oproti běžnému spíše technicistnímu pojetí multimediálního uměleckého projevu hojně využívá přírodních materiálů (nejčastěji dřevo), které ovšem neváhá kombinovat např. s plasty (ty ale v jeho podání opět nabývají podob tajuplného mytického světa) a probouzí tak v divácích živou formou otázky rozporu a souladu přírodního a kulturního, časového a věčného. Charakteristické jsou materiálově – smyslové kvality jeho prací, překvapivá hra s měřítkem a prostorem či magické pojetí úlohy světla. Na výstavě v OGV nazvané „Cesty“ představí mimo jiné práce z cyklu HEADLANDSEEHEADS (2003), práce k autorské knize Skutečný příběh Cílka a Lídy (2007), známá auta z dílny Saigon teamu a také poetické Listové obálky. Koncepci výstavy jako spektra různých skutečných i pomyslných cest připravil sám autor.

HEADLANDSEEHEADS
Hlavy vytvořené z mořských řas „kelp“ vyskytujících se na západním pobřeží USA. Vznikly během několika rezidenčních pobytů v Headlands Center for the Arts u San Francisca na základě grantu Arts Link program v New Yorku.
Umělec fascinovaný estetickými i technickými vlastnostmi této magické rostliny vyvinul v průběhu 90tých let originální metodu, kdy pomocí speciálně vyrobených nástrojů tvaroval obličeje způsobem zcela odlišným od všech ostatních sochařských postupů.
Sám autor o tom hovoří jako o spirituální činnosti na pomezí magie plastické chirurgie, kdy je mnohahodinová koncentrace i fyzicky náročná práce odměněna hlubokým zážitkem animace bytosti pocházející z transkulturního zásvětí.
K cyklu byla vydána kniza „Headlands – Země hlav“.

SAJGON TEAM
František Skála & spol.
Výstava představuje proslulé „SAJGONÁŘE“ vyráběné od roku 1987 až po současnost. Tyto modely vozů dostaly název od historky s nákladním automobilem, zapadnutým po nápravy do bláta poblíž rodinného sídla Františka Skály. Místo události bylo pojmenováno „Sajgon“. Během velikonočních svátků jsou každoročně vyráběna dřevěná a kovová auta z odpadových materiálů, protahována blátem, nacpávána suchou trávou, zapalována a jinak destruována k obveselení dětí i dospělých. Konstrukce vozů byly v průběhu 23 let přizpůsobeny tomuto účelu a na jejich výrobě se podílejí kromě rodiny F. Skály i další autoři. Vznikla tak originální kolekce sochařských objektů – hraček, s důrazem na patinu vytvořenou během cesty krajinou.

LISTOVÉ OBÁLKY
Každé ráno cestou do atelieru v období několika podzimních měsíců, kdy odumírající příroda předvádí svoji invenci, otrhat čerstvě probarvené favority lehce zalisovat podle druhů a tvarů, určit vzájemnou polohu, barvu a velikost. Tenhle ano, tenhle ne. To vše k oslavě světa a boží slávy.
Každá obálka obsahuje nepřenosný zážitek zázraku celodenní práce s pestrými i jemnými barevnými odstíny listů, které nelze uspokojivě reprodukovat tiskem, neboť jejich nositelem je živý materiál s nostalgickým poselstvím odchodu.

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH CÍLKA A LÍDY
Nápad vytvořit fotografický seriál v reálném lesním prostředí se zrodil v roce 1989 při dokončení legendárního seriálu Velké putování Vlase a Brady, kdy se na poslední straně objevilo několik fotografií, které zachytil tučňák Michal. Jsou na nich lesní bytosti, vytvořené F. Skálou v postmoderní atmosféře doby jako volné plastiky. (Lesojan 1988, NG; Datel 1987, Východočeská galerie v Pardubicích).
Fyzicky i časově náročná práce podobná animovanému či hranému filmu, obnášející přípravu loutek, prostředí a fotografování v reálném čase ročních období, se protáhla z dvou měsíců na dva roky a rozdělila seriál na dvě knihy. Malou „úvodní“ - Jak Cílek Lídu našel (Meandr 2006) a velkou - Skutečný příběh příběh Cílka a Lídy (Arbor Vitae 2007).
Výstava k této knize proběhla v Praze, Tokiu, Vídni a Muzeu Comiksu v Bruselu. Kniha posloužila jako předloha k filmu J. Svěráka „Kuky se vrací“.
-red-
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je sobota 19. leden
(6. leden kalendáře iuliánského)
• 2019 rok křesťanského letopočtu
• 7508 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 19. 1.:
Sobota po neděli první po Zjevení Páně Sv. Maria, Marty, Audifaxe a Abacha, mučedníků
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 6. 1. (19. 1.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: