Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Historický kalendář Jihlavy a okolí roku 1938

1.1.: Závěr roku 1937 provázely sněhové přeháňky, obleva a mrazy. Nový rok započal sněhovou vánicí. Kronikář ve Dvorcích poznamenal : První čas po Novém roce byl v obci zdánlivý klid v soužití obou národností. Jenom zdánlivý, neboť i zdejší Němce zachvacovala vlna nacismu, především mládež. Tak bylo až do března.
25.1.: Kolem 21. hodiny večerní se na obloze objevila nádherná polární záře. Někde hasiči měli dokonce pohotovost. Nastalo velké vzrušení mezi lidmi - prý bude válka.
2.2.: Ráno sněhová vánice. V noci v Jihlavě probíhalo cvičení CPO (Civilní protiletecké ochrany).
20.2.: Němci poslouchají projev Adolfa Hitlera v říšském sněmu - 10 milionů Němců se dostalo v důsledku versailské smlouvy do cizího područí.
11.3.: Převrat v Rakousku. Do země vstupují německé vojenské jednotky. Hitler navštěvuje Vídeň a Linec. Ve Dvorcích, a nejen tam, zábor Rakouska rozčeřil dosud klidnou hladinu všedního života. Němci tím byli utvrzeni ve víře v uskutečnění Hitlerových záměrů, počítali nyní na pevno i s anekcí ČSR. Horkokrevní ochotně vepluli do Henleinovy strany.
27.3.: Sílí nábor do SdP na Jihlavsku. Svaz německých rolníků přestupuje k sudetoněmecké straně SdP (Sudetendeutsche Partei).
7.4.: Sněhové vánice doprovází silné sněžení. V úvozech a kotlinách se tvoří přes metr vysoké závěje.
10.4.: Lidové hlasování v Rakousku a Německu. 99% obyvatel je pro Hitlera.
24.4.: Velký projev Konráda Henleina v Karlových Varech, ve kterém vyjádřil požadavky SdP.
28.4.: Stonařov vzdává poctu svému rodákovi : dr. Seyss Inquart byl jmenován ministrem pro Rakousko.
1.5.: Velmi krásný den. Němci slaví Den německé práce. V Jihlavě na střelnici (v prostoru západně od Štefánikova náměstí ) se jej účastní až 8 tisíc Němců z Jihlavy a okolí. Májové oslavy České Jihlavy pořádají legionáři, neúčastní se agrárníci, živnostníci a Národní sjednocení. Hovoří poslanec F. Richter.
21.5.: Mobilisace. Všude vládne shon a ruch. Do kasáren jsou povoláváni záložníci. V dalších dnech jsou ubytováváni v okolních obcích. Podle německého kronikáře z Vyskytné u Jihlavy dochází někde k incitentům s vojáky a v Měšíně a Zborné se údajně střílelo. Český kronikář ve Dvorcích poznamenal, že od toho dne vystupují obě národnosti proti sobě zjevně nepřátelsky.
V obcích národnostně smíšených žili Češi v napjatém očekávání věcí budoucích.
25.5.: Husův pomník na jihlavském náměstí Svobody byl v noci pomalován hákovými kříži. Na plotech se objevily nápisy - Pověste Henleina!
26.5.: Oslava 50. výročí trvání železniční tratě Jihlava - Kostelec. Slavnostní shromáždění na jednotlivých zastávkách. Hudba, čestní hosté, školy a spolky.
Během května probíhají předvolební schůze a agitace politických stran.
2.6.: Na náměstí v Jihlavě jsou němečtí mladíci v bílých punčochách napadeni českými. Při incidentu punčochy postříkány modrým ingoustem.
5.6.: Mladí turneři z Vyskytné podnikli svatodušní noční jízdu po okolních vsích. U Plander došlo ke střetu s českými obyvateli.
12.6.: Obecní volby v Jihlavě. Německá SdP získala 7418 hlasů a stala se tak nejsilnější politickou stranou. Získala však jen 15 mandátů, zatím co české strany získaly 25 mandátů a KSČ 2 mandáty. SdP podala proti volebním výsledkům protest.
28.7.: Obecní úřad v Třešti obdržel žádost židovských manželů Emila a Růženy Meissnerových z Vídně, aby byli přijati do Třeště, neboť jsou v Rakousku zbaveni majetku a vystaveni útisku a tyranisování.
31.7.: Celkem 134 zástupců turnerů z Jihlavska odjelo na turnerské slavnosti do Vratislavi. Německý kronikář si posteskl, že mnoho pohlednic s obrazem Vůdce, které odtud účastníci odeslali, se cestou ztratilo.
6.8.: V jihlavské Sängerhalle na Heulose se koná seznamovací večírek říšskoněmeckých státních příslušníků za účasti německého konsula. Zhoršování česko-německých vztahů tak pokračuje.
18.-19.8.: Britští vládní pozorovatelé, vojenský atašé mjr.R. Sutten Prata a vícekonsul P. Parse, navštívili Jihlavu, kde zjišťovali národnostní a politické poměry a údajně si prohlédli i novou českou školu ve Vyskytné u Jihlavy, která se tehdy úředně nazývala Německou Vyskytnou.
26.8.: Jihlavsko postihly lijáky a záplavy.
4.9.: Velká národní manifestace na obranu státu a míru na jihlavském Masarykově náměstí. Pořádali ji všechny české politické strany a německá sociální demokracie. Vyzněla pro spolupráci a spojenectví se Sovětským svazem. Na závěr zazněla československá a sovětská hymna.
7.9.: Delegace českých politických stran a německé soc.dem. požádala okresního hejtmana, aby tlumočil vládě projev loajality a aby neustupovala před požadavky SdP.
Nespokojenost českého obyvatelstva nad jednáním lorda Runcimanna s Henleinem. Na Havlíčkobrodsku vznikla myšlenka, pozvat lorda na lov ryb a seznámit ho s českým prostředím.
12.9.: Hitler pronesl na sjezdu strany NSDAP v Norimberku 'velkolepý projev', jak poznamenal německý kronikář, ve které se zabýval i poměry v ČSR. Ještě toho dne došlo v Ústí nad Labem a v Chebu ke srážkám mezi českým a německým obyvatelstvem.
14.9.: U příležitosti výročí úmrtí T. G. Masaryka se nesměly konat žádné projevy. Přesto byl jeho pomník u kostela svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě obsypán květinami.
15.9.: Československý rozhlas přinesl zprávu o odevzdání zbraní.
17.9.: Na mnoha místech proběhly domovní prohlídky u funkcionářů SdP. Řada z nich uprchla, předseda F. Schmidt ze Stonařova do Vídně.
19.9.: Strana SdP rozpuštěna. V Drážďanech se uskutečnilo shromáždění sudetoněmeckých uprchlíků a funkcionářů SdP, kteří pronesli ostré projevy na situaci v ČSR.
21.9.: České politické strany a spolky a německá soc. dem. v Jihlavě zaslaly telegram presidentu a vládě ČSR a ubezpečily je svým odhodláním bránit republiku.
23.9.: Vyhlášena všeobecná mobilisace. Nadšený ohlas mezi českým obyvatelstvem. Havlíčkovým Brodem projíždí mnoho transportů a množství tanků. Německý kronikář poznamenal, že 'narukující Češi spílají Němcům a ohrožují je nejhrubějším způsobem'. Český kronikář popisuje mohutný pohyb vojska směrem ke Slavonicím, kde se předpokládal hlavní nápor nepřátel ve snaze odříznout Moravu a Slovensko od Čech. Podle všech známek se očekával první výstřel v den sv. Václava.
24.9.: Celkem 26 jihlavských Němců je vzato do ochranné vazby.
26.9.: V berlínském sportovním paláci pronesl Hitler velký projev. Během odpoledne Němci musí odevzdat radiopřijímače. Německý kronikář ve Vyskytné k tomu poznamenal, že 'Čechům však byla rádia ponechána'.
28.9.: Na některých místech dochází znovu 'k zatýkání funkcionářů SdP, říšských Němců a jiných, Čechům nepohodlných Němců', což do kroniky zapsal kronikář z Vyskytné, kde bylo policií zatčeno 9 osob a následně odvezeno do Kutné Hory.
29.9.: V Mnichově podepsána dohoda čtyř mocností. Nadšení u německého obyvatelstva na Jihlavsku, na české straně hluboká deprese, veliké zklamání, pláč a spílání Anglii a Francii. Kronika Dvorců uvádí: Zpráva ta sklíčila mysli českého obyvatelstva předtuchou oškubání naší republiky, ale i předtucha, že dny příští budou horší předešlých, předtucha zániku samostatnosti, vážná obava i o holou existenci národa rozrušovala mysl všech Čechů.
1.10.: První zóna v Sudetech obsazena německými oddíly. Z pohraničních krajůustupují statisíce českého lidu ožebračeného a ztýraného.
3.10.: Němcům vráceny radiopřijímače. ČTK přináší uklidňující a varovná provolání.
5.10.: President republiky dr. Edvard Beneš odstoupil. Lidé v Havlíčkově Brodě stojí v Horní ulici a poslouchají jeho projev na rozloučenou. Všem se svírá srdce bolestí.
6.10.: Němci zadržení 28.9. propouštěni domů. Silnice a cesty vedoucí do Jihlavy hlídá četnictvo. Poslední zóna v Sudetech obsazena Němci.
10.10.: Jihlavou je rozšiřována zpráva, že německé oddíly přijedou do Jihlavy. Německý kronikář píše: 'Po státní silnici ke Stonařovu se pohynuje stěhování národů. Z Hybrálce a Smrčné přicházejí do Jihlavy krojované skupiny k přivítání. Večer byl zatčen majitel tiskárny Rippl, protože tiskl malé papírové praporky s hákovým křížem. Večer Henlein hlásí v rozhlase, že sudetoněmecké území je beze zbytku obsazeno. Úžas a zklamání v Jihlavě a celém jazykovém ostrově je nepopsatelné a bez hranic, zatím co Češi dávají nepokrytě najevo svoji škodolibost'.
12.10.: Do Jihlavy přicházejí němečtí konzulární úředníci. Na jejich přímluvu je Rippl propuštěn.
13.10.: Končí mobilisace, vojáci postupně vracejí výstroj. Český kronikář píše, že dávají nepokrytě najevo pomstichtivost nad skutečnými či domnělýmipůvodci tohoto neslavného ústupu a že pobyt mezi zklamanými a zrazenými vojáky drásal srdce.
16.10.: Nadučitel Scholz z Vyskytné přináší pro tamní Němce potěšující zprávu od dr.Brummera z Jihlavy - Nejsme zapomenuti!
Přijíždějí první uprchlíci ze zabraných území, mezi nimi i Židé z bývalého Rakouska. Příkladně do Stříteže přišlo pět českých rodin z pohraničí.
21.10.: Zákaz činnosti KSČ.
V podzimních dnech vytlučena okna české školy v Květnově. Řídící učitel a čeští občané napadáni.
28.10.: Státní svátek se stal pouhým pracovním dnem. V obcích se hovoří o výměně obyvatelstva. Kronikář ve Dvorcích k tomu zaznamenal: Několik rolníků z Jindřichohradecka, kteří se uchýlili do Dvorců, nabízí zdejším Němcům směnu svých lepších statků za jejich horší. Němci značně zadlužení bývali by tak učinili, leč takový čin by jim byl přičítán za zradu vůdce Hitlera a slibováno jim, že jim bude pomoženo jinak, z čehož jsme vyrozumívali další temné plány Německa.
31.10.: Havlíčkův Brod má slavný den. Na tamní letiště nastoupila letecká posádka o síle 250 mužů. Lidé poněkud zapomněli na bolestné rány předchozích dnů.
5.11.: Při ochraně státní hranice padl vojín Alois Honza z Hlávkova u Jihlavy, který při mobilizaci nastoupil k 21.pěšímu pluku do Čáslavi.
8.11.: Ráno ve 4.15 hodin pocítěno na Jihlavsku zemětřesení.
12.11.: Návrat Němců, kteří v září uprchli do Německa.
19.11.: Goebbels uklidňuje ve svém projevu v Liberci zbytek Němců v ČSR.
23.-25.11.: Jihlavští Němci znovu navlékají bílé punčochy a zdraví zdviženou pravicí, Heil Hitler a Sieg Heil. Dochází k dalším střetům s českým obyvatelstvem. K urovnání přijíždí do Jihlavy poslanec Kundt.
24.11.: V Jihlavě ustavena strana Národní jednoty.
25.11.: Udeřily mrazy. Zřízen německý úřad Arbeitsamt v Jihlavě, jeho vedoucí dr. Engelmann a dr. Roeder pokračují dál v politice SdP - připojení jihlavského jazykového ostrova k Říši.
27.11.: U Jihlavy, kolem Vyskytné a Rantířova byla vyměřena dálnice.
28.11.: V Jihlavě zřízen Deutsche Reichshilfe.
16. a 22.12.: Němcům vydávány peněžní poukázky na zboží a peníze v hotovosti.
Dál pokračuje nacisace jihlavských Němců a částečné zklamání, že Jihlava nebyla připojena k Říši. Probíhají jednání německých předáků o založení Deutsche Partei.
30.11.: Dr. Emil Hácha zvolen třetím presidentem republiky.
23.12.: Němcům navráceny odebrané zbraně. Sněží, překrásné vánoční počasí. Jenom nálada je všeobecně pochmurná.
26.12.: Hácha projíždí Jihlavou.
31.12. Zima přituhuje, padá sníh. Mezi uprchlíky z pohraničí, a nejen mezi nimi, panuje dál tísnivá nálada. Nevlídné počasí jakoby symbolizovalo neblahé dějiny.
Sestaveno ze zápisů v obecních kronikách, Historického kalendáře Františka Hoffmanna a archivních dokumentů.

Ladislav VILÍMEK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)