Homeopatický eshop:

  Nehody, krimi:

Jihlava - nehody, krimi, policie, hasiči... Jihlava - doprava

  Dopravní informace:

  Další zprávy z Jihlavy:

Jihlava - náměstí...

  Kultura v Jihlavě:

Jihlava - kultura...

  Jihlava - Revue:

Jihlava - denní zpravodajství:

R E K L A M A :


Sdílet tento článek
5.6.2013 (11:33)
Zvířata v nových expozicích AFRICKÉ SAVANY v jihlavské zoo
ŽIRAFY Žirafa je mohutný sudokopytník, nejvyšší ze všech suchozemských živočichů. Dospělí samci mohou měřit až 5,5 metru a vážit až 900 kilogramů. Jejich přirozeným prostředím jsou africké savany a otevřené pláně. Díky dlouhému krku může spásat listí na stromech i ve výškách, kam žádná jiná zvířata nedosáhnou. V přírodě žirafy netvoří stálá stáda, ale žijí ve volných skupinách, jejichž složení se ze dne na den mění. Z celkem 9 poddruhů žiraf chová jihlavská zoo hned dva:
Žirafa Rothschildova (Giraffa camelopardalis rothschildi)
Tříletý sameček ZUBERI původem z belgického Bellevaerde parku
Tříletý sameček MANU z ostravské zoo
Tento poddruh žirafy byl pojmenován po britském bankéři, politikovi a hlavně zoologovi L. W. Rothschildovi. Od ostatních poddruhů je snadno odlišitelný ve zbarvení srsti – typické jsou tmavohnědé kaňkovité nebo obdélníkové skvrny se slabšími krémově zbarvenými liniemi okolo. Dnes žijí v chráněných oblastech Keni a Ugandy (dříve i v Súdánu), patří mezi ohrožené druhy.
V České republice chová žirafy Rothschildovy celkem 9 zoologických zahrad.

Žirafa síťovaná (Giraffa camelopardalis reticulata)
Dvouletý sameček PAUL z německé Zoo Münster
Název tohoto poddruhu je odvozen od červenohnědých skvrn oddělených od sebe bílou sítí. Žijí v Somálsku, Keni a Etiopii. Jihlava je třetí zoologickou zahradou v České republice, kde chovají žirafy síťované (ještě Zoo Brno a Dvůr Králové n. Labem)

OSTATNÍ:

Fenek (Vulpes zerda)
nazýván též fenek berberský je nejmenší liška na světě (váží do 1,5 kilogramu, měří do 22 centimetrů). Tato malá pouštní šelma má (vzhledem k velikosti těla) největší uši ze všech psovitých. Slovo „fenek“ pochází z arabského fanak, což znamená liška. Nápadné jsou obrovské ušní boltce, které mohou být dlouhé až 15 cm. Díky nim fenek nejen dobře slyší, ale může se jimi i ochlazovat. Dalším důležitým smyslem je zrak – fenci vidí velmi dobře i v šeru. Barva srsti je světlá, na končetinách, břiše a obličeji bílá a špičku ocasu mají černou. Před rozpáleným pískem mají tlapky chráněné hustou srstí.
V přírodě se vyskytují v pouštních oblastech severní Afriky a Sinajského a Arabského poloostrova. Jsou výborně přizpůsobení k životu v písečných pouštích, před slunečním žárem se schovávají v hlubokých norách, které vyhrabávají pod kameny a kořeny rostlin.
Žijí v rodinných skupinách, jsou velmi aktivní, hraví a pohybliví. Cítí-li se ohroženi, dokážou se velice rychle zahrabat do písku.
Na lov se vydávají v noci, za potravu jim slouží ještěři, ptáci a jejich vejce, hmyz, ale i drobní hlodavci. Pojídají i kořínky, hlízy a cibule rostlin.
V Jihlavě: samec ze Zoo Olomouc, samice z polské Zoo Lodz
V ostatních zoo: Dvůr Králové, Olomouc, Praha

Kočka pouštní (Felis margarita)
nazývaná také kočka písečná je jedna z nejmenších divokých kočkovitých šelem (váží do 3,5 kg, měří do 60 cm). Od kočky domácí se kromě velikosti odlišuje také nápadně širokou hlavou a velkými ušními boltci. Její domovinou je severní Afrika a Arabský poloostrov, výskyt zasahuje přes Afghánistán až do Pákistánu. Žije v písečných nebo kamenitých pouštích, i v pouštních horských oblastech.
Při lovu používá výborně vyvinutý čich a sluch. Svou kořist dokáže slyšet i pod vrstvou písku. Loví hlavně pískomily, ale i hmyz, ještěrky, ptáky nebo hady.
Jako jedna z mála kočkovitých šelem není ohrožena úbytkem svého přirozeného prostředí, ani místní obyvatelé ji nezabíjí – údajně totiž dělala společnost proroku Mohamedovi a to ji chrání.
V Jihlavě: zatím pouze samec z francouzské Zoo Mulhouse
V ostatních zoo: Brno, Ohrada

Nahoře v pavilonu – expozice se speciálně upraveným světelným režimem, který umožňuje pozorovat zvířata s noční aktivitou:

Komba senegalská (Galago senegalensis senegalensis)
Nazývána též komba ušatá. Roztomilá africká poloopice s mohutnýma očima, pro dobré vidění ve tmě. Patří mezi typické obyvatele savan, velmi atraktivní a pohyblivý druh (pohybují se dlouhými skoky ve vertikální poloze).
Komby jsou noční stromová zvířata, samci žijí samotářsky, samice v menších skupinách s mláďaty.
V českých zoo jsou komby chovány výjimečně (tento druh ještě v Zoo Plzeň, Praha a Ostrava?) Známé je anglické označení pro kombu – bushbaby.
V Jihlavě: dva samci ze Zoo Riga (Lotyšsko)

Komba Garnettova (Otolemur garnettii)
Další zástupce komb v Jihlavě, je poněkud větší než komba senegalská, umožňuje proto vidět velkou rozmanitost v rámci jedné taxonomické skupiny.
Také tento druh je chován velice zřídka (v ČR Ostrava a Plzeň), jedná se tedy o druh velmi chovatelsky cenný a zajímavý.
Živí se ovocem a různými drobnými živočichy (pojídá mravence, termity, slimáky i ptáky)
Výskyt: hornaté a pobřežní lesy a lesy v blízkosti řek východní Afriky.
V Jihlavě: samec ze Zoo Plzeň

Tarbík velký (Jaculus orientalis)
v Jihlavě už zastoupený - tři samičky a jednoho samce (ze Zoo Plzeň a z privátních chovů) chová jihlavská zoo od roku 2011 (dříve v noctunariu v africké vesnici Matongo).
Atraktivní druh, tzv. „králičí myš“. Zatím se u nás nerozmnožovali, při přemístění na větší plochu významně rostou šance na reprodukci.
Tento africký hlodavec je velice oblíbený pro svůj vzhled i čilost. Dokáže vyskočit i do výšky jednoho metru. V přírodě obývá rozmanitá stanoviště od písčitých polopouští po mořská pobřeží a svahy hor. Hrabe si až 2 metry hluboké spirálovité chodby s komůrkou na konci. V nejchladnějších a nejdeštivějších obdobích roku může upadnout do strnulosti podobné zimnímu spánku.
Živí se převážně kořínky, listy, hlízy a semeny, které hledá hlavně v noci. Dorůstá asi 12 cm (ocas až 20 cm). Zadní končetiny má až 4x delší než přední, ocásek tvoří oporu těla, předními si přidržuje potravu u tlamičky.
Mimo Jihlavu ještě Zoo Plzeň a Praha

Kaloň rodriguezský (Pteropus rodricensis)
tohoto nedávno velmi ohroženého (a člověkem zachráněného) savce chová jihlavská zoo již od roku
2003 a narodilo se zde celkem 37 mláďat. Podle celosvětové databáze chovu zvířat v zoologických zahradách se Jihlava řadí na druhé místo v počtu odchovaných mláďat tohoto vzácného druhu (hned za Zoo Jersey) a významně se tak podílí na zajištění chovu tohoto druhu. (V loňském roce proběhl například transport těchto kaloňů do holandské Zoo Amsterdam) 
Kaloni patří do jednoho ze dvou podřádů letounů, což jsou savci příbuzní netopýrům. Jejich tělo se podobá netopýřímu, hlava ale připomíná lišku (v angličtině jsou nazýváni Flying fox – létající lišky). Patří mezi býložravce – živí se převážně sladkými ovocnými plody. 
Kaloň rodriguezský je nazýván též kaloň zlatý, jeho původní domovinou je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Převážně kvůli ničení jeho přirozeného prostředí je dnes zapsán na seznamu ohrožených endemických druhů a zařazen do několika mezinárodních záchovných programů. Na ostrově Rodrigues byla jeho populace takřka vyhubena, známý zoolog a spisovatel Gerald Durrel odchytl několik posledních volně žijících kaloňů a založil úspěšný chov ve své zoo na ostrově Jersey - po několika letech se tak mohli vrátit zpět do přírody. 
V Jihlavě budou nyní dvě skupiny - první zůstane v noctunariu africké vesnice Matongo, druhá našla zázemí v novém africkém pavilonu. Více skupin tak umožní lepší management a kontrolu reprodukce tohoto vzácného druhu.
V ČR chován ještě v Olomouci, Plzni a Praze

Daman stepní (Heterohyrax brucei) je drobný savec, jehož původní domovinou je Etiopie, Egypt, Somálsko a jižní Afrika. Vyskytuje se až do výšek přes 3000 metrů nad mořem.
Jedná se o chovatelsky velmi zajímavý druh - v ČR vůbec nezastoupený, je chován v německých privátních chovech a několika německých zahradách (Tierpark Bernburg). v Plzni
Živí se listy akácií a různými výhonky.
Žijí v poměrně velkých skupinách (čítajících až 30 jedinců), často společně se skalními damany.
V Jihlavě: zvířata z Tierparku Cottbus (Německo)
Kateřina KOSOVÁ


  Další denní zpravodajství na Iglau.cz:

 • 26.6.2014 (19:49)
  Odstávka krytého bazénu E. Rošického v Jihlavě
 • 25.6.2014 (10:58)
  Univerzita třetího věku se rozloučí s absolventy
 • 24.6.2014 (12:55)
  Výstava paličkovaných krajek v Telči
 • 18.6.2014 (17:43)
  Židovské památky na Vysočině
 • 18.6.2014 (15:14)
  V Jihlavě vzniká Středisko výchovné péče
 • 28.5.2014 (22:09)
  Studenti z Jihlavy postavili na Marsu „Trilobita“ z vlnité lepenky
 • 27.5.2014 (21:38)
  Muzejní a galerijní noc 2014 v Jihlavě
 • 27.5.2014 (11:51)
  Výstava fotografií Gruzie, má láska v jihlavském museu Vysočiny
 • 14.5.2014 (10:43)
  Bleší trh praská ve švech
 • 13.5.2014 (17:05)
  Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2014
 • 8.5.2014 (12:50)
  Kristina Fialová - viola a Dominika Ťuková - harfa vystoupí ve Filharmonii G. Mahlera
 • 8.5.2014 (12:24)
  Kandidáti do rektorských voleb
 • 8.5.2014 (12:38)
  Zoologická zahrada láká na nová mláďata i ukázky dravců
 • 8.5.2014 (11:48)
  Trh řemeslné výroby na Masarykově náměstí v pátek 9. května
 • 27.6.2013 (14:59)
  Do jihlavského muzea o prázdninách i v pondělí!
 • 27.6.2013 (14:58)
  Jihlavská zoo má svým návštěvníkům stále co nabídnout
 • 27.6.2013 (14:53)
  Za vysvědčení na zmrzlinu do zoo
 • 19.6.2013 (14:04)
  Premiéra Nejstarší řemeslo aneb Hra o šesti zatměních v sobotu v Horáckém divadle
 • 19.6.2013 (13:24)
  Jihlavské Havíření přinese koncerty, divadla a slavný havířský průvod
 • 18.6.2013 (15:01)
  Ťan-Šan: Vrcholy a jezera Nebeských hor
 • 10.6.2013 (13:56)
  Jihlavská polytechnika rozšířila ediční řadu Učená Jihlava
 • 5.6.2013 (11:45)
  Fotografie v musejní kavárně připomenou historii havířských průvodů v Jihlavě
 • 30.5.2013 (16:06)
  Otevírací doba sauna u bazénu E. Rošického v Jihlavě v červnu
 • 29.5.2013 (17:13)
  Zahájení letní sezóny na Vodním ráji v Jihlavě bude kvůli počasí odloženo; od soboty mohou návštěvníci omezeně procházet z kryté části do venkovní
 • 29.5.2013 (14:42)
  Jihlavští studenti postavili z vlnité lepenky dálniční dvojmost u Píště
 • 27.5.2013 (17:04)
  Ukrajinští studenti na návštěvě v Jihlavě
 • 24.5.2013 (16:25)
  Uzavření Jihlavského tunelu v Jihlavě
 • 23.5.2013 (15:02)
  Kontejnerů na textil přibývá, přibývají však i starosti s pořádkem
 • 19.5.2013 (14:08)
  Všichni jsme stvořeni z lásky
 • 19.5.2013 (14:03)
  Muzejní a galerijní noc 2013 v Jihlavě
 • 17.5.2013 (14:08)
  První dva žirafí samci Zuberi a Paul konečně v Jihlavě!
 • 13.5.2013 (18:18)
  Výstava Ateliér Malby a ilustrace SUPŠ Jihlava-Helenín v galerii Alternativa
 • 9.5.2013 (16:43)
  Výstava NATVRDLÍ A TVRDÉ v jihlavské galerii Vysočiny
 • 25.6.2009 (10:20)
  Začátek prázdnin ztíží dopravu v celé střední Evropě
 • 21.5.2009 (09:51)
  Nové tarify MHD a elektronická peněženka se odkládají
 • 17.5.2009 (14:08)
  Zákazníci městské dopravy v Jihlavě budou moci používat elektronickou kartu
 • 14.5.2009 (22:36)
  Dům Matky Boží 24...
 • 30.6.2008 (00:58)
  Časové jízdné v městské dopravě v Jihlavě bude dražší
 • 30.6.2008 (00:55)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 27.6.2008 (00:01)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 25.6.2008 (23:54)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 24.6.2008 (23:52)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 24.6.2008 (00:17)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 22.6.2008 (21:34)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 20.6.2008 (00:18)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 17.6.2008 (21:45)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 15.6.2008 (23:25)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 13.6.2008 (23:55)
  Kamenné památky na cestě ke kapličce svatého Antonína
 • 12.6.2008 (23:25)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 11.6.2008 (22:11)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 10.6.2008 (23:08)
  Podél silnic na Vysočině přibývají odpadky
 • 10.6.2008 (23:06)
  Jihlavská městská policie zkontroluje přesnost tachometrů
 • 10.6.2008 (23:04)
  Jak se opravoval kostel u minoritů aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 9.6.2008 (23:14)
  Jak se opravoval kostel u minoritů v Jihlavě aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 8.6.2008 (22:32)
  Jak se opravoval kostel u minoritů v Jihlavě aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 4.6.2008 (22:05)
  Jak se opravoval kostel u minoritů v Jihlavě aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 3.6.2008 (23:23)
  Jak se opravoval kostel u minoritů v Jihlavě aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 2.6.2008 (23:40)
  Jak se opravoval kostel u minoritů v Jihlavě aneb Hledání minulosti pod nánosy prachu
 • 1.6.2008 (22:05)
  Maličkost
 • 25.5.2008 (22:59)
  Jihlavský tunel bude od pondělí do čtvrtka uzavřen
 • 20.5.2008 (00:06)
  Májové sobotní pracování
 • 19.5.2008 (00:16)
  Jedno neobyčejné květnové ráno
 • 19.5.2008 (00:14)
  Mladý řidič zemřel při nehodě u Pluhova Žďáru
 • 10.5.2008 (13:03)
  U obce Jámy na Žďársku zemřeli dva mladí muži
 • 7.5.2008 (00:10)
  O chrámu Božského Srdce páně v Malém Beranově
 • 6.5.2008 (00:06)
  O chrámu Božského Srdce páně v Malém Beranově
 • 4.5.2008 (23:15)
  Malý Beranov - z historie kostela Božského Srdce páně

 • Publicistika:

  Krátké ohlédnutí za Augustem Prokopem
  Čas neúprosně utíká a tak až nyní, více jak s měsíčním zpožděním, můžeme si připomenout 170. výročí narození významného jihlavského rodáka, Augusta Prokopa. Narodil se 15. srpna 1838 v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí čís.54.

  celý text článku...

  26. leden 2013Glosa
  (Leo Švančara)
  Dneškem jsme legalisovali nacikomunismus
  Před 14 dny bych považoval volbu Zemana za presidenta za poměrně neutrální, až snad tu lepší možnost... A v těch 14 dnech neuvěřitelné kampaně jsme dostali jakoby zázrakem z Nebes ještě jednu šanci - a nejspíše v naší generaci tu poslední.
  Pokračování . . .

  R E K L A M A :
  Nový fotografický web Tomáše Blažka
  6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
  Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

  • zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!  výdělek na internetu

  Astrologie, hermetika:
  NEJČASTĚJŠÍ VAŠE ODTÁZKY:
  (astrologie, EFT, aktivní formace
  vašeho podvědomí, hypnosa, horoskopy...)

  • Co je podmínkou, aby člověk uměl vykládat horoskopy ? »
  - 5 příspěvků,
  naposledy přidán 2.6.2011 (19:36)

  • Je postavení mých hvězd osudové a nevyhnutelné? »
  - 2 příspěvky,
  naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)

  • Co je to EFT »
  - 2 příspěvky,
  naposledy přidán 12.2.2009 (15:24)


  Užitečné informace z Jihlavy:

  Úřady v Jihlavě:

  Jihlava - kultura, zábava:

  Jihlava - ostatní:

  Jihlava, zajímavosti: