Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

O zámořském brebentění

Jedna paní povídala, pak druhá a další. Stály venku před hypermarketem VONS. Ale mohly stát i jinde. Před Fresh & Easy, Ralphs, Kohls, Albertsons ci Henrys. Svorně brebentily, šveholily, halasily a leckterá přitom stačila ještě telefonovat. Americký babinec starostlivých maminek a hospodyněk. Řešily problém. Co nakoupit, co uvařit. Velký problém, neboť proklábosených hodin přibývalo a polední čas se povážlivě přibližoval.
Dětičky v kočárcích zatím chroupaly pokroutky a cumlaly lízátka a vůbec se měly čile k životu. Spíš k nacpávání, než k životu. Mlely pusinkama napodobujíce maminky meloucí panty o těžkém údělu u plotny či spíš u mikrovlnných troub. A závěr. Těžko předvídat běžný americký jídelníček. Bramborová kaše v prášku se zalije teplým mlékem. A je hotová. Balíček se zbaví obalu, mražené smažené kousky masa se dají do mikrovlnky. A je hotovo. Sálaty všeho druhu se dají koupit v sáčcích a stačí je jen vysypat do misek. A je hotovo. A za pár minut je hotovo všechno. Celý oběd. ROdino, papáme! Ale mezi námi, hospodyněmi, je to fuška. Je to zápřah. Je to nadlidské ohánění se pokuchyni. Uf uf. Nezbývá, než nechat nádobí kde je a hajdy odpočívat do parku. A telefonovat a telefonovat s přítelkyněmi, postěžovat si, probrat právě prožité dramatické chvíle v kuchyni. Uklidnit se, relaxovat. Nabrat nových sil do dalších dnů, do dalšího ládování nenasytných břich. A to jsme zapomněli na snídaně, svačiny, přesnídávky, večeře. Už se vůbec nedivím, že takřka v každé ulici jsou masážní salony, relaxační centra, posilovny, psychologové, lékařské ordinace. Americké ženy, bez rozdílu věku a hmotnosti, běhají po ulicích a v parcích od rána do večera. Jen tak se mohou zbavit každodenních stresů a popadnout mladost za pačesy. O zdraví nemluvě. To spraví hrst prášků večer před spaním...
Šli jsme tuhle s manželkou na ranní procházku ztichlými ulicemi. Většina lidí už odjela auty za prací a tak jsme se dívali po zajímavých květinkách a zajímavě upravených předzahrádkách. A co je pozoruhodné, nejsou zabarikádovány ploty, jen výjimečně jsou ohrazeny nizoučkými bílými plůtky. Je vidět každá kytička, každý kousek zanedbaného trávníčku, nezameteného listí, už několik týdnů nesebraných novin v igelitových sáčcích před vjezdem do garáže. Na jednom místě leží na keříku už týden džíny a spodní kalhotky. Někdo odtud odešel nahatý. Nebo odjel. Nestyda. Pak jsme zastihli u jedné autododávky stojícího mladého muže. Chystal se k odjezdu. Právě telefonoval a řečnil na celou ulici. Ani si nás nevšiml. My jsme zatím obešli celý velký domovní blok a vraceli se k domovu. A hele. Mladík tady pořád ještě stál, a telefonoval, a blekotal. Hodina sem, hodina tam, žádný chvat, žádné kvaltování. Jen klídek, Ameriko. Jak říkala nebožka sousedka, pomalu se vystavěla Praha, a já dodávám, pomalu se vystaví i San Diego.
A na závěr si dejme pár současných amerických cenových nabídek. Libra přírodních hovězích plátků 3,99 $, různě už upravená masa od 3,99 do 9,99 $ za libru, libra brambor 33 centů, libra pomeračnů 99 centů, libra hroznů 1,28 $, libra jablek a hrušek 99 centů, libra rajčat nebo brokolice 88 centů. Láhev vodky Absolut 0,75 litru za 15,99 $, ale Smirnoff za 17,99 $, stejná láhev Jagermeister ci Baileys Irish Cream za 15,99 $. Různá vína v lahvích 0,75 l od 3.99 až do 11,49 $ za original Champagne. Různé druhy amerických piv včetně Budweiseru za 8,99 $ za balení po 12 plechovkách. A nakonec se zakousneme do valentinského dortu za 12,99 $ a popřejeme si dobrou chuť v cizině i doma.

Ladislav VILÍMEK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)