Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
19.10.: Záchranáři na Vysočině sdílí data o pacientech s krajskými nemocnicemi, uložené údaje šetří čas

19.10.: Padesát let kulturního domu Máj v Pelhřimově

19.10.: Koncert Komorního orchestru Filharmonie Gustava Mahlera v Třebíči

19.10.: Horácké divadlo uvede v premiéře hru Svatý Václav

19.10.: Filmaři poznávali Vysočinu, Třebíč je okouzlila

18.10.: Zaměstnanci třebíčské nemocnice vysadili lípu ke 100. výročí ČSR

18.10.: Telč ochutná Italské dvojhubky Marty Kučíkové

18.10.: Novorozené děti v Třebíči bude hlídat 28 nových monitorů dechu

18.10.: Na Oktobeerfestu zvítězilo konopné pivo

18.10.: Lékárna v pelhřimovské nemocnici se přesune do hlavní budovy

18.10.: Inaugurace rektora Vysoké školy polytechnické Jihlava – Václav Báča povede VŠPJ další 4 roky

18.10.: Epilog festivalu Mahler Jihlava; pokřtěn bude překladový výběr z rozsáhlé mahlerovské monografie Henry-Louis de La Grange

17.10.: O víkendu bude uzavřená silnice do Ptáčova

17.10.: Dárek dětskému oddělení havlíčkobrodské nemocnice s "příběhem" od zaměstnanců Pleasu a.s.

17.10.: Dechová hudba Božejáci vystoupí v Třebíči ve Fóru

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
8) Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

7) Zloděj od svatého Jana…

6) Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

5) Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

4) Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

3) Atentát na Vladimíra Iljiče v Kollárově škole

2) Kalamita na lince A

1) Děda, jehož se Husák bál

Dřevěné mlýny, Bedřichov

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Výstava Františka Skály s titulem Cesty v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě
Sdílet článek
Slavnostní vernisáží ve čtvrtek 20. února v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici 10 v Jihlavě bude zahájena výstava Františka Skály s titulem Cesty.
image-1
František Skála jako široce rozkročená umělecká osobnost je širší veřejnosti znám už od dob razantního nástupu skupiny Tvrdohlaví či svou výstavou v pražském Rudolfinu v roce 2004. Jeho práce je prodchnutá jedinečnou fantaskní poetikou a smyslem pro nadsázku. Oproti běžnému spíše technicistnímu pojetí multimediálního uměleckého projevu hojně využívá přírodních materiálů (nejčastěji dřevo), které ovšem neváhá kombinovat např. s plasty (ty ale v jeho podání opět nabývají podob tajuplného mytického světa) a probouzí tak v divácích živou formou otázky rozporu a souladu přírodního a kulturního, časového a věčného. Charakteristické jsou materiálově – smyslové kvality jeho prací, překvapivá hra s měřítkem a prostorem či magické pojetí úlohy světla. Na výstavě v OGV nazvané „Cesty“ představí mimo jiné práce z cyklu HEADLANDSEEHEADS (2003), práce k autorské knize Skutečný příběh Cílka a Lídy (2007), známá auta z dílny Saigon teamu a také poetické Listové obálky. Koncepci výstavy jako spektra různých skutečných i pomyslných cest připravil sám autor.

HEADLANDSEEHEADS
Hlavy vytvořené z mořských řas „kelp“ vyskytujících se na západním pobřeží USA. Vznikly během několika rezidenčních pobytů v Headlands Center for the Arts u San Francisca na základě grantu Arts Link program v New Yorku.
Umělec fascinovaný estetickými i technickými vlastnostmi této magické rostliny vyvinul v průběhu 90tých let originální metodu, kdy pomocí speciálně vyrobených nástrojů tvaroval obličeje způsobem zcela odlišným od všech ostatních sochařských postupů.
Sám autor o tom hovoří jako o spirituální činnosti na pomezí magie plastické chirurgie, kdy je mnohahodinová koncentrace i fyzicky náročná práce odměněna hlubokým zážitkem animace bytosti pocházející z transkulturního zásvětí.
K cyklu byla vydána kniza „Headlands – Země hlav“.

SAJGON TEAM
František Skála & spol.
Výstava představuje proslulé „SAJGONÁŘE“ vyráběné od roku 1987 až po současnost. Tyto modely vozů dostaly název od historky s nákladním automobilem, zapadnutým po nápravy do bláta poblíž rodinného sídla Františka Skály. Místo události bylo pojmenováno „Sajgon“. Během velikonočních svátků jsou každoročně vyráběna dřevěná a kovová auta z odpadových materiálů, protahována blátem, nacpávána suchou trávou, zapalována a jinak destruována k obveselení dětí i dospělých. Konstrukce vozů byly v průběhu 23 let přizpůsobeny tomuto účelu a na jejich výrobě se podílejí kromě rodiny F. Skály i další autoři. Vznikla tak originální kolekce sochařských objektů – hraček, s důrazem na patinu vytvořenou během cesty krajinou.

LISTOVÉ OBÁLKY
Každé ráno cestou do atelieru v období několika podzimních měsíců, kdy odumírající příroda předvádí svoji invenci, otrhat čerstvě probarvené favority lehce zalisovat podle druhů a tvarů, určit vzájemnou polohu, barvu a velikost. Tenhle ano, tenhle ne. To vše k oslavě světa a boží slávy.
Každá obálka obsahuje nepřenosný zážitek zázraku celodenní práce s pestrými i jemnými barevnými odstíny listů, které nelze uspokojivě reprodukovat tiskem, neboť jejich nositelem je živý materiál s nostalgickým poselstvím odchodu.

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH CÍLKA A LÍDY
Nápad vytvořit fotografický seriál v reálném lesním prostředí se zrodil v roce 1989 při dokončení legendárního seriálu Velké putování Vlase a Brady, kdy se na poslední straně objevilo několik fotografií, které zachytil tučňák Michal. Jsou na nich lesní bytosti, vytvořené F. Skálou v postmoderní atmosféře doby jako volné plastiky. (Lesojan 1988, NG; Datel 1987, Východočeská galerie v Pardubicích).
Fyzicky i časově náročná práce podobná animovanému či hranému filmu, obnášející přípravu loutek, prostředí a fotografování v reálném čase ročních období, se protáhla z dvou měsíců na dva roky a rozdělila seriál na dvě knihy. Malou „úvodní“ - Jak Cílek Lídu našel (Meandr 2006) a velkou - Skutečný příběh příběh Cílka a Lídy (Arbor Vitae 2007).
Výstava k této knize proběhla v Praze, Tokiu, Vídni a Muzeu Comiksu v Bruselu. Kniha posloužila jako předloha k filmu J. Svěráka „Kuky se vrací“.
-red-
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je sobota 20. říjen
(7. říjen kalendáře iuliánského)
• 2018 rok křesťanského letopočtu
• 7507 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 20. 10.:
Posvěcení metropolitního chrámu sv. Václava v Olomouci Sv. Jana Kancia, vyznavače Sv. Vendelína, opata
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 7. 10. (20. 10.):
Mč. Sergej a Bakchus; mč. Julián, presbyter a Kesarij, diakon
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: