Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
22.10.: Čmuchalové 01: Mladí detektivové mají stopu!

22.10.: Vysočina začala s rekordním sázením lip; slaví tak 100 let republiky

22.10.: V Telči předají ceny žákům, studentům a školským zařízením

22.10.: Slavnostní koncert k 100. výročí vzniku Československa ve Velké Lhotě

22.10.: Pěstitelé potvrzují pokles výnosů brambor

22.10.: Průvodce zdravým stravováním v Jihlavě

22.10.: Kůrovcová kalamita na Vysočině v číslech; 150 tisíc kůrovců stačí na napadení až osmi nových zdravých stromů

21.10.: Výsadba ovocných stromů na ovčí pastvině

21.10.: Největší česká medaile a Světová růže pro pelhřimovské Muzeum rekordů

20.10.: Kraj Vysočina vydává nástěnný kalendář s motivem vzrostlých stromů

20.10.: Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Kytice na motivy balad K.J. Erbena

20.10.: Dvořákova hudba rozezní New York

19.10.: Záchranáři na Vysočině sdílí data o pacientech s krajskými nemocnicemi, uložené údaje šetří čas

19.10.: Padesát let kulturního domu Máj v Pelhřimově

19.10.: Koncert Komorního orchestru Filharmonie Gustava Mahlera v Třebíči

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
8) Jak lokomotivy na hlavním nádraží vždy dobře předpovídaly počasí…

7) Zloděj od svatého Jana…

6) Jak hrozná kletba pana Kreuzera zabila dvanáct lidí

5) Jak si paní Marie v helenínské kapli vymodlila hodinku šťastné smrti

4) Kdo chce kam – aneb jak se tajemníkovi KSČ zázračně vyplnilo jeho přání…

Tramvaje z Jihlavy do Dřevěných mlýnů…

3) Atentát na Vladimíra Iljiče v Kollárově škole

2) Kalamita na lince A

1) Děda, jehož se Husák bál

Dřevěné mlýny, Bedřichov

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Řešení zimní situace na území kraje Vysočina
Sdílet článek
Hejtman kraje Vysočina v pondělí 11. ledna dopoledne svolal informační schůzku pracovní skupiny Doprava (část Krisového štábu kraje Vysočina). Podle informací zástupců krajských složek Integrovaného záchranného systému byla extrémní sněhová nadílka na Vysočině zvládnuta s maximálním nasazením veškeré techniky a lidského potenciálu bez nutnosti vyhlášení kalamitního stavu. 
Jedno z důležitých doporučení dnešního dne hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka se vztahuje k možnému rychlému odtávání velké sněhové pokrývky. "Okamžitým úkolem tajemníka krajské povodňové komise je preventivně prověřit současný stav a kapacitu vodních nádrží", nařídil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. 
Informace složek Integrovaného záchranného systému kraje Vysočina:
Zdravotnická záchranná služba: "Denní frekvence výjezdů se pohybovala v minulých dnech na cca 100 výjezdech za 24 hodin, což je obvyklý stav. Během víkendu jsme ošetřili čtyři úrazy související s náledím. Díky sanitním vozům s pohonem 4x4 nebyl žádný problém s dodržením dojezdových časů," uvedla ředitelka ZZS kraje Vysočina Vladislava Filová.
Hasičský záchranný sbor: "Od 8. ledna do dnešního dopoledne jsme zasahovali u  29 událostí v souvislosti se sněhovými přeháňkami. Sedmnáctkrát jsme poskytovali technickou pomoc - jednalo se především o odstranění popadaných stromů z komunikací Vysočiny. Ve zmiňovaných dnech jsme asistovali u 12 lehkých dopravních nehod. Během víkendu jsme byli preventivně posíleni další technikou ze Záchranného praporu HZS ČR Hlučín. Jednalo se o dvě vyprošťovací auta, která jsme naštěstí nemuseli použít. Během neděle jsme je odeslali zpět na základnu," informoval ředitel Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Drahoslav Ryba.
Policie ČR, Krajské ředitelství Jihlava: "Během víkendu jsme vyjížděli k 31 událostem, 7 dopravních nehod bez těžkých zranění jsme řešili na dálnici D1," uvedl Miloš Trojánek, náměstek pro vnější službu Krajského ředitelství Policie kraje Vysočina.
Krajská správa a údržba silnic: "Denně máme v terénu 270 osob a veškerou techniku - 124 sypačů vč. nové letos pořízené techniky, 105 traktorových radliček a 25 nakladačů. Za  poslední víkend jsme ujeli 114 721 km, spotřebovali 2840 t soli, 589 tisíc litrů solanky a více než 5 tis. tun inertu. Denní náklady na intenzivní zimní údržbu krajských komunikací se pohybují za hranicí 4 mil. korun," uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jan Míka.
Doporučení občanům, samosprávám obcí, firmám i řidičům:
- maximální opatrnost při pohybu v lesních porostech a parcích,
- pravidelné kontroly zatížení střech sněhem, popř. odstranění sněhu ze střech, tak aby se předešlo jejich statickému poškození či zřícení (v případě obcí jde především o přísné kontroly střech veřejných budov, sportovišť a kulturních zařízení)
-dle potřeby postup odklizení sněhu ze střech doporučujeme konzultovat se statikem. Na webových stránkách kraje jsou uvedeny subjekty, které se zabývají prácemi ve výškách www.krvysocina.cz/vi…
- obcím či majitelům objektů se doporučuje označit viditelně místa (chodníky), kde hrozí pád sněhu ze střech
- maximální opatrnost a ohleduplnost při průjezdu po komunikacích v kraji Vysočině vč. dálnice D1
- pro bezpečné cestování na Vysočině se doporučuje dodržovat níže připravené desatero:
Desatero pro řidiče pro zimní cesty Vysočinou
1. V zimním období udržuji vždy dostatečnou zásobu pohonných hmot v nádrži svého vozu, abych si v případě uvíznutí v kalamitě mohl topit. V autě vozím teplý oděv (kabát, silný svetr) pro sebe i spolucestující, případně deku.
2. Na cesty si s sebou beru přiměřený obnos peněz v hotovosti pro případ potřeby na nákup pohonných hmot, nápojů, potravin apod..
3. Ve vozidle mám k dispozici výkonnou, plně funkční svítilnu s připraveným zdrojem elektrické energie.
4. Po celou zimu s sebou vozím „zimní výbavu“ – zkrácenou lopatu nebo hrablo na sníh, sněhové řetězy odpovídajícího rozměru, pro jejich montáž ve vlhkém a chladném prostředí vhodné prstové rukavice, propojovací startovací kabely. Mohu s sebou vozit i 3 až 5 litrů písku, např. v plastovém obalu od nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Sněhové řetězy jsem se naučil nasazovat ještě před zimou, jejich montáž jsem si předem dostatečně nacvičil. Zvládnu to již bez nutnosti číst návod k použití a přemýšlet o způsobu a postupu montáže.
5. Před delšími cestami a zejména před všemi případy plánovaného užití dálnice sleduji předpověď počasí. V případě velmi nepříznivé předpovědi raději upravím své plány tak, abych sebe či spolucestující nevystavoval zbytečnému riziku.
6. Na delší cestu a na všechny cesty po dálnici připravuji a beru s sebou léky, které pravidelně užívám nebo které užívá někdo z mých spolucestujících, dále provozuschopný a nabitý mobilní telefon, nápoje příp. i potraviny. Mám ve voze cestovní autonabíječku pro můj mobilní telefon.
7. V případě nepříznivé předpovědi počasí nepodnikám cesty s malými dětmi a odložím cestu také v případě, že by případné dlouhodobější uvíznutí v kalamitě mohlo být rizikové z hlediska zdravotního stavu kteréhokoliv z cestujících (např. při onemocnění cukrovkou apod.).
8. Po celé zimní období používám zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem. Dbám o technický stav vozidla. Zejména věnuji pozornost stavu akumulátoru, jsem si vědom, že v zimním období je pro moje vozidlo jeho spolehlivá funkce a dostatečná kapacita velmi důležitá. Po celé zimní období udržuji také dostatečnou zásobu nemrznoucí náplně ostřikovačů.
9. Při cestě v nepříznivém počasí mám zapnuté autorádio a poslouchám stanici, která podává pravidelné informace o dopravní situaci na komunikacích.
10. Pokud uvíznu v kalamitě, vynasnažím se zachovat na komunikaci prostor pro průjezd vozidel záchranných složek (u dálnice a jiných komunikací s více jízdními pruhy je to dokonce zákonná povinnost). Zachovávám klid, jsem trpělivý a spolupracuji dle potřeby a dle pokynů záchranných složek a správce komunikace.
Jitka SVATOŠOVÁ, tisková mluvčí kraje Vysočina
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je úterý 23. říjen
(10. říjen kalendáře iuliánského)
• 2018 rok křesťanského letopočtu
• 7507 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 23. 10.:
Úterý po neděli dvacáté druhé po Svatém Duchu
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 10. 10. (23. 10.):
Mč. Eulampios a Eulampie; sbor ctihodných optinských starců: Lva, Makárije, Ambrosije, Mojžíše, Antonije, Ilariona, Isakije, Anatolije a dal.; 26 ct. mč. zografských
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: